לאן את נוסעת?

יש לכם טכנולוגיה העוסקת בפתרונות בתחום התחבורה המסילתית? מדינות סקנדינביה מחכות לכן!

במדינות סקנדינביה תחבורה מסילתית משוכללת התפתחה על רקע המבנה הגיאוגרפי של המדינות. כך למשל, בהולנד, הידועה גם בשם “הארץ השטוחה” וזאת לאור העובדה כי רובה מישורית והנקודה הגבוה ביותר בה מתנשאת רק לגובה של 321 מ’ מעל פני הים, התפתחה לאורך השנים מערכת מסילות והיא כיום מובילה הן בתחום הרכבות המהירות והן בתחום הרכבות האזוריות (רכבות אשר יכולות לפתח מהירות גבוהה ולהגיע לעצירה תוך זמן קצר).

בדומה להולנד, גם שבדיה ונורבגיה, אשר מאופיינות מבחינת גיאוגרפית באורכן, מובילות בתחום הרכבות המהירות אשר מסוגלות לחצות מרחקים ארוכים.

כחלק מהמגמה הירוקה השוטפת את העולם ובפרט את אירופה בשנים האחרונות, ממשלות סקנדינביה מעודדות שימוש נרחב אף יותר ברכבות. גידול זה במספר הנוסעים מעלה את הצורך של ממשלות וחברות פרטיות להצטייד בטכנולוגיות שיספקו פתרונות לסוגיות חדשות וישנות בתחום.

train
Image by: Pixabay

בימים אלו קיים ריכוז מאמצים למצוא פתרונות בתחומים הבאים –

  • מערכות הגנה מפני פגיעות סייבר – הרכבות ברובן מבוססות על מערכות שליטה מרחוק. עניין זה מעלה את החשש מפני פגיעות סייבר שישבשו את התקשורת בין המפעיל לרכבת. טמונות בעניין שתי סכנות עיקריות; ביטחונית וכלכלית. מבחינת ביטחונית קיים חשש מגורמי טרור אשר יגרמו להתנגשות מכוונת של רכבות ואילו מבחינת כלכלית קיים חשש מפני עצירת הרכבת או דילוג על תחנות מה שעלול להוביל לעיכובים בתנועת הרכבות ואף לפגיעה כלל אירופאית שכן המסילות מחוברות בניהן ויש סנכרון בין זמני ההגעה לתחנה של הרכבות בכל אחת ממדינות אירופה השונות.
  • טכנולוגיות אבטחה – טכנולוגיות ומערכות למניעת פיגועים ופשיעה בסביבת הרכבות. בכלל זה מצלמות שמאתרות ניסיונות פגיעה במסילות, טכנולוגיות למניעת כניסה עוינת לתחנות על ידי צילום הנכנסים בשערי התחנה וזיהוי התנהגות אנומלית או מחשידה.
  • טכנולוגיות בטיחות – מערכות השומרות על תקינות המסילות והקרונות. בכלל זה טכנולוגיות שבוחנות את תקינות המסילות, טכנולוגיות המנטרות את תקינות מערכות ההנעה החשמלית של הקרונות וטכנולוגיות למניעת שחיקה של הכבל החשמלי. דוגמא טובה לטכנולוגיות מסוג זה היא מערכות הדרונס (AW-DRONES), כטב”מים שמצלמים את המסילות מגובה ורב ועל ידי כך מאפשרים כיסוי של שטחים רחבים לצד מעקב שוטף אחר שחיקתם.
  • טכנולוגיות פיקוח ובקרה Control and Monitoring מערכות ההגנה מפני פגיעות סייבר הן תת קטגוריה של קבוצה רחבה יותר של טכנולוגיות העוסקות בפיקוח ובקרה. כאן הכוונה לכל אותן טכנולוגיות המסייעות לנהל את תנועת הרכבות ביעילות. דוגמא נוספת היא הצורך בפיקוח על מנהרות וגשרים והרחקת בני אדם מקרבת המסילות. בצד המסחרי של טכנולוגיות אלה עומדות מערכות לספירת זרם הנוסעים בתחנות שכן כמות העוברים ושבים משפיעה על דמי השכירות של חנויות בתחנה ועל לוחות הזמנים של הרכבות.
  • מערכות אופטימיזציה – מערכות המייעלות את התעבורה המסילתית עצמה באמצעות זיהוי מקוון של עומסי התחנה והתאמה אוטומטית/ נשלטת מרחוק של תנועת הרכבות. לדוגמא, מערכות המזהות את מספר הנוסעים ברציף, כאשר אין נוסעים כלל הרכבת לא עוצרת בתחנה אלא ממשיכה הלאה. דוגמא אחרת היא מערכת המאתרת את מיקום הרכבת בזמן אמת ועל פיו מציגה לקהל את זמני הגעתה לתחנה.

בישראל יש מגוון רחב של חברות שעשויות להשתלב בסקטור הרכבות הסקנדינבי בהצלחה רבה. דגש מיוחד מושם על חברות העוסקות בהגנת סייבר וחברות העוסקות באופטימיזציה, פיקוח ובקרה.

נספחות הולנד מזמינה אתכם, יצרני טכנולוגיות עוטפות לתחבורה מסילתית, לפנות אלינו באמצעות מערכת ה-ERM.

פוסט זה נכתב בשיתוף אופרי הדר, מתמחה בדסק אירופה, מינהל סחר חוץ, במשרד הכלכלה והתעשייה

 

צור קשר עם:

איתן קופרשטוך

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל