רוסיה נלחמת בשתי חזיתות. קורונה ונפט.

אמש הכריז ראש עיריית מוסקבה על עוצר דה פקטו בבירה הרוסית.
אם כל העולם נאבק כבר תקופה ארוכה בקורונה, הרוסים שסגרו את הגבול הארוך עם סין מוקדם במערכה, למעשה העלו הילוך במלחמה בוירוס רק בשבועיים האחרונים.
בו זמנית הם מנהלים מלחמה אחרת, עיקשת ועם השלכות הרות גורל עבורם – המלחמה על מחירי הנפט.

במלחמה הזו הרוסים העלו הילוך עוד בתחילת החודש כאשר סירבו להתיישר עם +OPEC בדרישתו להפחית את הפקת הנפט ב- 1.5 מיליון חביות ביום, בין היתר בשל ההנחה שצמצום תפוקה של מדינות שמפיקות בזול מחזק את אלו שמפיקים ביוקר (תעשיית הפצלים האמריקאית).
הכלי המרכזי בקרב הזה הוא הצפת השוק והפחתת מחירים כשמשני הצדדים נמצאות היצרניות הגדולות, עם עלויות הייצור הנמוכות,- רוסיה וערב הסעודית. בחודש האחרון מנתחים כל מיני מומחים איזו מהמדינות יכולה להחזיק יותר זמן במלחמה כזו, מי מפיקה יותר בזול, למי יש יותר רזרבות מט”ח וכו’. הטיעון שובר השיוויון לדעת מומחים ברוסיה הוא ה”רוח הרוסית” או בצורה פחות “פוליטיקלי קורקט” – העובדה שהשלטון יציב והעם הרוסי כבר התרגל, בין היתר תחת הסנקציות, לסבול תקופה בשביל מאבק לאומי ורווח עתידי.
בסופו של דבר, זה לא משנה מי יכולה לשרוד יותר כשככל שהמאבק יתמשך, הכלכלות של שתי המדינות יספגו מכה קשה מאוד.
הכלכלה הרוסית תלויה מאד ברווחים ממשאבי האנרגיה שלה וכעת יחד עם הסנקציות המערביות וההאטה הכללית בעולם בעקבות וירוס הקורונה שהוביל מלכתחילה לירידה מאסיבית בביקושים לנפט וכעת גם צניחה בערך הרובל הרוסי, רוסיה נמצאת בבעיה.
שר האנרגיה הרוסי נובאק אמנם ציין כי לרוסיה יש עתודות אנרגיה ותקציב שיחזיקו את המדינה ל-6-10 שנים, אך ההערכה היא שבכל מקרה, אם המצב יתמשך, יהיה עליהם לקצץ בתקציב הממשלתי (צעד שהרוסים אינם ששים לקראתו) ולהדק את החגורה בכל הקשור לכלכלת הפנים של רוסיה. רווחי הנפט שנצברו בשנים האחרונות יועדו לרפורמות סוציאליות, פנסיות ושיפור באיכות החיים של האזרחים מאז המשבר של 2014-15. במצב הנוכחי נראה שהשיפור שאזרחי רוסיה כה ייחלו לו לא יגיע בזמן הקרוב.

צור קשר עם:

יקיר דוידסון

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל