דיפלומטיה כלכלית בעידן הקורונה – שבוע לדוגמה בנספחויות בוקרשט וקייב

4 משלחות (וירטואליות), 4 סקטורים, 3 מדינות והכל בשבוע אחד. בימים כתיקונם זה היה נשמע כמו משימה בלתי אפשרית. עם זאת, עידן הקורונה לצד האתגרים המורכבים (גם) בזירה הכלכלית שהוא מביא עמו – מצליח לייצר גשרי מסחר אווירים בימים בהם השמיים מוסיפים להיות סגורים.

עד לא מכבר אחת מ”שורות המכירה” האולטימטיביות של השוק הרומני הייתה הנגישות הרבה שלו: בימים של 60 טיסות שבועיות על קו ישראל-רומניה, גיחה בת שעתיים וחצי בעלות נמוכה לבחינת הזדמנות עסקית משמעותית הייתה החלטה קלה (ולרוב משתלמת) לשני הצדדים. ההכרזה ברומניה על “שעת חירום” ולאחריה ההורדה ל”מצב כוננות”, לצד המגבלות האוויריות שהוטלו בזירה הישראלית והבינלאומית, יצרו מציאות חדשה.

כבר בשנת 2019 נרשמה עלייה חדה במספר החברות הישראליות הפונות למשלחת הכלכלית לרומניה באמצעות מערכת ה-ERM. מגמה זו מתחזקת במיוחד החל מחודש מאי 2020, אז נרשמה קפיצה מרשימה במספר החברות הישראליות החדשות הפונות למשלחת הכלכלית ומבקשות ללמוד על הפוטנציאל הטמון בשוק הרומני. במקביל, אנו עדים במשלחת יותר ויותר לבקשות יזומות ממוקדות מצד העולם העסקי הפרטי והציבורי ברומניה. כך, למשל, נחשפנו בחודשים האחרונים לפניות מצד בתי חולים ומוסדות רפואיים המבקשים להטמיע פתרונות של רפואה מרחוק. זאת, על רקע הצרכים המקומיים הגוברים והתקציבים הייעודיים שנותבו לכך ברומניה. בנוסף, העלייה הדרמטית במספר מתקפות הסייבר על יעדים אסטרטגיים ובהם רשומות רפואיות במוסדות בריאות ציבוריים ופרטיים מפנה זרקור מיוחד לפתרונות אבטחת סייבר. בהקשר זה, זוכות הטכנולוגיות הישראליות בתחום למוניטין מצוינים וקיימת פתיחות רבה של השוק הרומני לפתרונות ישראליים.

ברם, לצד העניין ההדדי הרב מהצד הישראלי והרומני גם יחד, אחת מהתופעות השכיחות של העידן החדש היא שהתחרות על הקשב הוירטואלי הפכה עזה יותר מתמיד. משאב הזמן הופך יקר יותר והשימוש המרובה בזום ובדומיו יצר תחושת רוויה. מצב זה הביא אותנו במשלחת הכלכלית לחשיבה מחודשת על אופני הפעילות במרחבים הוירטואלי והפיזי גם יחד (בכפוף למגבלות הנדרשות). בחרנו להגיב לכך במספר אופנים בו זמנית:

סקאוטינג יזום

מתוך קריאת הצרכים המגוונים במציאות דינמית וקשה לחיזוי, יזמנו ניתוחים כלכליים של הזדמנויות עסקיות עבור פתרונות ישראליים רלוונטיים ותחרותיים בשלל סקטורים. בהמשך, המשלחת הכלכלית בנתה תכניות אסטרטגיות הכוללות הטמעה של הטכנולוגיות הישראליות לרבות התמודדות עם אתגרים קיימים. בשלב שלאחר מכן, בהינתן עניין הדדי יצרנו את החיבורים ועודנו מוסיפים ללוותם במידת הצורך.

קוד פתוח של חדשנות: הגברת שיתופי המידע ורכישת הכישורים

במסגרת זו, בכוונתנו לערוך הכשרות מקצועיות לגורמי ממשל וצמרת הקהילה העסקית. הפעילויות תיערכנה בצורה אינטרקאטיבית ככל האפשר: קורסי הכשרה וירטואליים, סימולציות, שולחנות עגולים דיגיטליים וכיוב’. זאת, מתוך ההבנה כי לשיתוף שכזה ישנו לא רק ערך דיפלומטי, אלא גם מדובר במנוע לצמיחה כלכלית הן של רומניה והן של ישראל. כך, המשתתפים בפעילויות הכשרה אלה יוצאים בסיומן לא רק עם ערך הכשרתי משמעותי שנרכש בפרק זמן קצר וללא עלות, אלא גם עם חיבורים עסקיים פוטנציאליים.

כפועל יוצא, ערכנו בשבוע החולף בנספחויות בוקרשט וקייב 4 משלחות וירטואליות בתחומים הבאים: משלחות ביטחון המולדת וסייבר לסוכנויות לאכיפת חוק ברומניה, משלחת בתחום הציוד הרפואי והבריאות הדיגיטלית עבור בית החולים הפרטי NEOLIFE ברומניה ולסיום משלחת בתחום החקלאות בשיתוף עם אגודת החקלאים של אוקראינה, על רקע הבצורת הקשה עמה מתמודדת המדינה.

אנו מזמינים חברות ישראליות המעוניינות לבחון את השווקים הרומני והאוקראיני לפנות אלינו.

 

צור קשר עם:

ברקת קנפו

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל