היום שאחרי הקורונה – המגדלור הוא צפון אירופה

ביום שאחרי הקורונה – להולנד, דנמרק ושבדיה יש עודפי תקציב גדולים אשר מנותבים להנעת הכלכלה קדימה

הולנד, דנמרק, שבדיה ושאר ארצות צפון אירופה הן יעד חשוב ליצוא ושיתוף פעולה עם המגזר העסקי הישראלי בימים רגילים ובעיקר יהיה נכון הדבר ליום שאחרי הקורונה.

בעקבות התמיכה המסיבית של הממשלות במגזר העסקי וצעדי סגר מדודים, דנמרק, שבדיה והולנד יוכלו לחזור לפעילות כמעט מלאה בזמן קצר יחסית וליצור ביקושים בתחומים נרחבים. אנו מעריכים שמדינות צפון אירופה יהיו מגדלור עסקי בעתיד הקרוב.

ניתן להתווכח על מדיניות הקורונה של כל אחת משלושת המדינות, אך בבסיס אסטרטגיית ההחלטות אשר לקחו שלושת המדינות לטיפול במשבר, אחד מהפרמטרים החשובים היה שמירת כבוד האדם ופגיעה מינימלית בפרטים, שמירת יכולות המגזר העסקי מבחינה מקצועית ופיננסית, וכל זאת על מנת לאפשר חזרה מהירה לכלכלה שפויה, עם כל ההגבלות שתהיינה בשנים קרובות, עד הכרזה על מיגור הפנדמיה.

להולנד, כמו גם לדנמרק ושבדיה, עודפי תקציב גבוהים בארבעת השנים האחרונות והיכולות להפנות עודפים אלו לתמיכה במגזר העסקי ובפרטים הם גבוהים מאוד. המדינות עושות זאת. למעשה, ההשקעה אשר הוחלט עליה עד עכשיו אינה מגיעה לגובה היתרות. אשר על כן, המדינות יכולות להעמיד עוד משאבים על חשבון השנים האחרונות בהן נוצרו העודפים.

  • דנמרק החליטה להשקיע כ 9 מיליארד אירו במגזר העסקי, בתוספת השתתפות בפרוייקטים בתחומי אנרגיה חליפית בסך מיליארד אירו הניתן למינהלות המוניציפליות. הבנק המרכזי מגבה את מערכת הבנקאות בנזילות על מנת שהמערכת תוכל לתמוך במגזר העסקי.
  • הולנד החליטה להשקיע 15.6 מיליארד אירו במגזר העסקי והצהירה על אישור עקרוני להשקעה עד לגובה של כ 90 מיליארד אירו למקרה הצורך. כמו כן הבנק המרכזי נתן אישור להקטנת נזילות כנגד חובות אבודים אשר הבנקים צריכים לשמור ובכך הבנקים יכולים להפנות עוד משאבים לטובת המגזר העסקי.
  • שבדיה החליטה להשקיע 62.1 מיליארד אירו במגזר העסקי. סכום גבוה מאוד באופן יחסי. בנוסף, הבנק המרכזי החליט לתמוך במתן אשראי לחברות גדולות בסכום הנאמד ב 50 מיליארד אירו.

העושר הציבורי של הולנד, שבדיה ודנמרק ישחק תפקיד מרכזי בימים שאחרי הקורונה. גם מדיניות הרווחה משחקת תפקיד מרכזי. הפרט והמגזר העסקי בשלושת המדינות יהיו גורם מרכזי בהתנעת תהליכים כלכליים/מסחריים ביום שאחרי.

עוד לפני משבר הקורונה, הובילו שלושת המדינות בסקטורים חדשניים כשהאקולוגיה עומדת בראש ומשפיעה על כלל המגזרים העסקיים. אחרי הקורונה ייתווסף המגזר היצרני, אשר על כן הפגיעות הנובעת מאיבוד יכולות ייצור גרמה למגזר העסקי בשלושת המדינות לחשב מחדש את מסלול הגלובליזציה. לא עוד תלות בשווקי המזרח הרחוק לצורך שיתוף פעולה מסחרי וטכנולוגי. הכוונה היא להרחיב את שיתוף הפעולה הבינלאומי גם לכיוונים נוספים ולגוון את שיתוף הפעולה, מגמה אשר התחילה עוד לפני משבר הקורונה.

מגמה נוספת שמסתמנת כבר בעת המשבר היא הפחתת התלות במגזרי השירותים והפניית משאבים למגזרים יצרניים תוך אימוץ טכנולוגיות מתקדמות ותהליכי ייצור אשר יתאימו להגדלת התפוקה והורדת החתימה השלילית על איכות הסביבה.

המשלחות הכלכליות המתוכננות על ידי המחלקות המסחריות בשלוש המדינות ישימו דגש על מגוון אירועים במטרה להפגיש בין אנשי עסקים ישראלים ובין אנשי עסקים מהולנד, שבדיה ודנמרק בהתאמה במגוון תחומים חדשים וקיימים.

אנו מניחים שההתחלה תהיה מדודה מאוד, אשר על כן מספר הטסים מישראל ירד באופן דרסטי עד אחרי ההכרזה על ניטור הקורונה. החברות הישראליות תופענה מן הסתם עם מספר מצומצם של אנשי קשר וכמו כן החברות תסתמכנה יותר על כוח אדם מקומי. אנשי הצוות בנספחויות הכלכליות יקחו על עצמם ייצוג ספציפי של חברות במפגשים עסקיים ואנו נשמש למעשה נציגים של חברות בפגישות ישירות מול שותפים פוטנציאליים. נשלב באירועים שלנו גם מפגשי וידיאו. אנחנו מתאימים את עצמנו למצב כפי שייתהווה.

הפעילויות כפי שאנו רואים כרגע ומקווים לכך, יתחילו בספטמבר 2020. חלק מהפעילויות יערכו בין החגים וקרוב לחגים. אנו ננצל כל פלטפורמה אפשרית על מנת להחזיר את המגזר העסקי הישראלי לקדמת הבימה.

כפי שפורסם כבר על ידנו, ענפי היעד לשיתוף פעולה לא ישתנו באופן דרמטי, אך יהיו מספר דגשים מובנים לאור הצרכים שנוצרו עם המשבר העולמי, ביניהם יבלטו כמובן נושאי רפואה ואקולוגיה.

בימים הקרובים נפרסם את המגמות עליהן נשים דגש בהולנד, דנמרק ושבדיה ואת תכניות העבודה לתקופה הקרובה.

צור קשר עם:

איתן קופרשטוך

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל