הוסרו מגבלות הנסיעה של האיחוד האירופי עבור מספר מצומצם של מדינות

נכתב ע”י: תומס דה מייסטר בשיתוף עם יבגני גלידר

מועצת האיחוד האירופי המליצה למדינות החברות להסיר את ההגבלות הזמניות על נסיעות לא חיוניות לאיחוד האירופי למטיילים מ-14 מדינות שלישיות החל מה-1 ביולי. ההחלטה על התנאים ומסגרות הזמן על הסרת מגבלות הנסיעות ממדינות אלה נותרה בידי המדינות החברות עצמן.

המדינות שהנסיעות מהן אושרו הן: אוסטרליה, אורוגוואי, אלג’יר, גיאורגיה, יפן, מונטנגרו, מרוקו, ניו זילנד, סרביה, קוריאה הדרומית, קנדה, רואנדה, תאילנד, ותוניסיה.

סין נכנסה לרשימה באופן זמני, בתנאי שהרשויות בסין יעניקו למבקרי האיחוד את אותה זכות הכניסה, באופן הדדי. מגבלות הנסיעה לישראלים נותרות במקומן.

כמו כן תתאפשר כניסה ממדינות בהן ממשיכות מגבלות הנסיעות, במקרים מיוחדים: לנסיעות ללימודים; לעובדים מיומנים שאינם אזרחי מדינות האיחוד, אם העסקתם הכרחית מבחינה כלכלית ולא ניתן לדחות את העבודה או לבצע אותה בחו”ל; לכל אזרחי האיחוד האירופי ואזרחי מדינות שנגן, כמו כן גם לאזרחים אחרים השוהים כחוק באיחוד האירופי, ולבני משפחותיהם – ללא קשר לשאלה האם הם חוזרים לביתם.

רשימה זו של מדינות שלישיות תתעדכן אחת לשבועיים. הקריטריונים לקביעת המדינות לגביהן יש להסיר את המגבלות כוללים נתונים הקשורים למצב האפידמיולוגי ואמצעי הכלת המחלה, בין היתר ריחוק חברתי ושיקולים כלכליים וחברתיים. הדדיות מול מדינות אלו תובא בחשבון גם כן.

בנוסף, מספר מקרי הקורונה החדשים לכל 100,000 תושבים ב-14 הימים האחרונים במדינות השלישיות צריכים להיות דומים לממוצע האיחוד האירופי, או מתחת לו. על המדינות להיות “במגמה יציבה או בירידה בכמות המקרים החדשים במהלך תקופה זו, בהשוואה ל-14 הימים הקודמים”, והתגובה הכוללת לקורונה צריכה להיות בהתאם לתקנות הבריאות הבינלאומיות.

מכיוון שמטיילים שנכנסים לאיחוד האירופי יכולים לנוע בחופשיות ממדינה למדינה, חיוני הדבר שהמדינות החברות באיחוד יתאמו בינן את החלטותיהן בנושא הסרת מגבלות התנועה. עם זאת, ההמלצה של מועצת האיחוד האירופי בדבר הרשימה אינה מחייבת את המדינות החברות. הרשויות של המדינות החברות נותרות אחראיות ליישום תוכן ההמלצה, ולכן עדיין עלולות לפעול בשונה מהן. לדוגמה, כאשר הנציבות האירופית ייעצה על סגירת הגבולות בשלביה המוקדמים של המגיפה, לא כל המדינות פעלו בעצתה.

עם זאת, אין זה סביר שמדינות חברות מסוימות יפתחו את גבולותיהן למטיילים ממדינות שאינן ברשימה. לעומת זאת, יתכן כי יהיו מדינות חברות אשר ייפתחו ל-14 המדינות ברשימה רק בהדרגה.

על מנת לסייע בחזרה בטוחה לנסיעות ותיירות ברחבי אירופה, השיקה הנציבות פלטפורמה אינטרנטית בשם “Re-open EU“. פלטפורמה זו מספקת מידע בזמן אמת על מצב הגבולות ואמצעי תחבורה ותיירות זמינים במדינות החברות.

פלטפורמת Re-open EU כולל גם מידע שימושי על מגבלות נסיעות המסופק על ידי המדינות החברות, המלצות לגבי אמצעי בטיחות בריאות הציבור כגון ריחוק חברתי וכיסוי פנים באמצעות מסכות, כמו גם מידע אחר על תיירות באיחוד האירופי.

צור קשר עם:

נטע בר-אל

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל