האיחוד האירופי משנה את אופן גביית מע”מ במסחר אלקטרוני

מאת תומס דה-מייסטר ונטע בר-אל

ב-11 בדצמבר 2018 הודיעה נציבות האיחוד האירופי על צעדים חדשים אשר יסללו את הדרך למעבר לכללי מע”מ חדשים על מסחר אלקטרוני (e-commerce).

באמצעות צעדים אלו הנציבות האירופית שואפת לפשט את התחייבויות המע”מ עבור חברות המבצעות מכירה של סחורות ושירותים לצרכנים סופיים בצורה חוצה גבולות (cross-border), בעיקר באמצעים מקוונים, ולהבטיח כי מע”מ על אספקה ​​כזו ישולם בצורה נכונה נכון למדינה החברה של הלקוח, בהתאם לעקרון מיסוי במדינת היעד.

עם זאת, ב-8 במאי 2020 האיחוד האירופי החליט לדחות את היישום של מספר צעדי מיסוי בתגובה לקשיים הקשורים למשבר הקורונה העומדים כעת בפני עסקים ומדינות חברות באיחוד האירופי, ולכן הנציבות האירופית הציעה לעכב את כניסתו לתוקף של את החבילה הנוגעת למע”מ במסחר אלקטרוני בשישה חודשים.

הכללים החדשים יחולו אם כן  מה-1 ביולי 2021 במקום מה-1 בינואר 2021 כדי לאפשר למדינות החברות והעסקים יותר זמן להתכונן לשינויים הנדרשים.

החקיקה החדשה מציגה כמה שינויים משמעותיים אשר חשובים גם עבור היצואנים הישראלים:

  1. תיווצר תוכנית ייבוא ​​המכסה מכירות מרחוק של סחורות אשר מיובאות ממדינות שלישיות ללקוחות באיחוד האירופי עד לשווי של 150 אירו.

בשונה מהמצב כיום, עסקים יצטרכו לגבות את המע”מ בנקודת המכירה עבור משלוחים בסך 150 אירו ומטה. כלומר, המוכרים יגבו מע”מ בשיעור לפי מדינת מגוריו של הלקוח באיחוד האירופי במעמד המכירה באתר. טובין אלה ייהנו מהפטור ממע”מ בעת הייבוא, מה שמאפשר שחרור מהיר במכס.

כדי לדווח על המע”מ שנגבה בנקודת המכירה, מוצגת הצהרה חדשה,  IOSS – ‘Import One-Stop-Shop’ . באמצעות הצהרה זו ידווח על מכירה מרחוק, מעבר לגבולות האיחוד האירופי, של משלוחים מיובאים בסכום של עד 150 אירו. המוכרים, או הפלטפורמה המקוונת, יצטרכו להירשם ל- IOSS במדינה אחת בלבד של האיחוד האירופי ויונפק להם מספר זיהוי ייחודי של IOSS אשר צריך להופיע על כל החבילות שנשלחות ללקוחות באיחוד האירופי.

כאשר לא נעשה שימוש ב- IOSS, ניתן יהיה לייבא באמצעות מנגנון אחר, דרכו המע”מ יבוא ייגבה מלקוחות על ידי הגורם המצהיר (למשל מפעיל דואר, חברת שליחויות וסוכני מכס) אשר ישלם אותו לרשויות המכס באמצעות תשלום חודשי.

רק אם הערך המהותי (ללא מיסוי) של הסחורה המיובאת גבוה מ-150 אירו, לא ניתן להחיל את מנגנון IOSS ובמקרה זה הספקים יזדקקו להצהרת יבוא מלאה. עם זאת, עדיין יחול הכלל לפיו שיעור המע”מ הנגבה יהיה לפי מדינת הלקוח הסופי. כתוצאה מכך, החברה תזדקק למספרי זיהוי מע”מ פרטניים עבור כל מדינה חברה באיחוד האירופי שבה יש לה לקוחות.

  1. סגירת פרצה בנוגע לפטור ממע”מ

הצגת הסכמה החדשה בנוגע לייבוא ​​הולכת יד ביד עם ביטול הפטור המע”מ הנוכחי עבור סחורות במשלוח קטן בשווי של עד 22 יורו. הפטור ממע”מ בשווי נמוך, נועד במקור להקל על רשויות המכס מנטל הבדיקה של כמויות גדולות של חבילות עבור כמויות קטנות של הכנסות פוטנציאליות ממס. עם זאת, הפטור הציב מוכרים אשר מבוססים באיחוד האירופי בחיסרון משמעותי במחיר שהם יכולים להציע מכיוון שהם היו חייבים לגבות מע”מ כאשר הסחורה נשלחה מתוך האיחוד האירופי. הפטור עודד גם הונאה רחבת היקף מצד מוכרים אשר בכוונה הכריזו על ערכי הסחורה נמוכים כדי להימלט מתשלום מע”מ ביבוא.

  1. התמודדות עם אי תשלום מע”מ בגין מכירות באמצעות פלטפורמות מקוונות

לראשונה, לאתרים מקוונים גדולים תהיה אחריות להבטחת גביית מע”מ על מכירות בפלטפורמות שלהם, גם עבור כאלו שנעשות ע”י חברות או מוכרים ממדינות שאינן חברות באיחוד האירופי, עבור צרכנים באיחוד האירופי. זה כולל מכירות של סחורות של חברות לא-אירופיות שכבר מאוחסנות במחסנים של מרכזי הפצה (Fulfillment Centers) בתוך האיחוד האירופי, שלעתים קרובות היה ניתן להשתמש בהן כדי למכור סחורות ללא מע”מ במרמה לצרכנים באיחוד האירופי.

המשמעות היא שמכירה של סוחר שאינו מהאיחוד האירופי ללקוח-קצה בתוך האיחוד האירופי באמצעות ממשק אלקטרוני מתחלקת לשתי צורות אספקה.

הראשונה, אספקה בין המוכר לממשק האלקטרוני (ללא הובלה), והשניה, בין הממשק האלקטרוני ללקוח הקצה. אם הטובין כבר נמצאים בתוך האיחוד האירופי (למשל במחסן של אותו ממשק), הם נחשבים לכאלו הנמכרים מהמוכר לממשק האלקטרוני בתוך האיחוד האירופי וככאלו הם יש לשלם עליהם מע”מ.

במקרה של מכירות בעלות ערך גבוה (מעל 150 אירו), על המוכר שאינו מהאיחוד האירופי להירשם לקבלת מספר זיהוי מע”מ בכל אחת מהמדינות החברות באיחוד האירופי ולשלם את המע”מ בהתאם.

צור קשר עם:

נטע בר-אל

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל