משבר החנקן והקורונה

משבר החנקן יחד עם משבר הקורונה משפיעים במגוון דרכים על עתיד הפעילות הכלכלית בהולנד וסקנדינביה, וגורמים לעלייה בחשיבותם של סקטורים ידידותיים לסביבה, ולעלייה בדרישה לחדשנות בשרשרת המזון

אירוע חדשנות בתחום שרשרת המזון יתקיים בשבדיה ודנמרק יתקיים בחודש ספטמבר 2020

משבר החנקן, ומשבר הקורונה –הם שני משברים אשר משפיעים וישפיעו על הפעילות של המגזרים העסקיים בהולנד ובסקנדינביה.

שבדיה, דנמרק והולנד, הן שלושת המדינות באירופה אשר שמו את חשיבות ענפי איכות הסביבה כענפים בעלי חשיבות עליונה כבר לפני משבר הקורונה. עכשיו, כבר נשמעים בהן דיבורים על “בגידת האדם” בכדור הארץ.

כפי שזה נראה, משבר הקורונה בצד משבר האקלים ופליטת גזי חממה עומדים לשנות את הכלכלות ואת דרך החיים הנהוגה עכשיו ללא היכר.

הולנד הגדילה לעשות ובית המשפט האדמיניסטרטיבי העליון במדינה העיר למחוקקים שהמדינה אינה עומדת במכסת הפליטה של תחמוצות חנקן לאוויר ועליה לנקוט בצעדים נוספים. אשר על כן, המחוקקים חייבים לבצע צעדים בלתי מתפשרים להורדת פליטות חנקן לאוויר.

כצעד ראשון החליטה הולנד להוריד את המהירות המקסימלית המותרת בכבישים המהירים בהולנד ל 100 קמ”ש בלבד באופן גורף בשעות העומס – משעה 7 בבוקר עד 7 בערב.

כמו כן הוחלט להוריד את כמות רישיונות ייצור הבשר והורדת מכסות החלב. בפועל, מדובר בהגבלה של מספר בעלי החיים אותם רשאים החוואים לגדל לצרכי אספקת בשר וחלב.

הורדת מהירות הנסיעה פוגעת בענף הלוגיסטיקה בהולנד. הורדת מכסות גידול בעלי חיים לצרכי בשר וחלב, היא פגיעה בחקלאים.

עוד לפני משבר הקורונה, החליטו החקלאים להילחם בהחלטה בשורה של הפגנות ענק וחסימת כבישים.

ענף הלוגיסטיקה הוא ענף בעל חשיבות עליונה בהולנד בהיותה שער לאירופה. ענף החקלאות הוא הענף הכי אמוציונאלי, ולא רק בהולנד. הולנד טיפחה את ענף החקלאות מאז מלחמת העולם השנייה והפכה למדינת היצוא השנייה אחרי ארה”ב ביצוא של תוצרת חקלאית טרייה ומעובדת.

הנחת העבודה כרגע בעיצומו של משבר הקורונה היא צפי של פגיעה קשה בכל מה שקשור ביבוא מזון טרי לאירופה והחקלאות המקומית תהיה צריכה למצוא דרכים להגדיל את אחוז האספקה העצמית של מזון, יהיה מקורו אשר יהיה.

כאשר מדובר על הגדלת אחוז האספקה העצמית של מוצרי מזון בד בבד עם שמירה על עקרונות איכות סביבה מחמירים, מדברים כאן למעשה על חדשנות נדרשת בכל הענפים אשר קשורים בשרשרת המזון.

light-bulb

עוד ענף כלכלי אשר יושפע מהחלטת הנוגעות לאיכות סביבה הוא ענף הבנייה. פרויקטים גדולים של בנייה יהיו צריכים לעמוד בתקנות ירוקות והמאזן של בנייה לגובה מול בנייה נמוכה יהיה חייב לעבור שינוי ומחשבה חדשה, להתאים את עצמו לאספקה עצמית של אנרגיה, יותר שימוש במקורות ברי קיימא, מיחזור וכדומה. כל אלו יעבור מנחלתם של יחידים לנחלת הכלל.

עוד לפני משבר הקורונה הופסקו פרוייקטים של בנייה בהולנד ובסקנדינביה. כך שגם בענף הבנייה יושם דגש רב על חדשנות.

בהולנד וסקנדינביה צופים שלאחר משבר הקורונה תהיה חזרה הדרגתית לנורמליות, תוך לקיחה בחשבון שנושאי איכות סביבה יהיו בראש מעיניהם של קובעי המדיניות המסחרית והכלכלית.

הצפי הוא להיענות של הציבור הנרחב עם דגש וקשב רב לנושאים ברי קיימא.

עוד ענף שלא יחזור למצבו הקודם, הוא ענף הנסיעות. גם משום שענפי התיירות יתכנסו פנימה ויתבססו יותר על תיירות מקומית וגם בגלל שחברות יעדיפו פחות נסיעות עסקיות חובקות עולם, ופחות כנסים ותערוכות בינלאומיות בהן קיים חיכוך המונים. נפח הטיסות ירד.

הנציגויות הכלכליות בשבדיה, דנמרק והולנד עורכות עצמן להגברת פעילות ישראלית במדינות היעד, אשר תאפשר הגעה ישירה לשיתופי פעולה מסחריים וכלכליים.

אירוע של מפגשי חדשנות בענף שרשרת המזון אשר תוכנן לשבוע השני של חודש מאי 2020 במלמו שבדיה וארחוס דנמרק, נדחה לחודש ספטמבר 2020.

השותפים המקומיים שלנו, הן בדנמרק והן בשבדיה מחויבים עתה יותר מתמיד לאירועים של חדשנות בענפי שרשרת המזון. חדשנות בתחומי המים, החקלאות, הגידולים ומקורות מזון חדשים אשר יורידו את פליטות תחמוצות חנקן לאויר, טכנולוגיות אשר יפחיתו את הבזבוז בענף הכולל של שרשרת המזון (יעילות ענף המזון נעה בסביבות 60% בלבד), ויתנו מענה ללוגיסטיקה אופטימלית עם אריזות מתכלות וכדומה.

בהמשך, מתוכנן להיערך מפגש דומה גם בהולנד.

אירוע החדשנות המתוכנן בנושא שרשרת המזון יתבסס על מפגשים עסקיים ממוקדים. האירוע יתחיל בעיר מלמו ביום 8 לספטמבר בסדרת מפגשי B2B, וימשיך ביום 10 לחודש בעיר ארחוס בסדרה של מפגשי B2B.

רוצים לקחת חלק באירוע? פנו אלינו!

צור קשר עם:

איתן קופרשטוך

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל