נוסעים על “הנתיב הירוק” באירופה ומנצחים את הקורונה!

נגיף הקורונה, שהתפרץ בסין בחודש דצמבר 2019 ובהדרגה הגיע גם למדינות המערב, מאתגר את מדינות העולם ואת יכולתן להתאים את עצמן למציאות המשתנה בצורה קיצונית מיום ליום. במציאות של “כלכלה גלובלית”, בה למעלה מ-20% משרשרת הייצור והאספקה העולמית של מוצרים נמצאים בסין, נפגעה יכולתן של חברות מהאיחוד האירופי, לספק מענה יציב ומיטבי ללקוחותיהן בשל השהיית הייצור והגבלת המעבר החופשי של סחורות בנמלי העולם. אמנם לפי הפרסומים השונים בתקשורת העולמית, קיימות עדויות לקצב התאוששות מרשים של התעשייה הסינית וחזרה מבוקרת לייצור וייצוא, הדרך להתאוששות מלאה עוד רחוקה ועל מדינות האיחוד לפעול לאימוץ פתרונות חלופיים שיחזיקו את כלכלתן פעילה וחיונית.

האיחוד האירופי הינו שותף סחר מרכזי של מדינת ישראל, עם נתח של כ-30% מסך הסחורות המיובאות והמיוצאות בשנת 2019. מדובר בשוק אסטרטגי ליצואנים הישראלים, כאשר החיבור הגיאוגרפי הקרוב יחסית מאפשר הובלה נוחה ומהירה יחסית של סחורות, יחד עם זאת בימים אלו נדרשת היערכות מתאימה והיכרות עם סטטוס קבלת הסחורות בנמלי היעד, ומעבר שלהן עד ללקוחות הסופיים.

מוסדות האיחוד האירופי ובראשן נציבות האיחוד, פועלות בצורה נמרצת מאז פרוץ משבר הקורונה, בניסיון להתמודד עם השפעות המגיפה בקרב 27 המדינות החברות באיחוד. האתגרים העומדים בפניהם, ואותם ניתן לזהות הם:

  • הגבלות על חופש התנועה בגבולות האיחוד האירופי עם מדינות אחרות המתבטאות בעיכובים רבים בכניסת סחורות וציוד קריטי לתוך תחומי האיחוד האירופי.
  • ריכוז מאמצי המדינות לייבוא וייצור מקומי של ציוד רפואי מתקדם הנדרש להתמודדות עם הנגיף.
  • בקשות לסיוע ישיר ועקיף למדינות בהן שיעור התחלואה והמוות מהנגיף עולים לאין שיעור (איטליה, ספרד).
  • קריאות לתמיכה במאמצי מדינות לפתח חיסון למחלה באמצעות מרכזי מו”פ, ושת”פים עם חברות התרופות הגדולות באירופה.

לצורך הגברת שיתוף הפעולה בין מדינות האיחוד ולהבטחת עבודה רציפה של שרשראות האספקה בייצור מוצרים, הכריזה נציבות האיחוד ב-23 במרץ על מיזם “הנתיבים הירוקים”, שנועד לסייע ולאפשר לסחר הפנים-אירופי להתקיים בשטח. במציאות בה נסגרים בכל יום מעברי גבול לאור התפרצות אלימה של נגיף הקורונה, והצורך הקריטי לעיתים בבידוד רפואי ובנקיטת אמצעי בטיחות נוספים, למיזם הנתיבים הירוקים קיימים יתרונות ברורים, והם:

  • מדובר בנתיבי תחבורה ייעודיים למעבר רכבים המובילים סחורות מכל הסוגים, ובהם זמן הבדיקה הכולל במעברי הגבול בין המדינות, לרבות בדיקות רפואיות של הצוותים המאיישים ושל הטובין, לא יעלה על 15 דקות.
  • בנתיבים אלו יוסרו באופן זמני איסורי נסיעה בחלקים מסוימים במדינות האיחוד בשעות הלילה או בסופי שבוע.
  • שאיפה לביצוע של תהליכי הבידוק של הרכבים בצורה יעילה יותר, תוך הפחתת הסרבול הביורוקרטי.

לצד הנתיבים הירוקים, ונמלי הים השואפים לפעול באופן סדיר בפריקה וטעינת סחורות (ניתן לקרוא על כך כאן), הכריזה הנציבות בתאריך ה-26 במרץ על התאמות דומות גם בנתיבי האוויר, וכך ניתן לראות כי איסורי טיסה מסוימים בשעות ובאזורים מסוימים הוסרו, בשל הצורך לאפשר רציפות הפעילות בשרשרת האספקה.

לאור משבר הקורונה, וכמו מדינות אחרות בעולם, גם הנציבות האירופית פרסמה רגולציה אשר מגבילה ייצוא של ציוד הגנה כמו מסכות, לבוש הגנה וכדומה, אל מחוץ ממדינות האיחוד האירופי ומדינות EFTA. כמו כן, אנו למדים כי חלק ממדינות האיחוד האירופי בחרו להקשיח את תנאי הייצוא של מכשירים רפואיים, הנחוצים בצורה קריטית בשוק המקומי לאור התפרצות המגיפה שם. ניתן לקוות שיהיה מדובר בחסמים זמניים בלבד, אשר נועדו גם להשקיט את הביקורת הפנימית בקרב המדינות החברות על התנהלות הנציבות בעת המשבר. מנגד, ישנם קולות הטוענים כי דווקא בתקופה מאתגרת זאת, ולאור הצעדים בהם נוקטת הנציבות למיקסום השפעתה בקרב מדינות האיחוד, ניתן לראות כי הצורך בהפחתת חסמים ביורוקרטיים ורגולטוריים עד כדי הסרתם, מעבר להיותו צו השעה, עשוי לשרת בצורה טובה את מדינות האיחוד ומוסדותיהם בקבלת החלטות מושכלות יותר עבור מדיניות הסחר של מדינות האיחוד יחד עם שותפותיה גם בעתיד, לאחר חלוף המשבר.

יצואנים ישראלים המעוניינים ללמוד יותר על מדיניות הייבוא לאיחוד מוזמנים לפנות אלינו כאן.

נכתב על ידי אביב דורון, צוער בקורס הצוערים של מינהל סחר חוץ.

צור קשר עם:

נטע בר-אל

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל