טראמפ? ביידן? פוטין. השפעת הבחירות בארה"ב על רוסיה

אתחיל מספויילר, הפוסט הזה (כמעט) לא יזכיר את ההתערבות הרוסית, אם הייתה כזו, על הבחירות בארה"ב. עם זאת, נדבר בהרחבה על ההשפעה ההפוכה, של הבחירות בארה"ב על רוסיה בכלל ועל הכלכלה הרוסית בפרט.

אדוות ההתרחשויות בארה"ב מגיעה לכל העולם. לגישת הממשל האמריקאי לסחר הבינ"ל ולשותפות סחר כגון סין יש השפעה כלכלית עולמית. בארה"ב, גם נושאים שהם לכאורה פנימיים, כגון אבטלה, צמיחה ועוד, משפיעים גלובאלית על שערי מטבעות, צריכה והביקושים לסחורות שונות.

במקרה של רוסיה, ישנם פקטורים נוספים:

סחר עם ארה"ב – ארה"ב שותפת הסחר השישית של רוסיה. ב-4 השנים האחרונות הסחר בין המדינות עלה מ-23 מיליארד ל-26 אך עדיין לא הגיע לרמתו טרום משבר קרים, של כ-30 מיליארד דולר.

יציבות – המפתח לכל כלכלה חזקה הוא יציבות. ב-4 השנים האחרונות הייתה הפוגה בביקורת הממשל האמריקאי בנושאי זכויות אדם ברוסיה. אם וכאשר יהיה ביידן הנשיא, יהיה מחד ניסיון להגיע ליציבות אזורית ולחזק את יחסיה של ארה"ב עם האיחוד האירופי ומאידך, ביידן התנסח במספר הזדמנויות לגבי התמיכה במתנגדי הממשל ברוסיה, המעורבות הלא חוקית באוקראינה וההתערבות בבחירות. אם יחסי ארה"ב – רוסיה יתערערו לדבר תהיה גם השפעה כלכלית.

סנקציות – הנקודה הכי אקוטית מבחינת הרוסים. בהמשך לנקודה הקודמת, רוב הפרשנים סבורים שבמקרה הטוב, ביידן ישאיר את הסנקציות כפי שהן אך בסבירות גבוהה הוא יגביר אותן. הוא כבר אמר שהמטבע בו הרוסים ישלמו על מעשיהם יהיה כלכלי.

סנקציות נגד – רוסיה כבר השתמשה בכלי זה, בפרט בכל הנוגע ליבוא מוצרי מזון מהמערב שנעצר לאחר משבר קרים. לרוסיה יש תוכניות מגירה לסנקציות נגד, שכוללות בין היתר הפסקת מכירת חומ"ג ומתכות קריטים לתעשייה האמריקאית.

ביקוש לסחורות – ככל שהסחר העולמי יצמח, כן יעלה הביקוש לסחורות בכלל ונפט בפרט. מאידך, גורמים כמו הנקודה הקודמת יכולים להיות בעלי השפעה הפוכה.

מחיר הנפט – כפי שכתבתי במספר פוסטים בעבר, למשל רוסיה נלחמת בשתי חזיתות. קורונה ונפט ו- עכשיו אפשר להתרכז בנגיף – מלחמת מחירי הנפט הסתיימה, החשיבות של הגז, הנפט ומחירם לכלכלה הרוסית, היא מכרעת. תעשיית פצלי הנפט בה ניסתה רוסיה לפגוע במלחמת המחירים ורצון הדמוקרטים להשקיע יותר באנרגיה ירוקה מהווים נטל כבד על מחיר הנפט בניסיונו להתרומם מהשפל חסר התקדים אליו הגיע בתחילת השנה. ללא עלייה במחיר הנפט, הסיכוי של הכלכלה הרוסית להתרומם למחוזות אליהם מכוון הממשל הרוסי קלוש ובהתאם הסיכוי לעלייה ברמת החיים של האזרח הרוסי הממוצע.

לסיכום, לא ברור אם העתיד הקרוב אכן יזמן סנקציות, קרבות כלכליים ודיפלומטיים או שמא דווקא ניסיון לייצב את המצב אבל בכל מקרה, גם בשנים הקרובות, בין וושינגטון למוסקבה יהיה מעניין.

צור קשר עם:

יקיר דוידסון

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל