ארץ חדשה, התחלה חדשה

הפוסט האחרון שלי נכתב באוגוסט 2014, מס’ ימים טרם סיימתי את שליחותי האחרונה בחו”ל כנספח כלכלי בדרום קוריאה.

התקופה שחוויתי בדרום קוריאה, על שלל החוויות האישיות, המשפחתיות וכמובן המקצועיות שחוויתי, הייתה התקופה הטובה והמעניינת בחיי. היו לי תכניות לנהל מחלקה גיאוגראפית במטה מינהל סחר חוץ מס’ שנים, לצבור ניסיון נוסף, וישר לצאת לשליחות נוספת בנספחות כלכלית גדולה יותר באסיה.

אבל לחיים דינמיקה משלהם.

התקופה שלי בארץ התארכה, החלפתי תפקידים – ממנהל מחלקת אמריקות ומזרח תיכון למנהל אגף שירות וניהול ידע. משימות השתנו – מניהול פעילות הנספחים והאסטרטגיה של מינהל סחר חוץ באזור ספציפי לניהול רוחבי של האסטרטגיה השיווקית של כלל מינהל סחר חוץ, ההכשרה וההדרכה, המחקר הכלכלי, המחשוב, מערך הניו-מדיה, אשר כולל גם את הבלוג שבו מתארח פוסט זה, וגם ניהול קורס הצוערים האחרון של מינהל סחר חוץ.

מתכניות ברורות לשרת שוב באסיה בנספחות כלכלית גדולה יותר, לקחתי את הזמן, צברתי ניסיון וחוויות נוספות ולקחתי על עצמי את המשימה לנהל את הנספחות הכלכלית של ישראל בלונדון, אשר אחראית על השוק הבריטי והאירי.

מניהול נספחות כלכלית בכלכלה ה-14 בגודלה בעולם (קוריאה הדרומית ב-2014), אני יוצא לנהל נספחות כלכלית בכלכלה השנייה בגודלה באירופה והחמישית בגודלה בעולם (2019).

חייב להודות שהתזמון שלי לא משהו. זוהי תקופה לא פשוטה לכלכלה העולמית, ליצוא הישראלי, ולעסקים בכלל. זוהי במיוחד לא תקופה טובה לבריטניה.

נגיף הקורונה עשה בבריטניה שמות עם מס’ המתים הגבוהה באירופה, והפגיעה הקשה ביותר בכלכלה של מדינה גדולה בעולם. במהלך הרבעון השני של 2020 צנחה כלכלת בריטניה בשיעור של 20.4% בתמ”ג. רק כדי לסבר את העין, בשיא משבר האשראי של 2009, אשר ממנה נפגעה בריטניה קשות, יחסית, הירידה הבריטית בתמ”ג עמדה על שיעור של 2.3% ברבעון הראשון של המשבר.

אין ספק שבריטניה תכנס למיתון ארוך וקשה שישפיע בראש ובראשונה על מגזר השירותים הבריטי, אשר עליו מתבססת כלכלת האי. הקורבנות העסקיים המידיים של המשבר הם שירותי האירוח והריטייל, אשר נפגעו בצורה הקשה ביותר מהסגר שהוטל על האי, ומהירידה בהוצאות עקב המשבר הכלכלי. המגזר הפיננסי, המגזר העסקי המרכזי בבריטניה גם כך נמצא במשבר עקב אי הבהירות לגבי היציאה של בריטניה מהאיחוד (Brexit) אשר תפס את כלכלת האי, יחד עם משבר הקורונה, ב”סערה מושלמת”.

ללא ספק השנים הבאות הולכות להיות מאתגרות לנספחות הכלכלית בלונדון.

אבל אתגר, כמו שאומרים, הוא גם הזדמנות!

מגזרים שלמים בבריטניה, כמו גם בשאר העולם, עושים טרנספורמציה דיגיטלית מהירה ואגרסיבית לאונליין. הריטייל עובר לאונליין, שירותי הבריאות עוברים לאונליין, שירותי הממשלה עוברים לאונליין, והם לא עושים את זה בתהליך ארוך בן כמה שנים המבוסס על אבני דרך מוגדרים ותהליך הטמעה המבוסס על היזון חוזר. הם עושים את זה כאן ועכשיו, כי אין ברירה אחרת.

המעבר לאונליין יוצר אתגרים חדשים – כיצד יוצרים ממשקי עבודה פשוטים וזורמים תוך כדי עמידה באבטחת מידע ברמה מספקת? כיצד יוצרים המשכיות עסקית (Business Continuity)  בעולם בו עלולים להיות מוטלים סגרים כלליים, אזוריים או מקומיים כתוצאה מעלייה בתחלואת נגיף הקורונה?

וכאן רבותי נמצאת ההזדמנות! אתן חברות בתחום ה-e-commerce? דברו אתנו. אתן חברות בתחום ייעול שרשראות אספקה לריטייל? נשמח להכיר. אתם חברות בתחום הסייבר לעסקים – צרו אתנו קשר. בריטניה אומנם נפגעה במשבר, התוצר ירד וגם שיעור ההוצאות של חברות ויחידים צפויה לרדת, אך עסקים חייבים להתקיים ולישראל טכנולוגיות ופתרונות שמאפשרים זאת.

הצוות בלונדון – קמרון קראולי, איוונה קיסלקובה, סוזי רייטן ואני עומדים לרשותכם. נשמח לתת עצות כיצד להתאים את עצמכם לרגולציה המקומית (בעיקר כהכנה לברקזיט), לסייע ביצירת חיבורים עסקיים איכותיים וגם לספק לכם טיפים כיצד להתאים את החומרים השיווקיים שלכם לקהל ולצרכים המקומיים.

מוזמנים לשלוח לנו בקשות לסיוע באמצעות מערכת ה-(ERM (Export Request Management או למייל הכללי שלנו – commonlondon@israeltrade.gov.il

צור קשר עם:

עופר פורר

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל