רוסיה 2020: אופטימיות זהירה

בעוד עסקים רוסים חשים ביטחון ומגדילים את הכנסותיהם, עדיין ברור שהדרך למיקסום הפוטנציאל כרוכה בלקיחת סיכונים.

לקראת שנת 2020 רוסיה ניצבת מול מערך אתגרים לא פשוט.

העסקים חוששים מירידה בביקוש המקומי ממגוון סיבות ביניהן האטה כלכלית, העלאת גובה המע”מ, עליית גיל הפרישה, הסנקציות ומגמת הירידה בהכנסות הצרכנים בשנים האחרונות.

החברות הרוסיות מתנהלות בזהירות ונוקטות בצעדים שמרניים:

בקרת עלויות והפחתת מחירים, למשל, הן שתי האסטרטגיות המובילות להגדלת הכנסות בשנת 2020, גבוה מעל השקת מוצרים חדשים או שיפור השירותים הקיימים. כמו כן, עסקים דיווחו כי התוכניות להתרחבות גאוגרפית או שיתוף פעולה עם חברות זרות ירדו בהשוואה לתקופה זו בשנה שעברה.
שמרנות זו ניכרת במיוחד כשמדובר בהשקעות. במקום להגדיל את ההשקעות במחקר, חדשנות, פיתוח או התרחבות, חברות רבות העדיפו להעלות את תשלומי הדיבידנדים לרמות שיא, דבר המשקף את היעדר הזדמנויות ההשקעה.

שנת 2019 הייתה שנה מרשימה בעולם העסקים הרוסי:

שוק המניות הרוסי סיפק את התשואות הגדולות ביותר למשקיעים יותר מאשר בכל מקום בעולם, מדד השווקים המתעוררים של מורגן סטנלי ברוסיה, העוקב אחר 23 החברות הגדולות ברוסיה, זינק בלמעלה מ- 40% ברוסיה עצמה ומחזיר תשואות בגובה של כ-12% בכלכלות מתפתחות אחרות כמו סין, ברזיל, מקסיקו והודו.
הרווחים התאגידיים של רוסיה כחלק מהתמ”ג מגיעים לכ- 14% – יותר מפי שניים מאשר בסין, ולעומת 8.5% בארה”ב.
על פי סקר שנערך לאחרונה על ידי Deloitte, נראה כי העסקים מצפים להצלחות בשנת 2020: 7 מכל 10 חברות צופות כי הכנסותיהן יגדלו ב בשנת 2020, רובן מתכננות להעלות משכורות ולגייס עובדים נוספים, ומספר הדיווחים על אי וודאות או עצבנות לגבי העתיד צנח בצורה דרסטית במהלך 18 החודשים האחרונים.
אם כך ניתן להביט לעבר 2020 במבט מפוכח לצד אופטימיות זהירה.

פוטנציאל במסחר האלקטרוני

מסחר אלקטרוני נתפס כמקור לפוטנציאל וצמיחה עתידית בלתי מנוצלים. ענף הקמעונאות המקוונת מתרחב ביותר מ- 25% בשנה, בעוד שמספר ההזמנות של מובילי השוק בקטגוריה (Wildberries, Ozon) מוכפל פי 2 בכל שנה; ועדיין, רוסיה נגררת מאחור בתחום, כאשר פחות מ- 5% מהמכירות הקמעוניות מתבצעות באופן מקוון (לעומת 12% בארה”ב וכמעט 20% בבריטניה).
מובילת השוק הנוכחית, Wildberries, שולטת כמעט בשליש מהשוק – דבר שהכניס את המייסדת טטיאנה בקאלצ’וק לרשימת פורבס בשנת 2019 כאישה המיליארדרית השניה ברוסיה.
חברות הטכנולוגיה הגדולות ברוסיה, Yandex ו- Mail.Ru, יחד עם בנק Sberbank שבבעלות המדינה, משקיעות באופן משמעותי בתחום זה, כמו למשל במיזם משותף של Mail.Ru עם ענקית האינטרנט הסינית Alibaba.
עם פוטנציאל כזה, סקטור הקמעונאות המקוון ברוסיה עשוי להוביל לתחייה מחודשת (אם כי מינימלית) של השקעות חוץ אירופיות ישירות (FDI) ברוסיה בשנת 2020, דבר שלא קרה ברוסיה מאז 2014.

אנרגיה ירוקה

תחום נוסף בו רוסיה מפגרת מאחורי כלכלות מרכזיות הוא אנרגיה ירוקה. למרות המשאבים העצומים שלה, מרבית האנרגיה הנקייה של רוסיה מגיעה כיום ממפעלים מהתקופה הסובייטית המבוססים על אנרגיה הידרואלקטרית, מעבר לכך הנשיא פוטין ידוע בספקנותו לגבי אנרגיית רוח ואנרגיה סולארית.
קיימת הערכה כי שנת 2020 תביא עמה עיסוק רב יותר באנרגיה מתחדשת, כחלק מכוונתה של רוסיה להשקיע בפיתוח פורטפוליו של חברות בתחום זה, אך סביר יותר להניח כי מהפכה ירוקה רצינית רחוקה מלהתרחש ברוסיה בשנים הקרובות- במיוחד בעקבות לובי חזק מצד ענף כורי הפחם שמנע במהלך השנה החולפת מעקב קפדני וקביעת הגדרות מכסה לפליטת פחמן.

ובכל זאת, הפחתה בשימוש בפחמן מחוץ לגבולות רוסיה עשוי להשפיע רבות גם על השוק המקומי.
מומחים מעריכים שקיים פוטנציאל רב בקרב חברות רוסיות בהפקת תועלת מהביקוש הגובר למתכות הנמצאות בשפע ברוסיה, על מנת שישמשו לייצור רכבים חשמליים, טורבינות רוח (שוק שצפוי לגדול בשיעור של 8% בעשור הקרוב) וסוללות נטענות.

על פי הסקר של Deloitte ניכרת אופטימיות רבה דווקא בקרב חברות הובלה, בניה ולוגיסטיקה, שכן הממשלה החלה להגדיל את ההשקעות, אחרי שנים של מדיניות צנע, במטרה לשפר את התשתיות של פרויקטים לאומיים. מחירי הנפט היציבים ופרויקטים של צינורות דגל חדשים לאירופה וסין מרגיעים גם את מנהלי חברות הנפט והגז, ואפילו חברות מקומיות בסקטורים שנמצאים תחת סנקציות, כמו תרופות למשל, בטוחים בצמיחתם בשנת 2020.

נקודה נוספת ששווה התייחסות היא התפטרות הממשלה האחרונה בראשות דמיטרי מדבדב בתחילת 2020 (17.01.2020). בעוד ששרים רבים הוחלפו תחת ראש הממשלה הנבחר מיכאיל מישוסטין, השרים שנותרו בתפקידם הם אלה שעבודתם פונה אל הקהילה הבינלאומית (ביניהם שר החוץ, שר הביטחון, שר האנרגיה ושר האוצר), דבר זה יכול לשדר לקהילה הבינלאומית דווקא שמירה על יציבות מה, וגם כאן אופטימיות זהירה, לקראת השנה החדשה.

צור קשר עם:

יקיר דוידסון

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל