למרות התאוששות קלה בייצור התעשייתי בחודש מאי, בגרמניה עדיין חוששים ממיתון

על פי הנתונים שפורסמו השבוע, לאחר ירידה חדה של למעלה מ- 2 אחוזים בחודש אפריל, הייצור התעשייתי במפעליה של הכלכלה הגדולה בגוש האירו גדל ב -0.3 אחוזים בחודש מאי.
מגזר הייצור בגרמניה נפגע בעקבות ההאטה בכלכלה הסינית, מדיניות הסחר של הנשיא טראמפ, חוקים חדשים על פליטת מנועי הדיזל ובשל חששות מהשלכות הברקזיט. כלכלת המדינה התכווצה ברבעון השלישי של השנה שעברה, לאחריו השיגה צמיחה אפסית ברבעון הרביעי, תוך כדי שהמדינה נמנעת בדוחק מ”מיתון טכני”, המוגדר כשלושה רבעונים רצופים של צמיחה שלילית.
למרות שעל פי ההערכות החשש ממיתון איננו ממשי ומיידי, המומחים מדגישים כי אין משמעות הדבר שניתן לנוח על זרי הדפנה ויש לנקוט בצעדים לחיזוק הייצור.
הנתונים עשויים להיות בעלי משמעות רחבה מאחר שהאטה בכלכלתה של גרמניה, הנחשבת לרביעית בגודלה בעולם, עשויה להביא לתגובות שרשרת שיורגשו בשאר מדינות אירופה ואף בעולם כולו.
הירידה בהזמנות ממפעלים נחשבת לחדה ביותר מאז המשבר הפיננסי והיא זו שעוררה חשש ממשי בקרב מדינות גוש האירו מפני מיתון מתמשך. על רקע חשש זה, שרי האוצר האירופאים קראו אתמול לגרמניה להגדיל את ההוצאות הציבוריות שלה, במיוחד בתחומי החדשנות והתשתיות הציבוריות, כדי להעניק דחיפה לכלכלת גוש האירו.

 

צור קשר עם:

דורון אברהמי

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל