האופוזיציה בטורקיה לאן?

יותר מעשור שנים לקח למפלגת האופוזיציה ה CHP  לגלות איך להתנהל מול מפלגת השלטון ה AKP, לבסוף הפנימה את האי סימטריה בין המנהיגות של שתי המפלגות.

ה AKP שואפת את העוצמה שלה מדמותו של המנהיג שלה הנשיא ארדואן, ונאמנות המצביעים הינה למנהיג יותר מאשר למפלגה. מצד שני, התמונה הפוכה אצל ה CHP והנאמנות למפלגה גוברת על הנאמנות לעומד בראשה.

הכישלונות העוקבים ושינוי שיטת הממשל לנשיאותית, חייבו את מפלגת ה CHP לשנות את האסטרטגיה שלה, ואסטרטגיה זו נבחנה במערכת הבחירות המוניציפאליות האחרונות. שהוכחה כמצליחה.

הטקטיקה הראשונה הייתה להפסיק לתקוף את הנשיא ארדואן באופן אישי וזאת במטרה למשוך מצביעים תומכי הנשיא, הדגש היה על הביצועים של קואליציית השלטון ולא על האישים, עובדה היא כי המועמד לראשות עירית איסטנבול, אימאמאולו, נימנע מלהזכיר את הנשיא ארדואן באספות הבחירות שלו ולו פעם אחת.

הטקטיקה השנייה הייתה להעמיד את המועמדים של ה CHP בחזית ולא את המפלגה, במטרה לגנוב מצביעים מבסיס התמיכה של ה AKP.

שתי טקטיקות אלו יחד עם ביצוע חלש של הקואליציה במערכת הבחירות הביאו לניצחון למחנה האופוזיציה אשר הצליח, ובגדול.

והשאלה הנשאלת, מה הלאה?

מפלגת ה CHP ובריתה מפלגת IYI PARTY יודעות כי ניצחון זה לא היה קורה ללא התמיכה של הקול הכורדי. הדבר אינו אומר כי האופוזיציה  תנקוט עמדה שונה מעמדת קואליציית השלטון, אלא ימשיכו לנצל את התסכול של המצביעים הכורדים מבלי לעשות הרבה ומבלי לנקוט עמדה שונה.

הדבר נכון לגבי מדיניות החוץ, סביר להניח כי האופוזיציה תיישר קו עם עמדת השלטון.

 

מכאן אנו מגיעים לנושא הכלכלי, שהוא הנושא המהותי במערכות בחירות לבוא בעתיד. ונשאלת השאלה איך אופוזיציה יכולה לנצל תחום זה כדי לשמר או להגדיל את הניצחון שלה ברמה המקומית ולהביאו לרמה הארצית?

אין ספק כי "האדם הפשוט" הרגיש רווחה בעשר השנים האחרונות תחת שלטון ה AKP, אולם רווחה זו מתחיל לדעוך ולהצטמצם נוכח הבעיות הכלכליות הניצבות בפני מפלגת השלטון, דבר שמכרסם בבסיס התמיכה שלה. האופוזיציה יכולה לנצל מצב זה תוך כדי שהיא מוכיחה שהיא דואגת לכלל האוכלוסייה ולא רק לאליטות (כפי שהיא נתפסת בעיני ההמונים).

כלי אחר שהאופוזיציה יכולה לנצל הוא השקיפות בניהול הרשויות, במיוחד בתחום המכרזים, כאשר ראשי הערים בהנהגת האופוזיציה הצהירו שהתהליך יהיה שקוף וההנחה שפרקטיקה זו תביא ליותר אימון בה ולהרחבת בסיס התמיכה.

הערים שבהנהגת האופוזיציה אחראיות לכ 60% מהתוצר של טורקיה. אם מנהיגי ערים אלו ישכילו לשפר את רווחת התושבים בערים אלו ויהלו את משאבי ערים אלו בצורה נכונה ושווה לכולם, אין ספק שלדבר זה יהיה השפעה על הבחירות הכלליות הבאות

 

צור קשר עם:

מוניר אגבאריה

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל