במוסקבה מבינים שפיתוח דיגיטלי הוא המפתח

לפני כשנתיים השיקה מוסקבה את מרחב העסקים הדיגיטליים (Digital Business Space) – פלטפורמה רב תכליתית ליזמים העוסקים בפיתוח טכנולוגיות דיגיטליות. במרכז זה נערכים כנסים, תערוכות והרצאות מומחים לצד היותו מרכז ליזמים בו הם יכולים לקבל תמיכה וייעוץ עסקי ולהיות חלק מקהילה יזמית. הופעתו של מרכז זה בעיר המיישמת לעיתים קרובות טכנולוגיות ופתרונות IT חדשים אינה מקרית. המהפכה הדיגיטלית הגיעה זה מכבר למוסקבה והיא משפיעה על כל תחומי החיים בבירה הרוסית.

ממשלת מוסקבה עמלה על יישום תוכנית עיר חכמה (Smart City) מאז 2010. במהלך תשע השנים שחלפו מאז, הוקמה בבירה תשתית IT מתקדמת המאפשרת יישום פתרונות ושירותי היי-טק בתחומים שונים של כלכלת העיר, השירותים האלקטרוניים הפכו לנגישים יותר, אזור הכיסוי של 4G בבירה הגיע ל- 99% ורק בשנה החולפת מוקמה מוסקבה במקום הראשון מבין כל ערי העולם בדירוג האו"ם בפיתוח של ממשל אלקטרוני. פתרונות IT יושמו בהצלחה גם בתחומי הבריאות והחינוך, מה שתרם להפיכת השירותים הממשלתיים לנגישים יותר.

פיתוח עירוני

בהיעדר שירותי אונליין בעיר כמו מוסקבה המונה כ-12 מליון איש (הערכה שמרנית), ההערכה היא שאם כל מבקשי השירות ברגע נתון היו נעמדים פיזית בתור אחד, הוא היה מתפרס על פני אלפי קילומטרים.

לפני שלוש שנים הפכה מוסקבה לאחת המובילות העולמיות ביישום מושג שנקרא Data Driven City (DDC) – הרעיון העומד מאחורי מושג זה הוא שימוש בכמויות גדולות של נתונים ומידע לטובת פיתוח יציב של ערים מודרניות. בזכות טכנולוגיות דיגיטליות מתקדמות, ניתן לעבד מידע בזמן אמת ולקבל החלטות מהירות וטובות יותר.

השינויים היעילים ביותר במוסקבה היו אלה שיושמו בתחומי התחבורה, האבטחה וניהול הבריאות. הוקמו בעיר גם פרויקטים יעודיים כגון “Our City” פורטל המשמש לדיווח על מפגעים ובעיות בזמן אמת וכן מאפשר פניה לרשויות בנושאים עירוניים שונים, ופרויקט “Active Citizen” המונה כ-2 מיליון משתמשים רשומים המאפשר לאזרח לחוות דעה ולקחת חלק בשיפור פני העיר כמו הגשת בקשות להוספת קווי אוטובוס, בקשה לשיפור רחובות מסוימים על פני אחרים והשתתפות בתהליכי העיצוב של מספר תחנות מטרו בעיר.

תחבורה

ניתן למצוא פתרון IT שהושלם בהצלחה בתחום ניהול התחבורה העירונית. מוסקבה השיקה מערכת תחבורה ציבורית חכמה, המבוססת על בינה מלאכותית ו-BIG DATA. מיליארדי דולרים הושקעו בפיתוחה והתקנתה, והתוצאות הראו שזה היה שווה את זה. מערכת חכמה זו שיפרה את התנועה במוסקבה בכ -15%. לשם השוואה, אם העיר הייתה מחליטה לפתור את בעיית עומסי התנועה על ידי בניית כבישים ומחלפים חדשים, זה היה עולה לעיר סביב טריליון רובל.

במקביל, מוסקבה בונה כבישים חדשים, פותחת תחנות מטרו חדשות, בונה קווי רכבת חדשים, ומוסיפה עוד רכבות על מנת לשפר את עומסי התנועה בעיר. הוקמו חדרי מצב המנתחים את התנועה, ורשויות הבירה עוקבות גם אחר זמינות החניה ומשתמשות בנתוני מפעילים ניידים כדי לאסוף מידע על זרימת התנועה ברחבי העיר. לאחר מכן משתמשים בנתונים אלה להשקת נתיבי תחבורה חדשים. אך אין ספק כי ההשקעה היעילה ביותר היא השימוש במערכת תחבורה חכמה.

אבטחה

מוסקבה הטמיעה את אחת ממערכות מעקב הווידיאו המתקדמות והגדולות בעולם. 70 אחוז מכל הפשעים שבוצעו בעיר מתגלים ונפתרים בעזרת מצלמות מעקב.

מערכת מעקב המצלמות של העיר כוללת גם את שירותי “The City Window”, המאפשרת לאנשים להיות עדים לכמה מהאירועים המרגשים ביותר בעיר. המערכת שהושקה בדצמבר 2014, כבר שידרה למעלה מעשרים  אירועים בעיר, ביניהם מצעד יום הניצחון, ערב השנה החדשה בכיכר האדומה, פסטיבל אורקולי ברחבי העיר ועוד.

איכות סביבה

במוסקבה מערכת אוטומטית משולבת להגנת הסביבה. מערכת הניטור הסביבתית שולטת בזיהום רעשים, באיכות האוויר, בתנאי האדמה, באיכות השטח הירוק ובאיכות מי הקרקע והשטח. התוצאות מתפרסמות בזמן אמת באתר ייעודי, בו מבקרים יותר מ -30,000 איש מדי יום.

בריאות

בשנת 2011 השיקו המחלקה לטכנולוגיית מידע במוסקבה יחד עם משרד הבריאות המקומי, מערכת ניהול בתי חולים. כיום רשומים במערכת למעלה מ- 660 מוסדות בריאות ומעל 21,000 אנשי מקצוע בתחום שירותי הבריאות המשולבים במוסקבה. המערכת מכילה רשומות רפואיות של תושבי העיר ומאפשרת לצוות לנהל את קבלת המטופלים. משתמשי המערכת יכולים להזין את הכתובת שלהם כדי למצוא בית חולים קרוב, להירשם לקביעת תור לרופא באופן מקוון, לשנות תיאום פגישה, לקבל דוחות רפואיים ועוד. המערכת אוספת ומנתחת נתוני ביקורי חולים במוסדות הבריאות בעיר, כולל דרישה לאנשי מקצוע ספציפיים, זמינותם וזמני המתנה לפגישות עמם.

עמק הסיליקון הרוסי

ב- 26 בנובמבר 2018 הנשיא ולדימיר פוטין חתם על צו המורה על הקמתו של “Moscow Innovation Cluster”. מטרת המרכז החדש שצפוי להיחנך ביוני 2020, היא ליצור תנאים נוחים ליצרני הטכנולוגיה המתקדמת על מנת לאפשר להם להתמקד בייצוא ובקידום חילופי רעיונות וידע מתמיד בין אנשי מקצוע העובדים בתחומים שונים. בעיקרו של דבר, זה עמק הסיליקון הרוסי. ישנם 719 ארגוני מחקר ופיתוח במוסקבה, 15,700 חברות IT, 7,200 חברות היי-טק מרכזיות, כמעט 300 ארגונים קטנים וחדשניים, מרכזי הנדסה וחממות עסקיות. זה הבסיס עליו מקווה הממשל הרוסי להקים אקוסיסטם של חדשנות במוסקבה.

במוסקבה יש המון פוטנציאל מבחינת מדע, משאבי אנוש ויכולות ייצור, והיא נמצאת בין 50 הערים המובילות בעולם בתחומי חדשנות. במהלך השנים האחרונות יצרה מוסקבה מגוון רחב של כלי תמיכה לעסקים חדשניים, ביניהם סובסידיות והטבות מס לסוג זה של עסק.

אנחנו בנספחות הכלכלית ברוסיה נשמח לסייע ולחבר  חברות ישראליות ומומחים שבאמתחתם פתרונות טכנולוגיים מתקדמים, לחברות רוסיות.

צור קשר עם:

יקיר דוידסון

שלח הודעה

אהבתם? שתפו

שיתוף ב facebook
שתפו בפייסבוק
שיתוף ב twitter
שתפו בטוויטר
שיתוף ב linkedin
שתפו בלינקדאין
שיתוף ב email
שתפו במייל