האם מתחילים לראות את הסוף?

אתמול, יום שני ה-25 במאי, 2020 הודיע ראש ממשלת בריטניה, בוריס ג’ונסון, כי ב-15/6 חנויות לא חיוניות יוכלו להיפתח מחדש תחת הנחיות ונהלי שמירה על מרחק. זאת בנוסף לסופרים, בתי מרקחת ומכבסות שהוסיפו לפעול מאז שהחל הסגר בבריטניה.

הודעה זו התקבלה בברכה על ידי ענף הקמעונאות שחווה קשיים עוד לפני פרוץ המשבר. אם כי הייתה תקווה אצל חלק מעסקי המסחר כי יחלו לחזור לפעילות כבר ב-1/6. עם העלייה המתמדת בקניות מקוונות בבריטניה, שהיא אחת המדינות המובילות במסחר מקוון, חניות ורשתות במה שמכונה high street (הרחובות הראשיים בשכונות שהם המרכזים המסחריים) מתמודדות עם ירידה בהכנסות וחלקן אף פשטו רגל.

כפי שציינו כאן בעבר, בריטניה נכנסה למשבר הקורונה יחסית מאוחר לעומת מדינות אחרות אך היא מבין המדינות שנפגעו הכי קשה.

ההערכות לגבי ההשלכות הכלכליות של המשבר שונות, אך ההערכה הרווחת היא שהתוצר יקטן בכ-14% עד סוף השנה. לאור זאת, אין זה מפתיע שיש לחץ לחזור ולפתוח את המשק כמה שיותר מהר.

יחד עם זאת, ברור כי מהלך זה לבדו לא מספיק. כפי ציינה אחת הפרשניות בבריטניה, קניות הן גם בילוי וכאשר ישנן הגבלות על מספר האנשים בחניות וכו’ חוויית הבילוי זו נעלמת והדבר ישפיע על ההכנסות. מעבר לזה, כל עוד התיירות הבינלאומית לא תחזור הדבר יתבטא במספר הקונים הנכנסים לחנויות.

רחוב אוקספורד בימי קורונה
רחוב אוקספורד בימי קורונה

די בסיבוב ברחוב אוקספורד בימים אלה כדי להמחיש את ההשלכות של העדר תיירים. נכון להיום הבריטים צפויים להתחיל ב-8/6 לחייב 14 ימי בידוד כל מי שיכנס לבריטניה. חברות התעופה כבר הודיעו כי מהלך כזה יפגע אנושות בענף אשר גם ככה בקושי מצליח לשרוד.

נוסף על כך, ההקלות אשר עליהן הודיע ראש הממשלה גם בסבב הקודם לפני שבועיים, לא חלות על כל הממלכה המאוחדת. ממשלות סקוטלנד, ויילס וצפון אירלנד הן אלה הקובעות מה הן ההנחיות עבור אוכלוסיותיהן. התחושה במדינות הללו היא שממשלת בריטניה ממהרת להסיר את המגבלות בעוד המצב לא מאפשר זאת. לפני שבועיים, כאשר ג’ונסון הודיע כי ניתן לנסוע ליעדים רחוקים מהבית, נשמעו קולות בסקוטלנד וויילס שקראו למנוע מאנגלים לחצות את הגבול אליהן.

במישור הפוליטי יש האומרים כי ממשלת בריטניה הפכה להיות ממשלת אנגליה בלבד.

יתכן כי הודעת הממשלה אתמול באשר לפתיחת החניות בעוד שלושה שבועות מסמנת את תחילת היציאה מהמשבר הבריאותי ואת תחילת תהליך השיקום הכלכלי.

שמורות טבע מלאות באנשים

עוד מוקדם לומר האם אכן זו נקודת מפנה וכיצד תהליך זה. אך לפי מספר האנשים הפוקדים את הפארקים והשמורות בימי השמש, שבריטניה נהנית מהם בשבועות האחרונים, נראה כי האוכלוסייה כאן כבר מוכנה לחזור לשגרה.

צור קשר עם:

יריב בכר

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל