חודש נובמבר במשלחות הכלכליות לרומניה ולאוקראינה

חודש נובמבר הסגרירי נפתח בתערוכת החקלאות הבינלאומית הגדולה ברומניה, המשיך למשלחות בכירות בתחום המים מאוקראינה ומרומניה במסגרת תערוכת WATEC הבינלאומית בארץ ולמספר שיא של פגישות בביתן הישראלי בתערוכת הציוד הרפואי הגדולה בעולם MEDICA בגרמניה והסתיים בשרשרת של פעילויות בתחום הסייבר ובהנחת התשתית לשיתוף פעולה ראשון מסוגו עם הבנק העולמי ברומניה.

ככל שהטמפרטורות בבירת רומניה צונחות, כך במתאם הפוך עולה רמת הפעילות הכלכלית והמסחרית

כשהגעתי לתערוכת החקלאות הגדולה ברומניה “INDAGARA” בפתח חודש נובמבר, התבוננתי בשמיים הקודרים בחשש גובר והולך. “אל תדאגי”, הרגיעו אותי מארגני התערוכה. “ככל שהטמפרטורות צונחות כך עולים שיעורי ההשתתפות והעסקאות הנחתמות במסגרת התערוכה” – הם ניבאו בטון ידעני. ואכן, עם 540 ביתנים של חברות מקומיות ובינלאומיות בתחומי החקלאות, המזון, המשקאות והאריזה ועם לא פחות מ-60,000 מבקרים מכל קצוות רומניה, ניכר שידעו על מה הם מדברים. לחברות ההשקייה הישראליות “נטפים” ו-“NAANDANJAIN” ישנה היסטוריה מרשימה זה מכבר של נוכחות משמעותית בשוק הרומני ככלל ובתערוכת INDAGARA בפרט וגם השנה לא הייתה יוצאת דופן בהקשר זה. רומניה, הנהנית משטחים חקלאיים פוריים בהיקפים מעוררי יראה אך מנגד מאופיינת בשימוש חלקי ביותר בהם ובמיכון חקלאי מיושן, צמאה לפתרונות השקייה ולמיכון חקלאי מודרני. ניתוח ההזדמנויות המסחריות הקיימות בשוק החקלאי ברומניה לצד קיומם של תקציבי עתק המוקצים על ידי משרד החקלאות הרומני והאיחוד האירופי וכן מספרם העולה של סיפורי הצלחה ישראליים ברומניה בתחום החקלאות בסיוע המשלחת הכלכלית לרומניה – הופכים את רומניה לכר פורה לפתרונות ישראליים.

בשנת 2020 בכוונתנו להוביל משלחת של חברות ישראליות בתחום החקלאות, המעוניינות להכות שורש ברומניה, לרודשואו ייחודי שיכלול השתתפות בתערוכת INDAGARA 2020. חברות המעוניינות לשמוע פרטים נוספים על כך מוזמנות לפנות אלינו באמצעות מערכת ה-ERM או בכתובת הדואר האלקטרוני המופיעה בסיום פוסט זה.

INDAGARA 2019 – תמונות מהביתנים הישראליים של חברות “NAANDANJAIN” ו”נטפים” במסגרת התערוכה הבינלאומית בבוקרשט. את התערוכה פתח נשיא רומניה, קלאוס יוהאניס.

איך אומרים “לבריאות” ברומנית?

עם מספר שיא בפגישות בתערוכת הציוד הרפואי הגדולה בעולם מוקדם יותר החודש, תקציבים ופרויקטים אסטרטגיים בתחום מדעי החיים וסיפורי הצלחה מהעת האחרונה – רומניה היא היעד הבא עבור חברות ישראליות בתחום מדעי החיים והציוד הרפואי.

בתקופה האחרונה אנו עדים במשלחת הכלכלית לרומניה לעניין גובר בטכנולוגיות ובציוד רפואי ישראלי בקרב מפיצים ומנהלי רכש של מוסדות רפואיים ציבוריים ופרטיים ברומניה. עניין זה מתורגם בין היתר לפניות יזומות אלינו מצד בתי חולים וקליניקות לצד תאגידים בתחום מדעי החיים (בינלאומיים ומקומיים) בבקשה לאיתור פתרונות במגוון רחב של שדות רפואיים. הפניות הללו מגובות לרוב בבסיס מימוני איתן העשוי להגיע ממקורות שונים: החל מהממשל הרומני שהכריז על תחום מדעי החיים עוד בשנת 2015 כבעל “עדיפות לאומית” והקצה לכך משאבים ותכניות חומש אסטרטגיות, דרך מוסדות פיננסיים בינלאומיים בולטים דוגמת ה-EU, EBRD, EIB לצד מעורבות של הבנק העולמי במיצוי כספים אלה וכלה בגופים פרטיים שאיתרו את הפוטנציאל הרב הטמון בשוק הרומני.

שוק הציוד הרפואי ברומניה בעל מבנה וקווי מתאר ייחודיים: 90% מהציוד הרפואי במדינה מיובא, נתון המשקף את האופי הבינלאומי המובהק של עולם הציוד הרפואי ברומניה. למעלה מ-100 חברות ציוד רפואי בינלאומיות פועלות במדינה, כאשר הדומיננטיות שבהן מגיעות מארה”ב, גרמניה, איטליה, צרפת, יפן וסין. העלייה החדה בביקושים והצורך לעמוד בתקני איכות אירופיים הופכים את רומניה אט אט לשחקנית משמעותית בזירה האירופית. שלא במפתיע, נערכו החודש מספר שיא של פגישות בביתן הישראלי עם גורמי מקצוע ורכש מרומניה במסגרת תערוכת הציוד הרפואי המובילה בעולם MEDICA.

הביתן הלאומי הישראלי בתערוכת הציוד הרפואי המובילה בעולם MEDICA שנערכה בחודש נובמבר בגרמניה. מימין קצין הסחר, אנדרי מינאה, מהמשלחת הכלכלית לרומניה ולצדו צוות מינהל סחר חוץ: יואב חיימי, נועה היינמן וליאור יפה.

במהלך חודש מרץ 2020 צפויה לצאת מישראל משלחת בתחום מדעי החיים בשיתוף עם מכון היצוא. נשמח לעמוד לרשות חברות ישראליות המעוניינות לפרוץ לשוק הרומני או להעמיק אחיזתן בו גם בתחומים אלה.

במקביל לתערוכת MEDICA נרשמה תנועה ערה בבית הנתיבות על שם בן גוריון עם הגעת שתי משלחות בכירות מאוקראינה ומרומניה לתערוכת המים הבינלאומית WATEC בתל אביב.

צור קשר עם:

ברקת קנפו

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל