אתגרים והזדמנויות תחת מגפת הקורונה בגרמניה

גרמניה ניצבת בפני המשבר הכלכלי הגדול ביותר מאז מלחמת העולם השנייה.

לפי מכון המחקר IFO, היושב במינכן, בתחזית אופטימית של סגירה מלאה של המשק, “shutdown“, לחודש וסגירה חלקית, “post-shutdown”, של חודש נוסף, העלות הכוללת לכלכלתה תעמוד על כ-152 מיליארד אירו והתוצר הלאומי הגולמי ייחתך ב-4.3%.

אולם מומחים מעריכים שהפגיעה הכלכלית תהיה גדולה אף יותר – שבוע של סגר חלקי עולה למשק הגרמני 25-57 מיליארד אירו, המתורגמים לירידה של 0.7%-1.6% בתוצר. סגר של שלושה חודשים יעלה לגרמניה סכום אסטרונומי של כ-200 מיליארד אירו.

27% מחברי איגוד לשכות המסחר והתעשייה של גרמניה צופים הפסד ממוצע של יותר מ-10% במכירות ב-2020 בעקבות הסגר, אולם סקטורים מסוימים ייפגעו יותר מהאחרים. לפי סקר שערכו IFO בקרב 3,400 חברות, 63% מהחברות ממגזרי היצור והמסחר ייסבלו מהפסדים.

המשק הבווארי צפוי, לפי IFO, להיפגע אף יותר מהממוצע הכלל גרמני וצפוי להצטמק ב-10.8% בתרחיש האופטימי, וב-22.1% בפסימי. בוואריה נחשבת ליצואנית מוצרי צריכה גדולה (חברות ענק כמו סימנס, ב.מ.וו, אדידס, אאודי, קונטיננטל וכו’), והירידה החדה בביקושים תחתוך משמעותית את הייצור.

תוך כך, תעשיית התיירות הענפה של מדינת המחוז נפגעת קשות, ולאחרונה הודיעו על ביטול האוקטוברפסט השנה, המושך כ-6 מיליון תיירים כל שנה.

גרמניה מפגרת אחר ישראל בדיגיטליזציה של שירותים מקוונים וכעת, יותר מתמיד, יש מקום לחברות ישראליות להגדיל את דריסת הרגל באזור:

  • תחום הריטייל-טק מהווה הזדמנות וחברות שיסייעו לקמעונאים הגרמנים לפתח את הענף המקוון שלהם עשויות להרוויח מהמהלך בהמשך.
  • בתחום ה-telemedicine לחברות ישראליות פוטנציאל נרחב לשיתופי פעולה עם קופות החולים, בתי החולים וספקי שירותים רפואיים נוספים (רופאים רבים כלל לא עובדים עם מחשב, והמכשול המעכב המרכזי לטכנולוגיות בתחום זה הוא חרדתם של הגרמנים מפגיעה בפרטיות בממשקים דיגיטליים.
  • עם המעבר של מוסדות החינוך ללימוד מרחוק, קיים פוטנציאל משמעותי לחברות ישראליות להשתלבות בתחום.
  • ייתכן וגם לחברות בתחום ההדפסה בתלת מימד פוטנציאל לשיתופי פעולה כעת, עם הצורך לספק באופן מהיר ציוד רפואי ומוצרים נלווים.

הנספחות הכלכלית בשיתוף מלא של הקונסוליה של ישראל במינכן ועם הנספחות הכלכלית בברלין פועלת ותפעל לטובת קידום היצוא והפתרונות הישראלים לגרמניה גם בימים טרופים אלו.

לאחרונה פנינו ללשכות המסחר האזוריות בחמש מדינות המחוז שתחת אחריותנו בכדי לשמוע באילו תחומים החברות באזור זקוקות לסיוע. נמשיך לקיים וובינרים בתחומים השונים בהם לחברות הישראליות תינתן ההזדמנות להציג את פתרונותיהם לקהל הרלוונטי הגרמני.

צור קשר עם:

דורון חמו

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל