עכשיו אפשר להתרכז בנגיף – מלחמת מחירי הנפט הסתיימה

חלף קצת יותר מחודש מאז שהוכרזה מחלוקת בין ערב הסעודית לבין רוסיה בנושא קיצוץ מכסות ייצור הנפט (ר’ את הפוסט הקודם בנושא). בתגובה לסכסוך ולסירובה התקיף של רוסיה להגביל את כמות הנפט המופק, ערב הסעודית הגבירה את הייצור באופן חד צדדי ובמקביל הורידה את מחיר חבית הנפט דבר שגרם לנפילה חדה במחירי הנפט בעולם כולו (40% רק בחודש מרץ) ובעקבות זאת לנפילות גם בבורסות. חבית נפט נמכרה בפחות מ-22 דולר בסוף מרץ וזאת לעומת תחילת השנה, רק כמה חודשים מוקדם יותר, אז היא נמכרה סביב 66 דולר לחבית. הנזק שנגרם לכל הצדדים החזיר אותם לשולחן הדיונים הוירטואלי עד שביום ראשון ה- 12.04 ניתנה הצהרה כי הושג הסכם.

 

23 חברות שותפות בהסכם זה, 10 מהן שייכות לארגון OPEC+, 10 מהן לא קשורות בארגון זה ו-3 נוספות הן אירן, לוב וונצואלה ששייכות אמנם לארגון אך מנועות בימים אלה מהפקת נפט בשל עניינים פוליטיים.

בהסכם הוחלט כי יצרני הנפט החברים בארגון יקצצו בהפקת הנפט בכמות של 9.7 מליון חביות ליום במהלך החודשיים הקרובים (מאי ויוני 2020) וזאת במטרה לייצב את השוק. בחצי השני של שנת 2020 יקצצו 8 מליון חביות ביום ובמהלך 2021 יקוצצו 6 מליון חביות ביום.

כך שבהדרגה ועד תום תקופת ההסכם בתחילת מאי 2022, יוגדל הייצור בחזרה.

בכל מקרה OPEC+ תנטר את מצב השוק ותגיב בהתאם במידה ויהיה צורך בקיזוז נוסף או במידה והשוק יתאושש מהר יותר וניתן יהיה להגדיל את ההפקה.

רוסיה וערב הסעודית יקצצו את ייצור הנפט היומי שלהן בשלב ראשון ל-8.5 מליון חביות ביום.

 

בעקבות הסכם זה, הכריזו גם שרי האנרגיה של מדינות ה-G20 שינקטו בצעדים מידיים גם מצידם על מנת להבטיח יציבות בשוק האנרגיה.

 

מומחים מעריכים שההסכם הזה יאפשר התמודדות טובה יותר עם עודפי הנפט שקיימים כבר עכשיו, ושמחיר חבית נפט יוכל לעלות ל-40 דולר לחבית במהלך המחצית השניה של 2020, אבל המהלך אינו מספיק על מנת לייצב את השוק העולמי, לפחות לא לפני סוף 2022.

ישנן מספר בעיות טכניות בהפחתת ייצור נפט (ביניהן הצפת השדה שעלולה להשבית אותו גם לאחר התקופה האמורה) שעשויות להרתיע את היצרנים מלהישמע להוראות ההסכם, אך החלופה היא שלא תהיה הפחתה בכמויות הנפט המופקות, מחירי הנפט יוסיפו לרדת ויהיה על היצרנים לסגור את השדות ואת בארות הנפט הללו בכל מקרה.

 

בפוסט הקודם הרחבתי לגבי החשיבות האדירה של הנפט ומחירו על הכלכלה הרוסית. אין ספק שבטווח הקצר זו אנחת רווחה גדולה אבל בטווח הארוך, התוצאה לא ברורה וצריך להתחשב במגוון פקטורים ובהם מתחרים שימשיכו להוריד מחירים לרמה שרוסיה לא תוכל לעמוד בה וידחקו אותה מהשוק האירופאי. בעוד שנה נבין יותר את עומק השלכות המהלכים האחרונים.

צור קשר עם:

יקיר דוידסון

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל