כמה תובנות לגבי גיוס כספים בבריטניה

לונדון, כידוע, היא אחד המרכזים הפיננסיים הגדולים בעולם.

בעבר ציינו מה הסיבות ההיסטוריות שהובילו להפיכתה של בירת בריטניה לבירת הפיננסים העולמית. אך לא רק בנקים, חברות ביטוח וסוחרים פועלים בבריטניה. יש כאן גם קהילת משקיעים גדולה ופעילה מאוד.

לרוב, כשחושבים על גיוס הון סיכון מסתכלים על ארה”ב. בעיקר על ניו יורק וסן פרנסיסקו, ובצדק.

אבל לונדון היא המרכז הגדול ביותר של הון סיכון מחוץ לארה”ב. פועלת כאן כ-80 קרנות הון סיכון ופרייבט אקווטי המנהלות מעל ל-33 מיליארד דולר. בנוסף, פועלים בלונדון כ-1000 משרדי משפחות (family offices) המנהלים כ-700 מיליארד פאונד, אשר חלקו מופנה להון סיכון. קהילת המשקיעים בלונדון כוללת גם נציגים של קרנות תאגידיות כמו Google Ventures, Next 47 ועוד. ישנן גם קרנות ייעודיות המסתכלות בעיקר על חברות ישראליות כמו קרן Remagine Ventures וקרן Angular Ventures.

ריכוז זה של הון המחפש אפיקי השקעה בסיכון גבוה לא נעלם מחברות וקרנות ישראליות המגייסות כספים והן מגיעות ללונדון בתדירות הולכת וגוברת.

להלן כמה תובנות לגבי גיוס כספים בבריטניה שיכולות לסייע למי שמגיע לכאן לחפש משקיעים:

  • לא רוצים לאכול שאריות – משקיעי הון סיכון בריטיים חיים בצל המשקיעים האמריקאים. הם מפחדים שמי שמגיע ללונדון לגייס כסף זה בגלל שהוא לא הצליח לגייס בארה”ב. הם לא רוצים להיות אלה שמקבלים את השאריות של הדודים באמריקה.
  • דגש על טכנולוגיה וקניין רוחני – לאור החשש מהזדמנויות מסוג ב’, יש דגש על טכנולוגיה פורצת דרך וקניין רוחני חזק. משקיעים כל הזמן אומרים שהם מחפשים deep tech.
  • שלב מוקדם – בגלל תחושת התחרות מול המשקיעים האמריקאים, המשקיעים הבריטיים רוצים להגיע להזדמנויות הטובות כמה שיותר מהר ולכן הם משקיעים לרוב בחברות שהן בשלב מוקדם – early stage.
  • למה לונדון? – לאור האמור לעיל, למשקיעים חשוב להבין למה החברות או הקרנות מגיעות ללונדון לגייס כספים. הם רוצים לדעת שזה לא בגלל שלא הצליחו לגייס בארה”ב או ישראל. אלא, שזה בגלל שיש הצדקה עסקית לכך.
  • דווקא לונדון! – כמו למשקיעים אמריקאים, גם לרוב המשקיעים הבריטיים חשוב להיות קרוב להשקעות שלהן ולכן רובן דורשות נוכחות פיזית של החברות בבריטניה. לדוגמה, שחברה תפתח את המשרד האירופאי שלה בבריטניה.
  • האם גייסתם כסף בישראל – משקיעים זרים מסתכלים על המשקיעים המקומיים כאינדיקציה לאיכות הזדמנות ההשקעה. אם חברה או קרן לא גייסה כסף בשוק המקומי, ובפרט בישראל בה יש קהילת משקיעים גדולה ופעילה, צריך להיות לזה הסבר טוב והגיוני- אחרת זו נורה אדומה עבור המשקיעים.

 

 

צור קשר עם:

יריב בכר

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל