שינויים בהרגלי הצריכה

וירוס הקורונה הביא אותנו בני האדם לשינויי התנהגות נרחבים וביניהם לאופן רכישת מוצרים. כללי מרחק המסומנים עם סרט דבק על הרצפה בסופרים, הגבלת מספר הלקוחות בחנויות וזכוכית חוצצת המפרידה בין הקופאי לקונים, כל אלו הם רק חלק מהשינויים שחווים תושבי העולם כאשר הגרמנים לא נבדלים מהם.

סקרים שונים שפורסמו מראים אילו מוצרים אנשים ברחבי העולם קונים יותר בגלל הוירוס: חומרי חיטוי, אוכל יבש כדוגמת פסטה ואורז ואפילו נייר טואלט. מעניינת עוד יותר היא השאלה מה יוותר מהרגלי הקנייה שהשתנו ומה עתיד להישאר אתנו כאן לתקופה שאחרי.

על פי סקרים שנעשו בגרמניה, משבר הקורונה ישנה לצמיתות את התנהגות הקניות של כרבע מהצרכנים מהגרמנים.

התחזיות אומרות שאנשים רבים יאכלו פחות בחוץ ויותר בבית. גם בהרגלי ההצטיידות של הסוחרים נראה הבדלים שכן אלו יצטרכו להסתמך יותר על השוק המקומי על מנת שתהיה להם סחורה זמינה. אפילו נושא השכר נפתח לדיון בגרמניה כעת, כאשר לפתע קופאים הפכו להיות עובדים חיוניים ומשכך תנאי השכר שלהם אולי ישתפרו.

שינוי נוסף שנצפה בימים אלו הוא הועבדה שצרכנים קונים את מצרכיהם באופן מקוון מה שעד לא מזמן לא היה מקובל בגרמניה בה תושביה רגילים לרוב להשתמש בכסף מזומן ולא בכרטיסי אשראי אפילו בחנויות עצמן. השיח כיום הוא שאחרי המשבר, תרבות הצריכה בגרמניה תשתנה ושהתנהגות הצרכנים בגרמניה תהפוך להיות יותר דיגיטלית מבעבר. מומחים טוענים שמשבר קורונה יעצב את המשק בגרמניה מחדש לתקופה ארוכה מאד. חנויות המזון יצטרכו להתאים את עצמן למודלים חדשים ולעבוד בצורה טובה יותר עם מרכזים לוגיסטים ומשלוחים, דבר שאם ימשך תקופה ארוכה ישנה את המודל העסקי שלהם ויקטין את מספר החנויות. כיום משלוח מהסופר לוקח כשבועיים מרגע ההזמנה בדומה לישראל בעוד פריסת הסופרים במדינה ביחס לאוכלוסייה הינה מהגבוהות בעולם.

היכן זה פוגש את החברות הישראליות?

ההזדמנויות העסקיות יגיעו מתחום הריטייל-טק. חברות שיכולות לסייע לקמעונאים הגרמנים לפתח את הענף המקוון שלהם יכולו להרוויח מהעניין בטווח הארוך. גם חברות שיודעות לתת מענה למשלוחים דיגיטאלים “המייל האחרון” יכולות להרוויח מהעניין.

בסוף נובמבר 2019 מעט לפני תחילתו של משבר הקורונה, נספחויות ברלין ומינכן אירחו 10 חברות רטייל-טק ישראליות בגרמניה והפגישו אותם עם קמעונאים מקומיים. האירוע היה מוצלח כאשר חברות ישראליות דיווחו לנו על פיילוטים שנחתמו. ניכר שנקדם אירוע דומה עם שוך הקורונה. .

חברות המעוניינות לסיוע בתחום מוזמנות לפנות לנספחויות של משרד הכלכלה בגרמניה.

דורון חמו, הנספח הכלכלי של ישראל בגרמניה, מינכן

צור קשר עם:

דורון חמו

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל