ולסיום…

בימים אלה אני מסיים את תפקידי כנספח המסחרי בלונדון אחרי שנתיים של שירות. אלה היו שנתיים מעניינות, מאתגרות ומרגשות. מלאות בהתפתחויות פוליטיות, כלכליות ובריאותיות.

כשהתחלתי את שירותי תהליך הברקזיט היה בשיאו. אפשרות היציאה ללא הסכם, עם השלכותיה הכלכליות, היתה ממשית מתמיד. הרוחות סערו, כל בוקר התעוררנו לתפנית חדשה והתחושה היתה של נסיעה ברכבת הרים. זה הוביל גם למערכת בחירות ייצרית עם תוצאה מפתיעה במוחלטות שלה. ואז הגיעה הקורונה והאפילה על הכל. במשך חודשים נראה היה כאילו ברקזיט נעלם (אם כי הדבר רחוק מאוד מהמציאות ובחודשים הקרובים זה יורגש לקראת סוף תקופת המעבר). אופן ניהול המשבר הבריאותי בתחילת הדרך ניצל הרבה מאוד מהאשראי הציבורי ממנו נהנתה הממשלה לאחר הבחירות ועוד יש להמתין ולראות מה תהיינה המשמעויות הפוליטיות שלו. ההשלכות הכלכליות של הקורונה, שצפויות להכות בבריטניה הכי קשה ממדינות אירופה, תתחלנה להיות מורגשות כאשר תכניות התמיכה הממשלתית יגיעו לסיומן בשבועות הקרובים. זה, יחד עם ההשפעות של ברקזיט על הכלכלה הבריטית, מעסיק הרבה קובעי מדיניות ופרשנים.

לאורך התקופה הזו עמלנו קשה לוודא כי הייצוא הישראלי לבריטניה לא ייפגע וכי הקשרים העסקיים יוסיפו לצמוח. חתמנו על הסכם סחר עם בריטניה, שיכנס לתוקף לאחר יציאתה הסופית מהאיחוד האירופאי ויבטיח את המשכיות תנאי הסחר הקיימים במסגרת ההסכם של ישראל עם הא”א. קיימנו מספר רב של פעילויות בהן הפגשנו עשרות חברות טכנולוגיה ישראליות עם שותפים פוטנציאלים בריטיים בתחומי הסייבר, מובייל, פינטק, בריאות ועוד. יצרנו מספר סיפורי הצלחה עבור חברות ישראליות בשוק הבריטי. כל זה בתקופה שהיתה לא פשוטה גם בצד הישראלי בין מערכות בחירות, העדר תקציב ומחסור בכ”א.

עד פרוץ משבר הקורונה, יחסי המסחר של ישראל עם בריטניה היו במגמת גידול מספר שנים ברצף. בריטניה היא שותפת הסחר של ישראל הגדולה באירופה והשלישית בעולם. הקשרים הכלכליים נכנסו למשבר הבריאותי הגלובלי כשהם במצב הטוב ביותר אי פעם. יש להאמין ולקוות כי זה יאפשר למסחר בין המדינות לצלוח את המשבר ולהוסיף ולגדול גם אחריו.

האימפריה הבריטית אומנם חלפה מהעולם אך לונדון לא פסקה מלהיות מרכז עולמי כלכלי, פיננסי ותרבותי. לונדון היא באמת קוסמופוליטית, מלאה באנשים מכל העולם. זה הופך אותה ליעד אטרקטיבי לחברות ישראליות. יש כאן פתיחות לעבודה עם חברות זרות, יש אימוץ גבוה של טכנולוגיה וחדשנות ויש מודעות רבה לחדשנות הישראלית. כל אלה הופכים את לונדון ליעד מושלם עבור חברות ישראליות. הנספחות המסחרית של משרד הכלכלה והתעשייה פעלה, פועלת ותוסיף לפעול כדי לסייע לחברות ישראליות לממש את הפוטנציאל הזה.

יריב בכר, הנספח הכלכלי בלונדון

אני רוצה להודות לצוות הנספחות המסחרית שעבד איתי לאורך השנתיים האחרונות. למחלקת אירופה, לאגף מדיניות והסכמי סחר והנהלת מינהל סחר חוץ, שסייעו, תמכו ואיפשרו לנו להצליח. לצוות השגרירות שעבד איתנו בשיתוף פעולה מלא. אני מאחל המון הצלחה למחליפי בתפקיד עופר פורר.

ולסיום…

צור קשר עם:

יריב בכר

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל