מטריה רוסית לתמיכה בחדשנות וייצוא

בתיאום מושלם עם הגשמים שפקדו את ישראל והשלג שהחל לרדת במוסקבה, יצאה בשבוע האחרון הודעה דרמטית בתקשורת הרוסית המכריזה על איחוד 8 מוסדות שעוסקים בתמיכה בחדשנות וביצוא תחת מטריה אחת: הבנק הרוסי  VEB.RF, המוסד הלאומי לפיתוח הכלכלי של רוסיה. מדובר בתאגיד ממלכתי, ללא כוונת רווח וללא בעלי מניות, שהוקם על ידי החוק הפדרלי הרוסי לטובת הציבור ומקבל כספים מהממשל הפדרלי. עם זאת, לא מדובר במשרד או בסוכנות ממלכתית, אלא בגוף מיוחד, המוטל עליו להקל על מגוון רחב של פעילויות פיתוח כלכלי-חברתי.

מטרת הרפורמה היא ליצור מנגנון אחיד לניהול המוסדות, ביטול החפיפה בתפקודם מול רשויות הממשלה והחברות המסחריות, וחיבור בין המטרות והיעדים של המוסדות השונים לבין יעדי ההתפתחות הלאומית של רוסיה.

 

על פי הפרסומים, אלה הם הגופים שיאוחדו תחת הרפורמה החדשה:

  1. Corpration MSP– מוסד פיתוח לעסקים קטנים ובינוניים במטרה לתאם את מתן התמיכה הניתנת לעסקים בגודל זה (או לארגונים התומכים בעסקים אלה), על פי החוק הפדרלי. בין מטרותיהם: גיוס כספים רוסיים או זרים עבור חברות קטנות ובינוניות, ארגון מידע, שיווק, תמיכה פיננסית ומשפטית בפרויקטים של השקעות המיושמים על ידי חברות אלה, הקלה על האינטראקציה עם גופים ממשלתיים, רשויות מקומיות וגופים אחרים, על מנת לספק תמיכה לחברות קטנות ובינוניות ועוד.
  2. מכון היצוא הרוסי (REC)– מכון פיתוח ממלכתי שהוקם על ידי הממשלה במטרה לתמוך בפיתוח ענף הייצוא שאינו סחורות. מכון היצוא מציע מגוון רחב של כלי תמיכה פיננסיים ואחרים לטובת היצואנים הרוסים על מנת שיוכלו למקסם את הפוטנציאל שלהם בשוק הסחר העולמי. מכון היצוא הרוסי משמש גם מוקד המשתף פעולה עם משרדי הממשל המקומיים וכן עם תעשיות מפתח וגורמים עסקיים ברוסיה כדי לשפר את תנאי היצוא ברוסיה ולעזור לעקוף את מחסומי הסחר.
  3. הסוכנות הרוסית להרשאות ייצוא וביטוח השקעות (EXIAR)– הוקמה כמוסד ממלכתי מיוחד לתמיכה ביצוא באמצעות אספקת מגוון מוצרי אשראי ליצוא וביטוח השקעות. זוהי סוכנות האשראי ליצוא הלאומית של רוסיה (ECA), שהוקמה בסוף 2009 ביוזמתה ובדחיפתה של ממשלת רוסיה במטרה להגביר את הפיתוח והיישום של תוכנית התמיכה ביצוא שלה. פרויקט זה היה אחד מכמה צעדים נגד משבר שננקטו באותה עת כדי לעודד את הפיתוח הכלכלי הלאומי.
  4. הקרן להשקעה בפיתוח תעשייתי– הקרן להשקעה בפיתוח תעשייתי הוקמה לצורך יצירת מגזרי תעשייה חדשים ותמיכה בתחליפי יבוא. הקרן הושקה בשנת 2014 ביוזמת משרד התעשייה והמסחר של הפדרציה הרוסית. הקרן מציעה תנאים מועדפים למימון משותף של פרויקטים שמטרתם פיתוח מוצרי היי-טק חדשים, מודרניזציה ויצירת תהליכי ייצור תחרותיים על בסיס טכניקות מתקדמות. הקרן מעניקה הלוואות ממוקדות של בין 50 ל -500 מיליון רובל (בין כ-660,000 דולר אמריקני ל-6,600,000 דולר אמריקני) לתקופה של עד 7 שנים.
  5. הקרן לסיוע לפיתוח יוזמות קטנות בתחומים מדעיים וטכנולוגיים (FASIE- also known as THE BORTNIK FOUNDATION)– הקרן משקיעה בתמיכה ומימון פרויקטים של מחקר ופיתוח של חברות מבוססות טכנולוגיות חדשות ביניהן חברות סטארטאפ בשלבים שונים ותמיכה בחברות רוסיות קטנות המשתפות פעולה עם חברות ממדינות נוספות באיחוד האירופי.
  6. מרכז החדשנות סקולקובו (SKOLKOVO)– מרכז במוסקבה שנועד לאגד חברות בתחום החדשנות הטכנולוגית במתחם אחד לפיתוח ומסחור של טכנולוגיות חדשות. ההתמקדות היא ב-5 תחומים שונים: IT, אנרגיה, טכנולוגיות גרעיניות, ביו-רפואה וטכנולוגיות חלל. מאז 2011 נחתמו הסכמי שת”פ בין גופים ישראליים שונים עם סקולקובו (רשות החדשנות, מכללת אריאל, עיריית יקנעם והמרכז הרפואי הדסה שפתח סניף בסקולקובו ובכך הפך לבית החולים הזר הראשון שנפתח ברוסיה). אלפי סטארטאפים רוסים נחשבים ל”residents” של סקולקובו, בסקולקובו יש 3 אוניברסיטאות, מרכזי פיתוח של חברות רב לאומיות, VCs ועוד. לנספחות קשרים ענפים בסקולקובו ואנחנו משתתפים בשתי התערוכות המובילות בתחומי החדשנות שמתרחשות בתחומו – Open Innovations, Startup Village.
  7. קבוצת RUSNANO– מוסד המיישם את מדיניות הממשלה הרוסית לפיתוח תעשיית הננוטכנולוגיה ברוסיה, ומשמש כמשקיע שותף בפרויקטים של ננוטכנולוגיה, שיש להם פוטנציאל כלכלי או חברתי משמעותי. ישנה קרן בילטראלית של רשות החדשנות ורוסנאנו לתמיכה במו”פ משותף לחברות משתי המדינות.
  8. הקרן לתשתיות ותוכניות החינוך– מוסד שהוקם במהלך ארגון מחדש של התאגיד הרוסי לננוטכנולוגיה RUSNANO, במטרה לתמרץ בניית תשתיות ננוטכנולוגיה כדי לתמוך בחדשנות במדינה. הקרן לתשתיות ותוכניות חינוך ממקדת בעיקר את פעילותה בגיבוש תשתית לננוטכנולוגיה,פיתוח משאבי אנוש לתעשיית הננו, פיתוח שוק של מוצרי ננוטכנולוגיה, שיפור מסגרת החקיקה לחדשנות, סטנדרטיזציה והסמכה של מוצרי ננו והערכת בטיחותם, ועוד. בראש המועצה המפקחת על מוסד זה עומד סגן שר החינוך והמדע של הפדרציה הרוסית.

 

עם מרבית הגופים הללו, הנספחות, כמו גם חברות ישראליות רבות, משתפת פעולה לעתים קרובות. אנחנו ממתינים לראות את השינוי המבני מתרחש וללמוד את השלכותיו. משיחות עם אנשי קשר בגופים עצמם, עושה רושם שרובם גם ממתינים לכך. נמשיך לעקוב ולעדכן.

 

 

צור קשר עם:

יקיר דוידסון

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל