התחזיות והמציאות ברוסיה מתרחקות

בפוסטים הקודמים כתבתי לא מעט על הפגיעה הקשה בכלכלה הרוסית, בשל הקורונה ובשל מלחמת מחירי הנפט (אחת המטרות הרוסיות הלא מדוברות במלחמה הזאת הייתה פגיעה בתעשיית הפצלים האמריקאית ועושה רושם שמטרה זאת הושגה, לפחות לשנים הקרובות).

הפגיעה הזאת בכלכלה הרוסית מחבלת בתכניותיו של פוטין להכניס את רוסיה לרשימת 5 הכלכלות המובילות בעולם עד שנת 2024.

בעת בחירתו המחודשת של פוטין לנשיאות אי שם ב-2018, הוא סימן יעד שאפתני זה לצד נוספים כמו קיצוץ אחוז העוני (שעמד נכון ל-2019 על 12.3% מכלל האוכלוסייה) בחצי והארכת תוחלת החיים לגיל 78 (ב-2019 תוחלת החיים עבור גברים הגיעה בממוצע לגיל 67, אצל נשים לגיל 77) והודיע שיעמוד ביעדים אלו בתוך 6 שנים.

 

נראה שעד שנת 2019, רוסיה עשתה צעדים בכיוון הנכון, רק שבינתיים קרו “החיים עצמם”, והקורונה פרצה לחיינו והשפיעה על כל כלכלות העולם בצורה שאף אחד לא יכול היה לחזות. השפעות הקורונה על הכלכלה הרוסית, וביניהן צניחת מחירי הנפט וקיצוץ בהפקתו בעקבות הפחתת השימוש כבר במארס השנה, וכמובן השפעות הסגר שכפתה על כולנו המחלה, מחזקות את ההערכות שייקח לרוסיה זמן רב יותר מאשר למדינות אחרות להתאושש מהמכה הכלכלית שהביאה איתה המגיפה.

 

הנתונים הרשמיים מצביעים על ירידה של כ-8.5% בשיעור התוצרת הגולמית ברוסיה ברבעון השני של 2020. אחוז משתמשי התחבורה ירד ב-79% ותעשיית השירותים ירדה ב-37.2%.

התחזיות האופטימיות בסוף שנת 2019 דיברו על כך ששנת 2020 תביא עימה צמיחה כלכלית מחוזקת ע”י פרויקטים ממשלתיים של מודרניזציה של תשתיות, שכאמור, לא התגשמו.

 

הדדליין של רוסיה לרשימת היעדים השאפתנית נדחה, בשלב זה, לפחות עד שנת 2030.

צור קשר עם:

יקיר דוידסון

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל