רומניה: 80 מיליארד סיבות להשתתף בדיאלוג הבין מדינתי בתחומי הבריאות והכלכלה

המשלחת הכלכלית לרומניה שמחה להזמינכם לדיאלוג הממשלתי ישראל-רומניה בתחומי הבריאות והכלכלה, העתיד להיערך בשבוע הבא (4.8.2020, 11:00-13:30). הדיאלוג יתמקד בהצגת טכנולוגיות ומקרי מבחן ישראליים הרלוונטיים להתמודדות עם גלי הקורונה העולמיים, בפני הממשל הרומני שזכה באחרונה לחבילת תמיכה אירופית בשווי כ-80 מיליארד יורו. 

לנוכח האתגרים המורכבים שחוות מערכות הבריאות ברומניה ובישראל למול המגפה העולמית, ייערך בשבוע הבא דיאלוג בין מדינתי בתחומי הבריאות והכלכלה. מדובר בשיתוף פעולה ייחודי, בהובלת הנספחות הכלכלית בבוקרשט, בין משרדי הבריאות הישראלי והרומני, HEALTHCARE ISRAEL, מערך הסייבר הלאומי של ישראל, משרד הכלכלה והתעשייה הישראלי ושגרירות ישראל ברומניה.

במסגרת הדיאלוג – שייערך ביום שלישי הבא, 4.8.2020, בין השעות 11:00-13:30 – יוצגו מקרי מבחן וטכנולוגיות ישראליות שיושמו לצורך ההתמודדות עם שני גלי הקורונה בארץ.

מבין הממשקים ונקודות העניין המשותפות של מערכות הבריאות הישראלית והרומנית, יתמקד הדיאלוג הקרוב בשני תחומים עיקריים: רפואה מרחוק וניהול רשומות רפואיות דיגיטליות.

רפואה מרחוק (Telemedicine)

המעבר של מערכות הבריאות הציבוריות והפרטיות ברומניה למתן טיפול רפואי מרחוק אינו אך תולדה של משבר הקורונה. כבר באפריל אשתקד החלה רומניה לעבור למתן מרשמים רפואיים אונליין. עם התפרצות המגפה במדינה, ביקש הממשל הרומני לתמרץ אי הגעה פיזית למוסד הרפואי לצורך קבלת טיפול. זאת, מטעמי שמירה על בריאות הציבור. לצורך זה, אושר גם שיתוף דיגיטלי של רשומות ומסמכים רפואיים, בכפוף למגבלות מסוימות ביחס לייעוץ רפואי מרחוק. כיום, מספר חודשים לאחר מכן ועם המעבר ממצב “חירום” למצב “כוננות”, הפך השימוש בפתרונות של “רפואה מרחוק” נפוץ יותר ויותר הן במגזר הפרטי והן במגזר הציבורי. מוסדות רפואיים רבים בכל רחבי רומניה מציעים כעת שלל קליניקות וירטואליות, שירותי וידאו צ’אט ושיחות ועידה ללא עלות. אולם, נדרשת בחינה אסטרטגית מחודשת של האופנים בהם ניתן טיפול רפואי מרחוק והנגישות של האוכלוסייה הרומנית לגווניה לפתרונות מסוג זה. 

ניהול רשומות רפואיות דיגיטליות

זרקור נוסף מופנה באחרונה גם לתחום ניהול הרשומות הרפואיות הדיגיטליות. זאת, משני טעמים: הראשון, הצורך בניהול שוטף של מידע רב ודינמי מאוד ובשיתופו בין מוסדות וגופים רפואיים שונים (ייעודיים וכלליים). השני, עניינו הגברת רמת החשיפה של מוסדות בריאות למתקפות סייבר. נזכיר כי עוד טרם המשבר חוותה רומניה מתקפות כופר משמעותיות שכיוונו את חיציהן הוירטואליים לעבר הרשומות הרפואיות בבתי חולים בבירה הרומנית. הידועה שבהן התרחשה ביוני 2019, סמוך לחתימת מזכר ההבנות ההיסטורי בין מערך הסייבר הישראלי לבין משרד התקשורת הרומני (שהיה אמון בשעתו על תחום הסייבר במדינה). עם התפשטות המגפה מעריכים בכירים בזירת הסייבר הרומנית כי חלה קפיצה נחשונית במספר מתקפות הסייבר על אתרים אסטרטגיים במדינה – עליה של פי 6 במתקפות הסייבר על תשתיות חיוניות ומוסדות בריאות. מצב זה מגדיל את הצורך בהעמקת שיתופי הפעולה בין המדינות בפרט בתחום הגנת סייבר על מערכות בריאות.   

סיוע ומימון כלכלי בינלאומי למערכת הבריאות ברומניה

מוקדם יותר החודש זכתה רומניה לזריקת עידוד משמעותית עם הפרסום בכלי התקשורת על הגדלת סכום הסיוע שהוקצה לה מטעם האיחוד האירופי לצורך שיקומה הכלכלי ופיתוח התשתיות שבה – כ-80 מיליארד יורו (79.9 מיליארד יורו אם מבקשים לדקדק). אין זה חדש כי רומניה נהנית מכספי מענקים, הלוואות ומעטפות מימון נדיבות ובתנאים נוחים משלל מוסדות פיננסיים בינלאומיים. אולם, סכומים אלה נחשבים לחסרי תקדים בכל קנה מידה שהוא. מהצהרות נשיא רומניה, קלאוס יוהאניס, עולה כי 80 מיליארדי היורו צפויים להיות מנותבים לבניית בתי חולים וציודם, הקמת בתי ספר, חידוש התשתיות והמערכות הציבוריות במדינה וכן לפיתוח הכלכלי של המדינה.

אנו, במשלחת הכלכלית לרומניה, עובדים כל העת על יצירת חיבורים עסקיים בין חברות ישראליות לבין גורמים פרטיים וציבוריים ברומניה במגוון רחב של סקטורים. בתקופה האחרונה, יזמנו מספר משלחות וירטואליות מוצלחות גם בתחומי הבריאות, במסגרתן חיברנו בין חברות ישראליות (בדגש על חברות ציוד רפואי ובריאות דיגיטלית) לבין בתי חולים פרטיים וציבוריים וכן מפיצים ואינטגרטורים פוטנציאליים בשוק המקומי.

הגם שמדובר בדיאלוג ברמת הממשל בין המדינות, אנו מזמינים חברות פרטיות וגופים המעוניינים להתרשם מהשוק הרומני, מגמותיו וקריאת הכיוון לעתיד – להשתתף באירוע הוירטואלי. בנוסף, במסגרת הדיאלוג תוצגנה מספר טכנולוגיות ישראליות ספציפיות בפני משרד הבריאות הרומני. זאת, כחלק מתהליך סקאוטינג שמבצעת המשלחת הכלכלית עבור משרד הבריאות הרומני, כמו גם עבור מספר קליניקות פרטיות ומוסדות רפואיים ציבוריים.

יצואניות ישראליות המעוניינות לבחון השתתפותן בפעילויות המשך עסקיות עתידיות ברומניה (בזירת הממשל או הסקטור הפרטי) – מוזמנות ליצור קשר עם המשלחת הכלכלית לרומניה.    

לתשומת לבכם, ההשתתפות באירוע הוירטואלי פתוחה לקהל הרחב, אך כרוכה ברישום מראש באמצעות הקישור הזה    

 

צור קשר עם:

ברקת קנפו

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל