על הקשר בין צ’ארלס דיקנס ושוק הריטייל הבריטי

“אלו היו הטובים שבזמנים, אלו היו הגרועים שבזמנים”

משפט זה מוכר לכל תלמיד תיכון אמריקני, אשר בין היתר נדרשים ללמוד ואף להציג במחזה את ספרו של צ’ארלס דיקנס, “בין שתי ערים”, בדומה לאופן שבו כל תלמיד תיכון בשנות ה-90 של המאה הקודמת שעשה בגרות באנגלית ברמה של 5 יחידות נאלץ ללמוד את המחזה All my sons של ארתור מילר.

אז מה הקשר בין ההקדמה הפדגוגית הזו לשוק הריטייל הבריטי?

בדומה לספרו של דיקנס שמתאר שתי ערים הפוכות לחלוטין – לונדון המהוגנת והשמרנית של שנות ה-90 של המאה ה-19 מול פריז הכאוטית בזמן משטר הטרור של תקופת פוסט המהפכה הצרפתית, כך גם שוק הריטייל הבריטי מאופיין בימים אלו בשתי תהליכים הפוכים אחד מהשני: מי שצמצם פעילות בחנויות פיזיות ועבר לאונליין פורח ונהנה מצמיחה חסרת תקדים, בעוד שמי שעדיין נמצא באופליין חווה את אחד המשברים הגדולים בתולדות הענף.

shop in England
Picture by John Cameron, Unsplash

על-פניו מגמות אלו רלוונטיות וקיימות בכל שוק עסקי בעולם, החל מישראל וכלה באוסטרליה. עם זאת בבריטניה, אשר רבע מהתמ”ג שלה מבוסס על תחום הריטייל, ההשפעה היא עמוקה ומשמעותית יותר ממדינות אחרות.

שוק הריטייל הבריטי מתחלק, אם אפשר לאפיין אותו באופן גס, ל-3 סוגים של פלטפורמות – חנויות אונליין המכוונות לכל סוגי הקהלים, חנויות אופליין הממוקמות באזורי קניות פנים-עירוניים עמוסים ויקרים, וחנויות אופליין הממוקמות בשולי הערים ומוכוונות לקהל שהוא יותר רגיש למחיר. שתי הסוגים האחרונים שציינתי מפעילים בחלקן גם פלטפורמות אונליין, אך לא באופן אקסקלוסיבי מכיוון שרוב המשאבים שלהן מושקעים בחנויות האופליין.

בעוד שרשתות האונליין, וכוונתי הן לרשתות שעברו לעבוד רק באונליין כגון ASOS או Ocado, פורחות עם עליה משמעותית בשיעור הטראפיק וההזמנות, חנויות האופליין, אשר עשו מאמצים והשקיעו משאבים להתאים עצמן למשבר הקורונה כגון הפרדת אזורים, פיזור אמצעי חיטוי ואף תזמון ושליטה במס’ הקונים בחנות באמצעות כוח-אדם ייעודי, מתקשות להכניס טראפיק של קונים ולהחזיר את עלויות התפעול היקרות שלהן.

בזמן כתיבת שורות אלו, כאשר הגל השני של משבר הקורונה מתחיל לתת את אותותיו בבריטניה והממשלה כבר מדברת על צמצום פעילות במרחב הציבורי עד אפשרות של הטלת סגר נוסף, המשבר שציינתי מעלה בעולם הריטייל הולך ומחמיר.

היטיב לתאר את המצב, ואולי אף לצפות את העתיד, סטיוארט מק’גווייר, מנהל האסטרטגיה של רשת המזון המקוונת והמצליחה Ocado, אשר תיאר את ההבדלים בתפעול רשת סופרמרקטים באופליין מול רשת אונליין בסרטון יוטיוב מכנס NOAH 2019 אשר התקיים בת”א בימים העליזים של טרם הקורונה.

אז מה צופן העתיד? קטונתי מלהיות אנליסט של תחום הריטייל הבריטי. בטח כשאני עוד נמצא בחודש הראשון שלי בתפקיד, אך עולם העסקים, באופן היסטורי, מתמודד עם מצב של יציאה מסטאטוס-קוו ושינוי בכללי המשחק באותו אופן בו פועלים חוקי הג’ונגל – החזק, היצירתי ובר המזל שורדים. כל השאר נעלמים.

אז לא מן הנמנע שצפויה קונסולידציה של תחום הריטייל בגזרת האופליין בבריטניה, כאשר רשתות חלשות ופגיעות יותר יאחדו כוחות או ימוזגו ברשתות חזקות יותר. במקביל לתהליך זה, גם המנהלים הספקנים ביותר בתחום הריטייל המסורתי יחליטו לצמצם פעילות באופליין ולהסיט יותר משאבים לאונליין.

האם זה אומר שרשתות מסורתיות כגון John Lewis, אשר השנה הודיעה שתפסיק לשלם את הבונוס השנתי ל-80,000 העובדים שלה לראשונה מאז 1953, יעברו באופן אבסולוטי לאונליין? כנראה שלא.

בכל זאת ריטיילרים בעילית הבריטית כגון “הרודס” או John Lewis, וגם ריטיילרים במדרג נמוך יותר, ימשיכו להחזיק ולתפעל חנויות אופליין במיקומים אסטרטגיים ויקרים כחלק מאסטרטגיית שימור המיתוג והמיצוב שלהם שנבנה בעמל ובכסף רב. עם זאת, ללא ספק רשתות אלו הולכות לעבור גם לאונליין ולפתח יכולות גם בשוק זה על-מנת להישאר רלוונטיים, וחשוב מזה – רווחיים.

וכאן רבותי, אנחנו נכנסים לתמונה.

לחברות ישראליות רבות יש מה להציע לריטיילרים הבריטים שעושים את המעבר לאונליין. לא רק ברמת חוויית הקניה או פתרונות e-commerce, אלא גם בניהול שרשראות אספקה, ניהול מחסנים, ניהול ציי רכב ועוד.

כבר כעת אנו בנספחות עובדים עם מס’ חברות יעד בבריטניה בתחומי הריטייל ואנו נשמח לשלב גם אתכם בתהליך ולפתוח לכם הזדמנויות חדשות בשוק הבריטי.

האם זה הולך להיות פשוט? התשובה היא לא, ממש לא.

השוק הבריטי הוא שוק משוכלל שבו צריך להיות ראש לאריות ולא זנב לשועלים.

הבריטים מחפשים את הפתרונות המתקדמים ביותר, היצירתיים ביותר והישימים ביותר, וכמו שאנו בנספחות הישראלית עובדים בתחום זה, גם הנספחויות של מדינות מתקדמות טכנולוגית כגון שוודיה, פינלנד וקוריאה עובדות מול אותם ריטיילרים בריטים גם כן.

אז למה להשקיע את המשאבים בשוק הבריטי? כי זה שווה את זה!

עבור חברה ישראלית להציג הטמעה טכנולוגית ב-Tesco או ב-NEXT זה כמו להגיד ללקוחות פוטנציאליים “אני מצוין, יש לי טכנולוגיה חדשנית, ויש לי קבלות”.

אז אם אתם חושבים שאתם מצוינים, יש לכם אורך רוח ומוכנים להשקיע זמן ומשאבים בפתיחת ערוצים חדשים בתחומי הריטייל בבריטניה פנו אלינו ב-ERM ונשמח לסייע ולפתוח גם לכם ערוצים חדשים בשוק הבריטי.

צור קשר עם:

עופר פורר

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל