תוצאות הבחירות של עירית איסטנבול הגדולה (המטרופולין איסטנבול)

בחודש מרץ 2019 התקיימו ברחבי טורקיה הבחירות לרשויות המקומיות. התוצאות לא החמיאו למפלגת השלטון ה AKP מאחר ומרבית הערים הדרומיות החשובות (כמו – איזמיר, מרסין, אנטליה ועוד) עברו למפלגת האופוזיציה. התוצאה המהותית אשר "הרגיזה" את מפלגת השלטון הייתה ראשות העיר איסטנבול הגדולה שגם היא הייתה לטובת מועמד מפלגת האופוזיציה בהפרש של כמה עשרות אלפי קולות. העיר איסטנבול מחולקת למחוזות כאשר לכל מחוז יש עירייה מקומית ומעל כולם יש את עירית איסטנבול הגדולה שאחראית לכל שטח השיפוט של איסטנבול.

התגובה של מפלגת השלטון לתוצאות הבחירות, באמצעות הנשיא ארדואן, הייתה ביטול הבחירות בטענה של אי סדרים וזיופים וזאת לאחר יותר מחודש עם פרסום התוצאה הסופית ע"י ועדת הבחירות. הבחירות החוזרות נקבעו ל 23/6/2019. ברחוב הורגשה תרעומת על ההחלטה הזו גם בקרב תומכים של מפלגת השלטון.

הקמפיינים של המועמדים בבחירות החוזרות היו יותר ערים ואגרסיביים מאשר בסיבוב הראשון אשר השתקפו בפרסום וההבטחות של המועמדים. לדוגמא – מועמד מפלגת שלטון בינאלי יילדרים היה לו קמפיין כבד ברשתות החברתיות והבטיח כל מיני הבטחות לתושבי העיר (הנחה של 10% על הגז, שעת חנייה ראשונה בחינם בחניוני העיריה וכו"). אחד המאפינים הבולטים היה, פחות אסיפות בחירות בהשתתפות הנשיא ארדואן (בסיבוב הראשון קיים הנשיא ארדואן לא פחות מ 12 אספות בחירות ברחבי איסטנבול)

תוצאת הבחירות באו בניגוד מוחלט לרצון מפלגת השלטון ומועמד מפלגת האופוזיציה אמאמאולו ניצח בהפרש של כמעט שמונה מאות אלף קולות. עפ"י אנאליסטים תוצאה זו הייתה איתות חזק ביותר למפלגת השלטון שאין להתערב בתוצאות של הליך דמוקרטי תהיה התוצאה אשר תהיה. הדבר בולט במיוחד באזורים שנחשבים כגרעין קשה לתמיכה במפלגת השלטון כמו פאתח, איוב וכו" שמפלגת האופוזיציה קבלה את מירב הקולות שם. הורגש גם התגייסות חזקה של מעמד הביניים אשר דחו את החופשות שלהם כדי שיוכלו להצביע וגם אנשים שרשומים כתושבי איסטנבול אולם לא גרים בה, אשר באו במיוחד כדי להצביע.

יש כאלה שאומרים שמפלגת השלטון עדין לא אמרה את המילה האחרונה שלה וכי יהפכו את אמאמאולו "למובטל" בכך שיעבירו סמכויות של העיר איסטנבול הגדולה למשרדי הממשלה הרלוונטיים ובכך לנטרל אותו, מה גם שמועצת העיר נשלטת ע"י מפלגת השלטון. לעומת זאת יש שאומרים כי חשיבותה של איסטנבול לכלכלת טורקיה (אחראית לכ 60% מהפעילות הכלכלית) תהווה הטריגר לאפשר לעיר להתנהל בצורה חלקה מפני שפגיעה בפעילות הכלכלית של העיר תביא בהכרח לפגיעה בכלכלת טורקיה .

מה יהיה? ימים יגידו

אהבתם? שתפו

שיתוף ב facebook
שתפו בפייסבוק
שיתוף ב twitter
שתפו בטוויטר
שיתוף ב linkedin
שתפו בלינקדאין
שיתוף ב email
שתפו במייל

השאירו תגובה