מהשפעות הקורונה על הסחר ועל פעילות הנספחות ברוסיה

בניסיון לסכם את המחצית הראשונה של 2020, בחנתי את נתוני הסחר בין ישראל לרוסיה. הסחר ירד בעשרות אחוזים, כמעט בכל הקטגוריות, החל מגז ונפט שמהווים את החלק הארי של הסחר וירדו הן בכמויות והן במחיר וכלה בסחורות כגון ירקות וטכנולוגיה שאנחנו מייצאים.

שתי המדינות ספגו מכה כלכלית אדירה וההשלכות על הסחר היו חמורות פי כמה. עם זאת, בנספחות אנחנו רואים בתקופה הזאת דווקא כהזדמנות – הזדמנות להכניס כלים ומתודות חדשות.

אם לפני חצי שנה הייתי אומר למנכ"ל תאגיד רוסי גדול שאני רוצה לארגן איתו וובינר, הוא היה חושב שנפלתי מהירח ועכשיו אנחנו עושים כאלו כמעט כל שבוע.

למעשה, בשלושת החודשים האחרונים, הוכפלה כמות הפניות שאנחנו מקבלים מחברות ישראליות שרוצות לעבוד בשוק הרוסי ואנחנו נתקלים גם בהרבה יותר פניות מצד חברות רוסיות שמחפשות טכנולוגיות חדשות. בהתאם גם מספר הפעילויות שאנחנו מבצעים עולה.

רק בחודש האחרון (מאמצע יוני) לדוגמה, קיימנו 16 פעילויות בין עסקים בישראל וברוסיה, בתוכן בין היתר: 7 חברות ישראליות שהציגו פתרונות תחבורה חכמה לחברה שמנהלת 4000 אוטובוסים, 6 יצואנים חקלאים נפגשו עם יבואן חקלאי גדול, 6 סטארטאפים בתחום הריטייל-טק עם ריטיילר מוביל, 7 יצרניות מוצרי מזון עם יבואן מוביל, יומיים שבהם 10 סטארטאפים ערכו פגישות עם משקיעים פוטנציאלים ועוד.

כמו כן, הפקנו וובינר בו הציגו מספר חברות ישראליות פתרונות מובייל להמשכיות ועבודה מרחוק בתחומים שונים הכוללים תעשיה, חינוך, מדיה ועוד. לוובינר נרשמו מעל ל-50 משתתפים, ביניהם ממחלקות החדשנות של חברות המובייל המובילות (MTCTele2MegafonBeeline)  ואינטגרטורים.

שוק המובייל ברוסיה הוא הגדול ביותר באירופה (עם כ-95 מיליון משתמשים) וחברות הסלולר צמאות לחדשנות מתוך ההבנה שהרווחים מהשיחות עצמן הולכים ונשחקים וחברה שלא תציע לצרכנים שירותים נלווים, תוכן ועוד, פשוט לא תשרוד לטווח הארוך.

לחברות הישראליות יש המון מה להציע והנספחות הכלכלית במוסקבה מקיימת קשר רציף עם השחקנים המרכזים בשוק – פנו אלינו!

צור קשר עם:

יקיר דוידסון

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל