צרפת בדרך ליציאה זהירה ואיטית מהסגר

זה הולך להיות מסובך. שיחת הזום שבה מנהל בית הספר של הבן שלי הציג את החלופות העומדות בפניהם השאירה אותנו עם כאב ראש. לא רק שהדרישות הסניטריות מבתי הספר לקראת פתיחה אפשרית מחדש הן מורכבות מאוד, הן גם גם בחלקן הגדול עדיין לא ממש ידועות במלואן. יותר ויותר הורים מתחילים להבין שמעט תלמידים בצרפת יזכו כפי הנראה לראות לפני הקיץ את בתי הספר שלהם שננטשו בראשית מרץ.

בתי הספר היא רק אחת הדוגמאות למה שהולך להתרחש כאן בשבוע הבא. צרפת תתחיל לצאת מהסגר ביום שני הקרוב, ה- 11 במאי, ומהפרטים שהולכים ומתבהרים נראה שהיציאה הזו תהיה מאוד הדרגתית ומאוד זהירה. ראש הממשלה הצרפתי, אדוארד פיליפ, הופיע בשבוע האחרון בפני האספה הלאומית כדי להציג את האסטרטגיה ואת התוכנית הממשלתית ל- “deconfinement” – הכינוי שמשמש כאן ליציאה מהסגר, קיבל אמנם את אישור האספה, אבל זה היה רק ההתחלה לדיון מאוד ער שמתנהל בצרפת כעת לגבי מכלול שלם של פרטים קטנים וגדולים שעדיין לא לגמרי ברורים.

אי הודאות גדולה מאוד, וקשה בשלב זה לדעת איך למעשה יראה אפילו חודש יוני. אחת השאלות החוזרות היא התהיה לגבי חופשות הקיץ שכל כך יקרות לצרפתים וחשובות לתעשיית התיירות הענקית. הנשיא מקרון הבטיח שתשובה בעניין הזה תינתן רק לקראת סוף החודש.

הצעדים שצרפת מתכוונת ליישם דומים אמנם למה שראינו במקומות אחרים, אבל הקצב מדוד וזהיר: צעד אחד קדימה עם אפשרות לצעד או שניים אחורה במידת הצורך. העקרונות המרכזיים בתוכנית הצרפתית כוללים בין היתר:

  1. עריכת בדיקות מסיביות -היעד יהיה ככל הנראה 700 אלף בדיקות בשבוע. אלו לא יהיו בדיקות סרולוגיות, אלו עדיין אינו מאושרות בצרפת.
  2. הבחנה בין אזורים נגועים יותר ונגועים פחות – אזורים נגועים פחות יהנו מתנאים מקלים יותר ביציאה מהסגר. השבוע פורסמה בהתאם לכך מפה המסווגת את כל האזורים בצרפת לשלושה צבעים – אדום, כתום וירוק.
  3. המשך עבודה מהבית למי שהדבר אפשרי (במקביל הממשל מנסה לסייע לתעשיות הצרפתיות הגדולות לחזור לפעילות סדירה, אבל הדבר מורכז בשל הקושי לעמוד בדרישת הסניטריות ובשל ועדי עובדים חזקים)
  4. חופש תנועה מוגבל – אזרחי צרפת יהיו רשאים החל ב- 11 במאי לנוע באופן חופשי, וזאת עד לטווח של 100 ק”מ מבתיהם. המגבלה הזו של 100 ק”מ מאוד משמעותית בצרפת מכיוון שהיא באה במטרה למנוע את הנהירה של הצרפתים לחופשות, ובכך להדביק אזורים פחות נגועים.
  5. מסחר – כל בעלי העסקים רשאים לחזור לעבודה ב- 11 במאי תוך שמירה על הדרישות הסנטיריות המעודכנות לרבות אפשרות לחבישת מסכות במידת הצורך (טרם הובהר אם חבישת מסכות תהיה חובה).
  6. בתי קפה וברים, שישארו סגורים עד ל- 2 ליוני לפחות.
  7. בתי ספר -כאמור לעיל, פתיחה מאוד הדרגתית וחלקית. בתי ספר רבים ובמיוחד בגילאים הגבוהים יותר לא יפתחו, ואלו שיפתחו, יאלצו להתמודד עם דרישות ל פשוטות ליישום של ריחוק חברתי בחלל בית הספר. הדרישות האלה יאלצו את רוב בתי הספר שירצו להחזיר את התלמידים לדלל את הכיתות, דבר שיהיה אפשרי לרובם רק על ידי פיצול הכיתות והגעה לסירוגין. ייתכן מאוד שרבים מבתי הספר האלו יעדיפו להמישך בלמידה מקוונת ולוותר על הסיבוך שביישום התנאם הנל
  8. לגבי שימוש בכלים דיגיטליים לאיתור נשאים – אלו יהיו רלוונטיות אולי רק החל מראשית יוני, וזה תלוי באישור של הפרלמנט. הפרטיות היא אתוס לאומי בצרפת, ולכן הרגישות של הכלים הדיגיטליים למאבק בנגיף מעוררת בצרפת מחלוקות עמוקות, וכלל לא בטוח שהאישור יינתן.

צור קשר עם:

ירון שרטר

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל