גרמניה נצבעת בירוק – “חוק הגנה על האקלים”

אורסולה פון דר-ליין נבחרה לנשיאת נציבות האיחוד האירופי, בעיקר בזכות הבטחתה להביא “גרין ניו דיל” ליבשת עד 2050 • מטרתה להפחית את גזי החממה, לצמצם תחנות כוח ולנטוע עצים רבים

אורסולה פון דר-ליין, שכיהנה כשרת ההגנה של גרמניה, נבחרה בחודש שעבר לנשיאת נציבות האיחוד האירופי. פון דר-ליין היא הנשיאה הראשונה של הנציבות המגיעה מגרמניה, הכלכלה הגדולה ביותר באיחוד, מזה יותר מ-50 שנה. בנאום שנשאה עוד לפני ההצבעה, הציגה את חזונה, וקראה ללכידות ואחדות רבה יותר ביבשת על רקע האתגרים הגלובליים הניצבים בפניה. היא שמה דגש מיוחד על “מהפכה ירוקה” שמטרתה להפוך את אירופה ליבשת הראשונה הנייטרלית מבחינת אקלים עד 2050 זאת בניגוד לעמיתה מהצד השני של האטלנטי . מקור גלובס 

לקריאת חדשות נוספות הנוגעות לאיחוד האירופי, ניתן לבקר בבלוג של נטע בר-אל, הנספחת המסחרית באיחוד האירופי.

בתחילת החודש קאנצלרית גרמניה, אנגלה מרקל, והכריזה כי קבינט האקלים שהקימה יפרסם לראשונה “חוק הגנה על האקלים” עד 20 בספטמבר; הסוציאל-דמוקרטים, השותפים לקואליציה בראשות מרקל, פירסמו במפתיע בחודש שעבר תוכנית בת עשרה סעיפים לסגירה מוקדמת של תחנות כוח פחמיות בגרמניה ומציעים בימים אלה להנפיק אג”ח ממשלתי ירוק; אפילו המפלגה השמרנית מבוואריה (CSU) התחייבה לשתול 30 מיליון עצים במדינת המחוז ולהפחית את המע”מ על נסיעה ברכבת, כדי לעודד אנשים להימנע מטיסות.

ראש המפלגה מרקוס זודר, שעד כה הקפיד להצטלם ליד דגמים חדשים של ב.מ.וו (מטה ענקית הרכב נמצא בבוואריה), עבר להצטלם ליד עצים.

יישום ההצעות של מפלגת הירוקים בתחום האקלים יעלו הרבה כסף. אחת מהן היא מתן סובסידיות לחקלאים רק אם הייצור ייעשה בשיטות ידידותיות לסביבה (ללא חומרי הדברה או שימוש במכונות) וכן הפחתה הדרגתית בגידול בעלי חיים למזון, אחת הפעילויות הכרוכות בשחרור גזי חממה בשיעור הגבוה ביותר.

המפלגה מציעה גם להטיל מס על דלק מטוסים בטיסות פנים-ארציות, כדי להעלות את המחירים שלהן, ולהשתמש בהכנסות כדי להוריד את המע”מ מנסיעות רכבת, במטרה להוזיל את הכרטיסים הללו. הירוקים מעוניינים בהשקעה של שלושה מיליארד אירו בשנה ברכבות.

הצעה נוספת היא הטלת מס על פליטות פחמן, בשווי 40 אירו לטון. מדובר במספר שנחשב ל”מספר שתעשיית הרכב יכולה לחיות איתו בשלום”, לפי התקשורת הגרמנית. זאת, בהשוואה ל-200 אירו לטון שדורשים מפגיני “ימי שישי למען העתיד” (תנועה שייסדה הצעירה השבדית גרטה תונברג), המבוססים על חישובי מכון המחקר לענייני אקלים בפוטסדאם לגבי העלות האמיתית של שחרור פחמן דו-חמצני לאטמוספירה.

בנוסף מציעה המפלגה הקמת “קרן אקלים” בשווי כמה מיליארדי אירו שתשקיע במיזמים שנועדו להגן על הסביבה ולמנוע פליטת גזי חממה. “אנחנו צריכים קווי חשמל יעילים יותר, אנחנו צריכים להגביה ולחזק סכרים כדי להתמודד עם עליית פני הים ואנחנו צריכים לשתול מחדש עצים בכמויות אדירות”, אמרה מנהיגת המפלגה בבונדסטאג, קתרין גרינג-אקהארט בראיון ל”בילד”.

לפי הערכות המפלגה, דרושים 150 מיליארד אירו כדי ליישם את המדיניות שלה בתחומי האקלים והחברה. מכון המחקר לענייני כלכלה מקיל IfW חישב ומצא כי המספר עשוי להיות קרוב יותר ל-180 מיליארד אירו בשנה. בכל מקרה, מדובר במספרים הנחשבים לבלתי ריאלים – בין שליש למחצית מהתקציב הפדרלי השנתי.” מקור אסף אוני – גלובס 

גרמניה כבר כיום מובילה את הטיפול בסביבה באיחוד האירופאי ולזכותה הישגים רבים בתחום הטמנת פסולת, אנרגיה מתחדשת, מיחזור ועוד.

ביולי 2019 הציג ערוץ כאן (11) כתבה על תופעת המיחזור בברלין:

צור קשר עם:

דורון אברהמי

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל