סכנת בצורת – האם המים במזרח גרמניה נגמרים?

בזמן שענף החקלאות בגרמניה כבר מתמודד עם בצורת מתמשכת, גוברת הדאגה במדינה לפגיעה גם ביכולת אספקת המים לצריכה אישית.

זהו הקיץ היבש השני ברציפות בגרמניה ובעקבות שבירת השיא בגובה הטמפרטורות בחודש יוני האחרון, אזורים במדינת ברנדנבורג שבמזרח גרמניה ניצבים בפני בעיה שככל שכמויות הגשם ימשיכו להיות כה מועטות, אספקת המים השוטפת תהיה בסכנה. מצב זה הינו חדש עבור גרמניה, דבר אשר הוביל את הרשויות לבדוק כיצד התמודדו מקומות כמו קליפורניה וסין עם בצורת שנמשכה כל כך הרבה זמן.

לדברי מומחה מים בסוכנות הפדרלית לסביבה במדינה (UBA), הבצורת יוצאת הדופן באורכה של קיץ 2018, הביאה להגברת המודעות הציבורית לכך שמחסור במים עשוי להפוך לבעיה בגרמניה.

לא ניתן להתעלם מהמצב שכן, נהרות האלבה והאודר העוברים במזרח גרמניה נושאים עמם כה מעט מים עוד לפני תחילת הקיץ עד שחשפו סלעי חול שבעבר כוסו במים וסירות כבר לא יכולות לעגון באזורים בהם היו יכולות בעבר. במגזר החקלאי כבר מרגישים את השפעות הבצורת והדיווחים על שדות מיובשים באזור הולכים וגוברים וכמוהם גם אגמים וברכות. לפי אחד הנתונים של משרד הסביבה בברנדבורג, במתקני אחסון המים שבחבל הארץ לוסטיה אשר מכילים בדרך כלל 88 מיליון מטרים מעוקבים של עתודות מים, נותרו רק 58 מליון מטרים מעוקבים. כחלק מהצעדים שננקטים לצמצום הבעיה,חקלאים ובעלי גנים בעיר קוטבוס מוגבלים בשעות בהן הם רשאים לשאוב מים מהנהרות והאגמים ובלוסטיה לתושבים מותר להשקות את גינותיהם רק פעמים בשבוע למשך 15 דקות.

יחד עם זאת, ב- UBA נמנעים עדיין מלדבר על מצוקת מים בכל רחבי גרמניה אשר משאב המים המתוקים בה עומד על 188 מיליארד מטרים מעוקבים. בהשוואה למדינות דרום אירופה, גרמניה נחשבת לעשירה במי תהום ומים עיליים ועד כה, נעשה שימוש שנתי רק ב-13% ממקורות המים. אם וכאשר יגיע השיעור ל- 20% ניתן יהיה לדבר על מחסור ברמה של כל המדינה.

מבחינה אזורית, המצב נראה שונה וספקיות המים מתחילות להביע דאגה לגבי מאגרי מי השתיה. לכן, מומחים מתחילים לחשוב על תרחישים שונים ובוחנים אמצעים לחיסכון במים ולטיפול בבעיה.

 

צור קשר עם:

דורון אברהמי

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל