הישאר רגוע והמשך הלאה, גרסת קורונה

הישאר רגוע והמשך, גרסת קורונה

כמו מרבית מדינות העולם גם בריטניה חווה את משבר הבריאות העולמי כתוצאה מהתפשטות וירוס הקורונה, או בשמו המקצועי COVID-19. מי שעוקב אחר ההתפתחויות בממלכה המאוחדת בוודאי יודע כי הממשלה הבריטית נקטה תחילה בגישה שונה מרוב המדינות וניסתה להכיל את ההתפשטות תוך ניסיון לשמר עד כמה שניתן את שיגרת החיים – בבחינת הישאר רגוע והמשך – keep calm and carry on. זאת בשונה מאסטרטגיית ההגבלות המחמירות שנקטו מדינות אחרות.

הקריאה להמשיך הלאה מקורה בכרזת מוטיבציה שפורסמה בשנת 1939 כדי לעודד את אוכלוסיית בריטניה בימים שטרום מלחמת העולם השנייה (אם כי מעניין לציין שהכרזה לא הופצה בעותקים רבים ולמעשה נגלתה מחדש וזכתה לפופולריות רק בתחילת שנות ה-2000). האתוס הבריטי של יכולת עמידה אל מול איומים קיומיים, כפי שבריטניה שרדה את הבליץ הגרמני, מוסיף להתקיים גם בימים אלה. לפני כמה שבועות עמד ראש ממשלת בריטניה מול מצלמות הטלוויזיה, הישיר מבט לקהל הצופים בבית ואמר “נאבד עוד הרבה מיקירינו.

מאז אותה מסיבת עיתונאים הספיקה ממשלת בריטניה לשנות את כיוון ולאמץ צעדים מחמירים בדומה למדינות רבות אחרות. כיום בבריטניה מתבקשים האזרחים לא לצאת מהבית אלא בשביל 4 דברים בלבד: טיפול רפואי, קניות חיוניות, פעילות ספורט אחת בלבד ביום והליכה לעבודה במקרים בהם לא ניתן לעבוד מהבית. הגבלה זו פורסמה ביום שני ה-23 במרץ. אך ההגבלה הקשה ביותר הגיעה כמה ימים לפני כן כאשר ראש הממשלה הודיע כי למרות שזו זכות טבעית של כל אנגלי ללכת לפאב הוא נאצל להורות על סגירת הפאבים, המסעדות, בתי הקפה והמועדונים. למחרת, המחסור הגדול בסופרים לא היה בנייר טואלט אלא במשקאות אלכוהוליים.

המשבר הבריאותי מביא אותו כמובן גם משבר כלכלי ומספר המובטלים והעסקים הנפגעים מהשלכות המגפה הולך וגדל. ממשלת בריטניה פרסמה מספר תכניות תמיכה כדי לעזור לעובדים ולחברות להתמודד עם המצב. מהבטחת הכנסה של עד 80% או עד 2500 ליש”ט לחודש לעובד, דרך מענקים לעסקים קטנים, ודחיית תשלומי ארנונה ומע”מ עד דחיית תשלומי משכנתא, ממשלת בריטניה הקצתה 330 מיליארד ליש”ט להתמודדות עם ההשלכות הכלכליות של המשבר.

סוף המשבר אומנם לא נראה באופק. ראש הממשלה עצמו ומזכיר הבריאות אובחנו כחולים בנגיף הקורונה ומספר המתים גדל כל יום. אבל נראה כי הנחישות הבריטית ויכולת העמידה של אזרחי הממלכה יוכיחו עצמם גם במשבר הקורונה.

צור קשר עם:

יריב בכר

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל