מכירת מוצרי צריכה מישראל לספרד בקורונה

לקוראים שלום,

כפי שזכור לכם, במאי האחרון סיפרתי לכם על כיצד ניתן לעשות עסקים אל מול El Corte Ingles, מרשתות בתי הכלבו המובילות באירופה, ראו כאן.

המידע התבסס על שיחות שקוימו בשיא המשבר בספרד, והתייחס למדיניות הארגון טרם משבר הקורונה. באותה העת סניפי החברה ברחבי המדינה היו סגורים מפאת הסגר הכוללני שהטילה ספרד על עצמה, שכלל היתר ליציאת האזרחים מהבית רק לסידורים דחופים של אוכל, תרופות וטיפול רפואי (ולא לקניות). חלק ניכר מעובדי El Corte Ingles היו אז בחל”ת, וטרם גובשה מדיניות החזרה לעבודה.

עם החזרה של החנויות לעבודה, התבררה העובדה שידועה כיום לכולם – המכירות בחנויות הפיזיות הצטמצמו מאוד, גם לאחר תום הסגר. בסימסטר הראשון של 2020 איבדה ענקית הריטייל כשליש מהכנסותיה בהשוואה לשנה הקודמת. אמנם הסופרמארקטים של הרשת חוו עליה של כ-10% במכירות, אך בשכלול סך כל המחלקות, כולל רשת סוכנויות הנסיעות של החברה, התוצאות מדאיגות.

החברה, שנחשבת ע”י רבים כססמוגרף של הכלכלה הספרדית, מנסה לייצר מקורות הכנסה אלטרנטיביים: היא השיקה שירות דומה ל-Amazon Prime, נערכת להציע שירותים פיננסים ועוד.

בנוסף, כך התברר לנו לאחרונה, החליטה החברה לצמצם הסיכון שלה בכל הקשור להתקשרויות עם ספקים ולהחזקת מלאים.

ההנחיות החדשות למנהלי הרכש הם: לבצע אך ורק התקשרויות שאינן דורשות אחזקת מלאים במחסני החברה, זאת אומרת ביצוע אספקה קטנה, לעיתים תכופות. הדבר נכון לכלל מוצרי הצריכה: אוכל, ביגוד, קוסמטיקה, DIY, משחקים וכו’. בכך מצטרפת רשת El Corte Ingles, למגמה שהייתה קיימת כבר טרם המשבר ברשתות הריטייל בספרד: התחייבות לרכש רק בכמויות קטנות. עבור הספקים הישראלים המשמעות ברורה: כעת עוד יותר קשה להתחרות מול הספקים האירופים. לא רק שעלויות המשלוחים וזמני התגובה ארוכים יותר מאלה של האירופים, מה שהיה נכון גם קודם לכן, אלא שכעת עצם ההתמודדות מרחוק כלל אינה אפשרית. לכן היום, יותר מתמיד, אין אפשרות של עבודה מול הרשתות מרחוק.

 

לכן מומלץ מאוד לחברה שאין לה מרכז לוגיסטי באירופה, להתקשר בהקדם עם מפיץ רציני. אחד שיכול להתחייב לרכישה של מכולה או חצי מכולה ולהיות מסוגל לחלק אותה בין לקוחות שונים. לחילופין, ניתן לחשוב על מודלים עסקיים חדשים, כגון: חלוקת הסיכון עם המפיץ או התאגדות של מספר ספקים על מנת לשכור יחד שטח אחסון משותף.

נשמח לעזור בחיפוש המפיצים. המעוניינים מוזמנים לפנות ל-www.economy.gov.il/erm ולציין את ספרד כמדינת היעד.

בהצלחה בזמנים המורכבים הללו,

ליאת

צור קשר עם:

ליאת שחם

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל