ביצועי הכלכלה הטורקית

בתקופה האחרונה גורמים רבים עקבו במתיחות רבה אחר ההתפתחויות של עסקת טילי ה S-400 של טורקיה ואיזה השלכות כלכליות יהיו לה על הכלכלה המקומית בעקבות האיומים של הממשל האמריקני.  הוסיף למתיחות זו הדחתו של הבנק המרכזי והורדת הריבית ע"י הנגיד החדש.

המעקב העיקרי והראשוני היה אחר שער הלירה מול הדולר מפני שהלירה היא "הנפגע" הראשון במקרים אלו.

נכון להיום שני אירועים מרכזיים אלו של החודש האחרון עברו ללא השפעות שלישיות על שער הלירה, נהפוך הוא, שער הלירה המשיך להיות יציב ואפילו התחזק במעט לעומת הדולר.

בתוך כך, טורקיה ממשיכה לחפש דרכים חדשות כדי להגביר את היצוא שלה שמהווה המנוע העיקרי לצמיחה הכלכלית בנוסף למשיכת משקיעים זרים. בהקשר זה ניתן לציין שני נתונים עיקריים:

הראשון – ההכרזה של טורקיה ותאילנד על הרצון שלהן לחתום על הסכם סחר חופשי בין שתי המדינות, הכרזה שהייתה במהלך מפגש ארגון ה ASEAN האחרון שבו יש לטורקיה מעמד של שותף לדיאלוג סקטוריאלי מאז 2017.

השני – הענקת 501 אישורי תמריצים להשקעות בטורקיה (מתוכם 333 אישורים למשקיעים זרים) שווי השקעות אלו מוערך ב 2.4 מיליארד דולר, כאשר הצפי הוא שהשקעות אלו יוסיפו 20,000 מקומות עבודה חדשים בשלב המימוש שלהן.

הורדת הריבית מרמה של 24% לרמה של 19.75% לא השפיעה שלילית על הסקטור הפיננסי וערך הלירה, (הייתה ציפייה כי משקיעים פיננסיים ימשכו את השקעותיהם בעקבות הורדת הריבית, דבר שישפיע על הלירה). יתרה מזאת, בתחילת השבוע שר האוצר הכריז כי תהיה הורדה נוספת של הריבית בימים הקרובים.  המגמה החיובית בביצועי  המערכת הבנקאית ממשיכה, ואתמול פורסם כי רווחי הבנקים בטורקיה היו 4.5 מיליארד דולר למחצית הראשונה של 2019

בשבועות האחרונים, הנשיא ארדואן ממעיט בהופעות הפומביות שלו. מקורביו טוענים כי הנשיא נמצא בחופשה משפחתית ולכן הוא לא מופיע ואילו קבוצות שונות טוענות כי הסיבה הינה מצבו הבריאותי הרעוע של הנשיא מפני שבעבר גם חופשות אלו היו מסוקרות ע"י התקשורת המקומית. ימים יגידו מי צדק.

צור קשר עם:

מוניר אגבאריה

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל