עדכוני קורונה מפולין

מגן נגד משבר הקורונה  – The Anti-crisis Shield

מוקדם יותר החודש, הצהיר ראש ממשלת פולין, מתאוש מורבייצקי, על הקדשת 212 מיליארד זלוטי לטובת חבילת סיוע ממשלתית ליזמים ולכלכלה – “אנו רוצים להפחית את ההשפעות השליליות של וירוס הקורונה באמצעות פעילויות השקעה וכלכליות מתאימות”, כך מורבייצקי.

פרויקט המגן הכלכלי והחברתי נגד המשבר נועד לסייע ליזמים ועובדים לאור התפרצות נגיף  SARS-Cov-2והוא יכסה 5 נושאים: בטיחות עובדים, מימון חברות, הגנה על הבריאות, חיזוק המערכת הפיננסית ותכנית השקעות ציבורית.

הרובד הראשון הוא הגנה על עובדים מפני אובדן עבודה, והנהגת אמצעי מיגון למעסיקים בשוק העבודה. לפי ההצעה, המדינה תכסה 40% מהמשכורת הממוצעת. במקרה של עצמאיים וחוזי עבודה אד הוק (Trash agreements), הממשלה מתכננת להציג פתרון לקיזוז הפסדי השירותים והמשימות הללו. במקרה של עצמאים, דמי האבטלה יגיעו לכדי 80% מהשכר הממוצע במשק.

הרובד השני נוגע למימון יזמים ובכלל זה ערבות להלוואות, מימון ליסינג לחברות הובלה/תחבורה והלוואות קטנות של עד 5,000 זלוטי. הלוואה זו תהיה מענק במידה והעסק לא יפטר עובדיו בששת החודשים הקרובים. חבילת הסיוע תתמוך גם במפעלים כך שיוכלו לחדש הזמנות ותהליכי הייצור עם תום המשבר.

הרובד השלישי הינו תמיכה בבריאות. סכום של לפחות 7.5 מיליארד זלוטי נוספים יוקדש לבתי חולים, ציוד מגן וציוד רפואי הנחוצים למודרניזציה של בתי החולים למלחמה במגיפה.

הרובד הרביעי הכלול בחבילה יוקדש להשקעה בביטחון של המערכת הפיננסית, כולל פיקדונות, תשלומים, פיקדונות ומשיכות מזומנים. רה”מ הדגיש כי הממשלה מעוניינת ש-UOKiK (המשרד להגנת הצרכן והבטחת תחרות) ומשרדים רלוונטיים אחרים לשלוט במחירים ולמנוע אינפלציה.

הרובד האחרון יוקדש להשקעה ציבורית, הממשלה תיישם את ההשקעה הממשלתית הקלאסית ע”י הקדשת קרן של 30 מיליארד זלוטי לכבישים בתחומי הממשל המקומי, דיגיטציה, שמירה על איכות הסביבה, מודרניזציה של בתי ספר ובתי חולים.

ההצבעה על התכנית הנ”ל התרחשה אתמול בסיים (הבית התחתון בפרלמנט הפולני), וביום שני תעלה להצבעה בסנאט, אך טכנית יש לסנאט 30 יום לקיים את ההצבעה. לאחר מכן, תועבר לחתימת הנשיא לאשרור.

מעבר לכך, שר האוצר חתם על תקנה בדבר ערבות להחזר הלוואות על ידי הבנק הממשלתי לפיתוח BGK Bank Gospodarstwa Krajowego, באופן של סיוע de minimis לעסקים קטנים ובינוניים (SMEs). הדבר יבטיח החזר הלוואות של עד 80%. כמוכן, שר האוצר החליט להפחית את העמלה בגין ערבויות מסוג זה מ-0.5% ל -0%.

BGK ינפיק ערבויות de minimis בסכום של 9.5 מיליארד זלוטי בשנה זו.

פעילות הממשלה למניעת התפשטות Covid-19

ב-21.3, יצאה תקנה חדשה לגבי גופים מסחריים, חנויות ומעניקי שירות שהמשך פעילותן יתאפשר בימים טרופים אלה: מזון; קוסמטיקה וטואליטיקה; שירותי ומוצרי ניקיון; רפואה ופרמצבטיקה; שיפוץ ובנייה; חנויות לבעלי חיים; עיתונות; ותחנות דלק. בנוסף, ניתן להמשיך במתן השירותים הללו: רפואי; בנקאות; ביטוח; דואר; כביסה; מסעדות ואוכל (במשלוחים).

ב-24.3, הייתה החמרה בתקנות החירום והוחלו תקנות חירום נוספות שהוכרזו במסיבת עיתונאים של רה”מ ושר הבריאות, שכרגע תקפות עד אמצע אפריל, אז ייבחן המצב מחדש:

– הממשלה אוסרת על יציאה מהבית למעט במקרים מוגדרים: הגעה-חזרה מהעבודה, קניית מזון, רכישת תרופות, הליכה עם הכלב וטיול רגלי (בכפוף להגבלות מטה).

– בעלי עסקים יכולים לצאת לרכישת ציוד הנחוץ לעסק.

– איסור על נוכחות של יותר מ-2 אנשים יחד ברחובות וחובה לשמור מרחק של מטר וחצי זה מזה. עם זאת, מן הסתם, מגבלה זו אינה חלה על בני משפחה גרעינית.

– הגבלת השתתפות בטקסים דתיים דרך פלטפורמות דיגיטליות, והשתתפות בהלוויות הוגבלה עד 5 אנשים.

– הגבלות אלה אינן חלות כאשר יש צורך בסיוע לבני למשפחה, ולצורך כך ניתן להתנייד מעיר לעיר.

– הקנסות על הפרת התקנות הללו נע בין 5,000-30,000 זלוטי.

– התחבורה הציבורית ממשיכה לפעול אך מותרת נסיעת מספר נוסעים השווה למחצית המושבים באותו אמצעי תחבורה, עם שמירת המרחק האמור לעיל.

לשיתוף פתרונות חברתכם לסיוע במלחמה בווירוס הקורונה, אנא שלחו פרטים על החברה בטופס כאן

צור קשר עם:

שרה-אן מאדי

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל