ה-Green Deal וחוק האקלים האירופי: אסטרטגיית צמיחה אירופית ידידותית לסביבה

ה-Green Deal וחוק האקלים האירופי: אסטרטגיית צמיחה אירופית ידידותית לסביבה

האיחוד האירופי החל בתהליך עדכון תקנות האקלים הקיימות במטרה להגיע לאפס פליטות חממה עד ל-2050. תוך כך, ישקיע במהלך העשור הבא כטריליון יורו בפיתוח כלכלה ירוקה.

מאת יבגני גלידר

משבר האקלים על פני כדור הארץ מעורר דאגה רבה. שמונה עשר מתוך עשרים השנים האחרונות היו החמות ביותר מאז החלו המדידות ב-1880. שינוי האקלים גורם לאסונות טבע בכל רחבי העולם, כולל באירופה, בה גלי חום, שיטפונות ובצורות גורמים לנזק כלכלי ואף לאובדן חיי אדם. ככל שימשיך כדור הארץ להתחמם, כך יהפכו ההשפעות להרסניות יותר.
 

מועידת האקלים בפריז לגרין דיל

התגובה הבינלאומית הרצינית הראשונה למשבר האקלים הגיעה בשנת 2015, בוועידת האקלים בפריז. בוועידה הסכימו מנהיגי העולם לנסות לבלום את עליית הטמפרטורה העולמית הממוצעת. היעד של עלייה של פחות מ-2 מעלות צלזיוס, ביחס לרמות של התקופה הטרום-תעשייתית, נקבע. ההסכם שהתקבל בפריז קרא להשיג את היעד על ידי הפחתת פליטות גזי חממה. בפרט, הוחלט לנסות להגיע עד לאמצע המאה הנוכחית ל-“אפס פליטות חממה” (zero net emissions) – מצב בו כמות גזי החממה הנפלטת היא שוות ערך לכמות גזי החממה המקוזזת מהאטמוספירה.

תוכנית הגרין דיל של האיחוד האירופי נועדה לשדרג את המדיניות הרשמית של האיחוד כך שתתאים להתחייבויות בהסכם פריז. בהתאם, המטרה המרכזית של הגרין דיל היא להגיע לאפס פליטות חממה באירופה עד לשנת 2050. התוכנית, אשר הושקה על ידי הנציבות האירופית (הזרוע הרגולטורית והמבצעת של האיחוד) בדצמבר 2019, נמצאת בראש סדר העדיפויות של נשיאת הנציבות החדשה, אורסולה פון דר ליין.

למעשה, הגרין דיל אינה תוכנית אחת, ואף אינה התחייבות פשוטה להגיע לאפס פליטות חממה. אלא, הגרין דיל מהווה אסטרטגיית צמיחה מתוחכמת, המורכבת ממספר רבדים: טיפוח אמצעי תחבורה ידידותיים לסביבה, כגון רכבות; השקעה במקורות אנרגיה מתחדשים, למשל חוות לאנרגיית רוח; פיתוח חקלאות בת-קיימא, במטרה להפחית את הזיהום מחקלאות, ועוד. את האמור מעלה ישלימו “תמחור פחמן” (“Carbon Tax”) כנגד עלות הנזקים מפליטות גזי חממה, מס חדש על יבוא מוצרים מחוץ לאיחוד האירופי ממדינות להן מדיניות אקלים פחות מחמירה, ותקנות חדשות שיצמצמו את הפסולת התעשייתית ויעודדו חברות למחזר.
 

חוק האקלים האירופי

הסעיפים המהותיים בהסכם פריז היו, ברובם, לא מחייבים. הגרין דיל, לעומת זאת, בדרכו להפוך ל-“חוק אקלים אירופי” מחייב וחלוצי. את החוק החדש אמורה לפרסם פון דר ליין באופן חגיגי ב-4 במרץ 2020. לאחר הפרסום, יעבור הדיון בחוק לממשלות של המדינות החברות באיחוד, ובנפרד גם לחברי הפרלמנט האירופי. לאחר שתושג הסכמה בין הממשלות לבין עצמן, ובין חברי הפרלמנט לבין עצמם, יצטרכו המדינות לנהל משא ומתן מול הפרלמנט, בסיוע הנציבות, ולהגיע להסכמה על הגרסה הסופית של החוק.

חוק האקלים, אם יעבור, יעדכן את תקנות האקלים הקיימות באיחוד ויהפוך למשפט הסביבתי המקיף ביותר עד כה. יהיה זה גם סל התוכניות הגדול אי-פעם מבחינה כספית הידידותיות לסביבה, שכן האיחוד מתכנן לממן את יעדי פליטות גזי חממה שלו בכטריליון יורו של השקעות במהלך העשור הבא. השקעות אלו לא רק יתרמו למאבק בהתחממות, אלא גם ימריצו את הכלכלה האירופית.

משבר האקלים הוא נושא חשוב באירופה. בעת שהחל האיחוד במסע הרשמי לעבר אפס פליטות חממה עד 2050, הוכיח שוב את מעמדו כמוביל במאבק בהתחממות הגלובאלית. ובעת שהחליט האיחוד לעמוד ביעדי הסכם פריז תוך כדי ניצול הזדמנויות אמיתיות למודרניזציה של הכלכלה האירופית, הוכיח שוב את התועלות שבצמיחה ירוקה. כעת על המחוקקים האירופיים להשלים את המלאכה ולהכניס את הדברים לספרי החוקים.

צור קשר עם:

נטע בר-אל

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל