ארבעה שבועות לסגר, ועוד ארבעה: איך צרפת מתמודדת עם המחיר הכלכלי?

ארבעה שבועות לסגר, ועוד ארבעה: איך צרפת מתמודדת עם המחיר הכלכלי?

צרפת מציינת היום ארבעה שבועות תמימים לסגר, והחדשות האחרונות הן שהסגר יימשך עוד ארבעה שבועות תמימים. הסגר הזה נשמר עד כה באדיקות מרשימה. בסוף השבוע האחרון, סוף השבוע הארוך של הפסחא החביב במיוחד על הצרפתים לטובת חופשות, נעשה מאמץ אקטיבי למנוע מראש כל מחשבה על נסיעה לחופש. מחסומים הוקמו על הכבישים המובילים מפריז דרומה ולכיוון הים, והצרפתים נשארו ברובם המוחלט בבתיהם.

מרבית העובדים בצרפת עובדים כעת מהבית, אבל ההערכות הן שיותר משליש מכלכלת צרפת נמצא בהדממה מוחלטת.

כמובן שבין הסקטורים שנמצאים בעצירה מלאה נמצאים קודם כל התיירות, המסחר והבילוי. זה כולל את המלונות, המסעדות, חנויות היוקרה, תעשיית הבידור ותעשיית האירועים. צרפת היא המדינה המתוירת בעולם, וההדממה הזו היא לא פחות מדרמטית עבור מליוני עובדים ואלפי חברות קטנות וגדולות.  

אבל ההדממה מתבטאת גם בתעשיה הצרפתית המפוארת, שההערכות הן שרק כרבע ממנה נותר פעיל. תעשייה זו כוללת את המפעלים הידועים של צרפת כמו חברות הרכב פיג׳ו ורנו, מפעלי המטוסים של איירבס ודאסו, ועוד. מפעלים אלו עצרו את הייצור לא בשל צו ממשלתי אלא כדי להגן על עובדיהם. כעת נשמעים קולות הקוראים לחלק מהמפעלים האלה לחדש את העבודה בהדרגה, אבל טרם ברור אם יחול שינוי כלשהו בטרם יסתיים הסגר הנוכחי.

הערכות שונות מדברות על צניחה בתוצר הלאומי השנתי בשיעור של כ- 6 עד 8 אחוזים, אך ברור שזה יכול גם להיות גרוע יותר, וזה תלוי לגמרי במהירות שבה יוכל הסקטור העסקי לחזור לתפקוד עם סיום הסגר. מה שברור הוא שסיום הסגר יהיה הדרגתי מאוד: הנשיא כבר הודיע שבתי המלון והמסעדות ישארו סגורים גם לאחר 11 במאי, ושכל האירועים המתוכננים עד לאמצע יולי לא יוכלו להתקיים.

משרד הכלכלה הצרפתי נערך כמו במקומות אחרים בעולם באופן חסר תקדים כדי לתמוך בהתמוטטות הכלכלית הזו. בשלב הזה הכלי המורגש והקריטי ביותר הוא מנגנון האבטלה החלקית שמבסגרתו הממשלה מסייעת כרגע באופן ישיר למליוני עובדים להמשיך לקבל שכר. אמצעים אחרים שכבר נעשה בהם שימוש כוללים מענקים לחברות קטנות וזעירות בסכומים של 1500 עד 2500 יורו, ודחיית תשלומי מיסים.

צור קשר עם:

ירון שרטר

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל