תעשיית ההון סיכון הגרמנית – לא מה שהיה פעם

עם ההאטה ביצוא הגרמני, עולם ההשקעות בגרמניה עובר טרנספורמציה. מחלקות חדשנות נססגרות ואחרות הופכות להוות מרכזי רווח ונותני שירותים לחברות מתחרות.

בשנים 1996-2001 עדנה רבצה בעולם ה- VC בגרמניה. בימים שלפני התפוצצות הבועה ב-2001 הפעילות הפיננסית של קרנות גרמניות היתה ערה. כאשר מינכן, הרבה לפני ישראל, יחד עם הוואלי גייסה סכומים גדולים להשקעות עתירות סיכון.  מאז הכתה הבועה גם את עולם ההשקעות הגרמני אשר לא התגבר על המכה שחטף עד עצם היום. תחום קרנות ההון סיכון לא צמח, בטח לא בקצבים ובהיקפים שאנו מכירים בישראל ובעוד שתעשיית ההון סיכון בארץ חיה ובועטת בגרמניה התפתח משהו אחר.

בשונה מישראל בגרמניה ישנן חברות ענק להן מובילות גלובאלית בתחומן. חברות כמו לופטאנזה, DHL, וולספאגן, סימנס ובוש הן רק חלק מהרשימה המפוארת של חברות ענק גרמניות מובילות. צעירים גרמנים שסיימו זה עתה את לימודיהם לא ימהרו לפתוח סטאטאפ משלהם, שכן תנאי ההעסקה בחברות הגרמניות נוחים ומזמינים. אחוזי האבטלה בגרמניה בשיא נמוך של 3.3% תוך שגרמניה השכילה לצאת ממשבר 2008 מחוזקת בכל הנוגע לעולם התעסוקה. משכך, בעוד עולם התעסוקה הגרמני נמצא בקיבולת מלאה והקונצרנים הגרמנים ממשיכים להוביל לחדש ולהצליח, דווקא הסטארטאפים הגרמנים יחד עם הקרנות נותרו מאחור שכן לצעירים יש תמריץ קטן יותר להיכנס להרפתקה משלהם. בשונה מעולם משוכלל של קרנות הון סיכון פעילות כפי שקורה בכלכלה הישראלית, גרמניה מצאה את עצמה בעולם מעט שונה. מושג ה-Open Innovation הוא זה ששולט כיום כאשר חברות הענק הגרמניות מפתחות את תחום החדשנות בסיוע לקוחות, ספקים, חממות סקאוטרים של חברות הזנק ואף מרכזי פיתוח בישראל.

חדשות על שיתופי פעולה והשקעות גרמניות בחברות ישראליות ניתן לשמוע על בסיס כמעט חודשי. הדוגמה של Cortica הישראלית יחד עם Continental ו- BMW שפורסמה בחדשות הכלכליות לפני כחודש ימים מהווה דוגמה מצוינת לכך. הנחת העבודה היא שבשל המיתון שגרמניה צפויה להיכנס אליו בשנה הבאה, מחלקות רבות יקוצצו ומרכזים רבים אשר לא מניבים רווחים יסגרו. העיתונות הגרמנית פרסמה ידיעה שלא הוכחשה על ידי החברה שמנכ”ל BMW החדש החליט על פיטורי אלפי עובדים עד 2022. תוכניות דומות יש לחברת הספקים לרכבים בוש. חברת ה- Tier 1 הגרמנית Schaffler עברה למתכונות עבודה מצומצמת בשל ירידה בביקושים. אקסלרטורים של חברות גרמניות מתחילים להיסגר ואלו שלא עורכים טרנספורמציה והופכים להוות מרכזי רווח בחברה על ידי היותם נותני שירותים לחברות נוספות.

עם זאת, משיכת השקעות מגרמניה היא בהחלט דבר אפשרי אך אלו יעשו ככל הנראה לא על ידי קרן אלא יובלו על ידי CVCs המחפשים ערך טכנולגיי מוסף מעבר להחזר על התשואה.

בהזדמנות זאת נספר, שעל אף ההאטה ביצוא הגרמני (צפי להתכווצות של 0.5 אחוז בהשוואה לגידול של 5% בעשור האחרון בממוצע לשנה). השבוע מבקרת בגרמניה משלחת של חברות ביטוח גרמניות אשר באה לסקור טכנולוגיות ישראליות. הביקור נעשה ביוזמה וארגון של הנספחות המסחרית במינכן.

כותב הכתבה הינו דורון חמו, נספח כלכלי גרמניה, מינכן

doron.hemo@isreltrade.gov.il

צור קשר עם:

דורון חמו

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל