הייטקיסטיות מובילות? בואו לרומניה ולפולין

הייטקיסטיות שרוצות לשנות את העולם ולהתחיל במזרח אירופה? בחודש הבא תצא לרומניה ולפולין משלחת היסטורית של נשים מובילות בהייטק. המסגור הייחודי של המשלחת מאפשר לכנס תחת קורת גג אחת שילוב יוצא דופן באיכותו של המגזר הפרטי והממשלתי ביעדים משופעי הפוטנציאל העסקי הללו. 

9 חודשים חלפו מאז כניסתי לתפקיד כראש המשלחת הכלכלית לרומניה ולאוקראינה. התגובה הנפוצה (ולרוב מבודחת) לציון הפרט האנקדוטלי הזה היא: “מזל טוב! מתי צפויה הלידה?” ובכן, אם ניתן לדמות את שירותי הדיפלומטי עד כה במזרח אירופה ל-9 ירחי לידה, הרי שמדובר ללא ספק בהריון מרובה עוברים. הרבה מאוד פרויקטים במגוון רחב של סקטורים עברו ומוסיפים לעבור תחת ידינו. כולם קרובים ללבי וכולם היו בניי, אך נמנית עליהם גם בת מיוחדת במינה:

לראשונה בתולדות מינהל סחר חוץ, עתידה לצאת בחודש יוני הקרוב מישראל לפולין ולרומניה משלחת ייחודית של נשים מובילות בהייטק.

רגע, מה? משלחת נשים? בכלל צריך את זה היום?

חבלי הלידה היו מאתגרים כבר מהרגע הראשון. כאשר השקנו את היוזמה הראשונה מסוגה לעודד אקטיבית נשות עסקים ויזמיות ישראליות להשתתף במשלחת “Women in Tech” לרומניה ולפולין נתקלנו לא פעם בתהייה הבאה: האמנם בשנת 2019 יש טעם במשלחת המעודדת במיוחד השתתפות נשים?

תהייה זו (שהובעה על ידי נשים וגברים כאחד) מגלמת בתוכה את ההנחה כי נשים רבות הצליחו זה מכבר לנפץ את תקרת הזכוכית בתחומים מגוונים ולכן הן אינן זקוקות לעידוד שכזה. הן מסתדרות יפה מאוד לבד. יתרה מכך, היו שהמשיכו קו מחשבה זה, הפניית זרקור מיוחד למגדר אליו משתייכים משתתפיהן של משלחות מסחריות עלולה לאותת שנשים סובלות מנחיתות בעולם העסקי ולפגוע בדימוין. וככלל, נטען, מנגנוני השוק הם אלה המנווטים את תנועת המשלחות העסקיות. התערבות בכוחות השוק הללו גם בשם השוויון המגדרי, נאמר, עלולה לחטוא למטרה שלשמה ממריאות המשלחות המסחריות מלכתחילה – הגדלת היקף היצוא הישראלי וגיוונו.

אכן, המשק הישראלי מנפק דוגמאות יפות לסיפורי הצלחה של נשים מרשימות במיוחד: הן ממנכ”לות בנקים, חברות ענק, עמותות וארגונים במנעד רחב של תחומים. בשנים האחרונות הופיעו על בימת אומת הסטארט-אפ יוזמות אזרחיות מבורכות המקדמות השתתפות נשים בספירה הציבורית ובהן למשל SHE CODES ו-WOMAN2WOMAN (מיסוד ארגון בוגרות יחידת 8200).

אולם, כשהסתכלנו על פעילות ומעורבות של נשים ישראליות במשלחות עסקיות בעולם בכלל ובמזרח אירופה בפרט, גילינו השתתפות דלה יחסית ורצינו לנסות לשנות זאת. לאור מחויבותנו לשוויון מגדרי כמובן שהרישום היה פתוח לנשים ולגברים. לצד זאת, הצבנו לעצמנו יעד לעודד נשים – הממעטות להשתתף במשלחות מסוג זה – למצות את הפוטנציאל העסקי הרב הטמון ביעדים אלה.

נשים מובילות בהייטק – משלחת עסקית לפולין ולרומניה (17-19.6)

אנחנו רואים במשלחת “Women in Tech” ככל משלחת עסקית אחרת. המטרה היא ברורה: להשיא ערך עסקי מרבי למשתתפות ולמשתתפים במשלחת בתחומי ההייטק במובן הרחב: ניו מדיה, דיגיטל, פינטק, בריאות דיגיטלית, סייבר, מובייל ותחבורה חכמה.

יתרה מכך, מבדיקה שערכנו גילינו כי לא רק שהמיתוג של המשלחת כ”Women in Tech” אינו גורע מאיכותה ומדימוייה, אלא היפוכו של דבר. המסגור הייחודי של המשלחת מסייע בפתיחתן של דלתות איכותיות ומעניינות במיוחד ולמעשה מאפשר לכנס תחת קורת גג אחת אושיות בשלל סקטורים הן מהמגזר הפרטי והן מהמגזר הציבורי-ממשלתי.

בהקשר האחרון, נזכיר כי השווקים הרומני והפולני נהנים מתקציבי עתק במגוון רחב של פרויקטים ותחומים וכי חלון ההזדמנויות למיצויים עתיד להיסגר בקרוב.

הלו”ז העמוס של המשלחת ייפתח בורשה בבוקר ה-17.6 ויכלול סמינר מקצועי עם פרזנטציות של המשלחת הישראלית ו-Q&A, פגישות B2B איכותיות ונטוורקינג עם שחקני מפתח בשוק הפולני. יומה השני של המשלחת ייערך בבוקרשט ויכלול סמינר מקצועי ובו פרזנטציות בפני הצמרת העסקית והממשלתית של רומניה, פגישות B2B ולקינוח מסיבת קוקטייל. היום השלישי והאחרון של המשלחת יכלול סדנאות ומפגשי B2B שייתפרו למידותיהם של חברי וחברות המשלחת בשיתוף פעולה עם KPMG.

המשלחת נערכת בהובלת מינהל סחר חוץ במשרד הכלכלה והתעשייה וכמובן הנציגויות הכלכליות בפולין (בראשות הנספחת הכלכלית, שיר סלוצקי) וברומניה ובשיתוף פעולה עם מכון היצוא, פורום אירופה ישראל, MindSpace, KPMG Romania ולשכת המסחר רומניה-ישראל.

 

ראש המשלחת הכלכלית לרומניה, ברקת קנפו, בפאנל “נשים ועסקים” במסגרת הפורום הכלכלי בסטז’ארי בהשתתפות מנכ”לית אורנג’ רומניה, לודמילה קלימוק ווירג’ינה אוצל, העומדת בראש חטיבת התקשורת של קבוצת GARANTI

 

צור קשר עם:

ברקת קנפו

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל