ברקזיט – נראה שזה הולך לקרות

סיסמתו של בוריס ג’ונסון במהלך מסע הבחירות, שנערכו בתחילת החודש, הייתה “Let’s get Brexit done“. או בתרגום חופשי “בואו נבצע את ברקזיט”. לאורך הקמפיין ג’ונסון הבטיח כי במידה ומפלגתו תזכה ברוב בפרלמנט הוא יעמוד בתאריך היעד ובריטניה תצא מהאיחוד האירופאי ב-31 בינואר, 2020. כזכור, לקראת תאריך היעד הקודם למימוש ברקזיט, ה-29 באוקטובר, 2019, נציגי ממשלת בריטניה ונציבות האיחוד האירופאי הגיעו להסכמה על טיוטת הסכם חדש, שיסדיר את יציאתה של בריטניה מהאיחוד. כאשר ג’ונסון נתקל בקשיים להעביר את ההסכם בפרלמנט הבריטי בזמן ניתנה הארכה ובריטניה הלכה לבחירות.

בבחירות שנערכו ב-12 בדצמבר, 2019, זכתה מפלגתו של ג’ונסון ברוב מוחץ. הגדול ביותר בו זכתה המפלגה השמרנית מאז שיא כוחה של מרגרט תאצ’ר ב-1987. רוב המבטיח לראש הממשלה ג’ונסון חופש פעולה ללא תלות בקואליציה או בשיתוף פעולה של מפלגות אחרות וגם מאפשר לו להתמודד עם מקרים של חברי פרלמנט שוררים ממפלגתו. למחרת הבחירות התחייב ג’ונסון כי יעמוד במילתו ובריטניה תצא מהאיחוד בתאריך היעד (הרביעי במספר, לאחר שלוש דחיות).

ביום שישי האחרון, ה-20 בדצמבר, 2019, נראה כי ג’ונסון עומד בהבטחתו לבוחרים. הפרלמנט הבריטי הצביע בקריאה ראשונה בעד ההסכם שג’ונסון הביא ברוב של 124 חברי פרלמנט. כעת החוק צפוי להמשיך בדיונים בפרלמנט מיד עם החזרה מחופשת החגים ולסיים את התהליך במהלך חודש ינואר, לפני היציאה הצפויה של בריטניה מהאיחוד האירופאי ב-31 בינואר, 2020.

מה הלאה?

על פי טיוטת ההסכם ב-31 בינואר, 2020, תחל תקופת מעבר עד סוף השנה במהלכה בריטניה והאיחוד האירופאי ינהלו משא ומתן על הסכם סחר חופשי בין שני הצדדים. במקביל בריטניה תחדל מלקחת חלק במוסדות האיחוד האירופאי. היא לא תעביר יותר כספים לאיחוד אך גם לא תקבל תמיכה כספית מהאיחוד. יחד עם זאת, היא תוסיף להיות חלק ממערכת ההסכמים הבינלאומיים של האיחוד האירופאי, להם הייתה שופתה כחברה באיחוד.

מה המשמעות לייצוא הישראלי?

במהלך תקופת המעבר לא יהיה שינוי בתנאי הסחר בין ישראל ובריטניה, שכן כאמור, בריטניה תוסיף להיות חלק ממערך ההסכמים של האיחוד עד סוף 2020, ומכאן הסכם הסחר החופשי בין ישראל והאיחוד האירופאי יוסיף להיות תקף לגבי הסחר בין ישראל ובריטניה. מיד עם סוף תקופת המעבר יכנס לתוקפו הסכם הסחר שנחתם בין ישראל לבריטניה בפברואר 2019, המוודא כי תנאי הסחר החופשי המתקיימים בין ישראל ובריטניה, בהיותה חלק מהאיחוד האירופאי, יוסיפו להתקיים גם לאחר יציאתה של בריטניה מהאיחוד.

צור קשר עם:

יריב בכר

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל