הכלכלה הרוסית מתמודדת טוב מהצפוי עם הקורונה

רק בשבוע שעבר נמנתה רוסיה כמדינה הרביעית שמספר הנדבקים בקורונה חצה בה את המליון, אך עם זאת נראה שכלכלתה מתמודדת עם המגיפה טוב יותר משווקים גדולים אחרים.

עם פרוץ המגיפה, רוסיה היתה במצב לא רע: אינפלציה נמוכה, אבטלה נמוכה, הסקטור הבנקאי הראה יציבות וכן היו בידה רזרבות משמעותיות.

התחזיות האופטימיות ביותר מדברות על פיחות של 3.3% בשיעור התוצרת הגולמית השנה עם החזר של 3.8% בשנה הבאה, בעוד התחזיות הקודרות יותר מדברות על פיחות של 4.8% במהלך השנה הזאת; ועדיין מדובר על חצי מההערכות הרשמיות עת פרץ הנגיף (על כך ניתן לקרוא בפוסט קודם)

בהשוואה, ניתן להסתכל על בריטניה שבה נרשם פיחות של כ-20% או על מדינות אירופאיות אחרות שבכולן מדובר על פיחות באחוז דו ספרתי.

עוזר הנשיא לעניינים כלכליים מקסים אורשקין מצהיר כי אחוז האבטלה צפוי לשוב למצבו לפני הקורונה כבר בשנה הבאה. יש אפילו סיכוי שרוסיה תצליח להתמקם ככלכלה החמישית בגודלה עד סוף שנת 2020, מטרה שלפני זמן לא רב קיבלה דחייה עד 2024 בשל אי הוודאות שהביאה איתה המגיפה.

מומחים מציינים שדווקא בזכות הסנקציות שנכפו על רוסיה עוד ב-2014 שגרמו לה להתכנס ולהסתמך על הכלכלה המקומית ולא על גורמים חיצוניים, הצליחה רוסיה להתחמק מזעזועים גדולים במשק.

בעוד סקטור השירותים במדינה והעסקים הקטנים והבינוניים נפגעו בצורה קשה מאד, הפגיעה בהם היתה יחסית קטנה יותר מאשר במדינות רבות אחרות, וזאת לאור צעדי סגר קצרים ו”מרוככים” יותר שננקטו ברוסיה לעומת מדינות אחרות.

כמו כן קיצוצים בשערי הריבית מטעם הבנק המרכזי וההתייצבות במחירי הנפט העולמי, ריככו גם הם את המכה הכלכלית ומאפשרים היום התאוששות קלה יותר.

 

למרות כל האמור לעיל, נסיים בהסתייגות:

איש אינו יודע מה יביאו איתם החודשים הקרובים, האם יהיה גל שני שיחייב סגר נוסף, איך ישפיעו מהלכים כלכליים שננקטו עד כה, כמו קיצוץ במשכורות, ומשיכת השקעות, על הטווח הארוך ועל היציאה הסופית מהמשבר הכלכלי.

צור קשר עם:

יקיר דוידסון

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל