תובנות לעשיית עסקים בטורקיה

ראשית דבר, אני מדגיש שאין להבין מהפוסט שיש המלצה שלא לעשות עסקים עם חברות טורקיות, נהפוך הוא, המטרה הינה להסב את תשומת לבכם לנקוט משנה זהירות בעת עשיית עסקים אלו ולעשות את ההתקשרות בצורה נבונה, מושכלת ובטוחה.

בתקופה האחרונה קיימת עליה במספר המקרים שבהם מתגלעים חילוקי דעות מסחריים בין חברות ישראליות וטורקיות. מקרים או תופעות אלו מגוונים בין אם הם תשלום של מקדמה בעבור הזמנה כאשר הסחורה או שרות שלא הושלמו בסופו של דבר ועד מקרי הונאה מקצועיים ומתוחכמים שמבוצעים ע"י נוכלים מקצועיים באמצעות רשת האינטרנט.

ברוב המקרים של הונאה, בעיקר דרך האינטרנט, כשמקרה העוקץ הושלם העומד/עומדים מאחוריו נעלמים ואי אפשר לאתר אותם.

כפי שציינתי, אין בפתיח משום המלצה שלא לעשות עסקים עם טורקיה. למרות המקרים הבודדים האלה, הרוב המכריע של החברות הטורקיות הן חברות שמכבדות את ההתחייבויות שלהן והן שותפות עסקיות טובות לטווח הארוך. בעיקר חברות גדולות בעלות מוניטין וחברות אשר קיימות בשוק מספר רב של שנים.

המטרה של הפוסט להיות זהירים יותר בהתקשרויות בפעם הראשונה עם חברה טורקית כשהמטרה הינה הבטחת החזר של הכסף ששולם במידה והחברה לא עמדה בהתחייבויותיה. לכן, מומלץ מאוד לנסות להימנע מתשלומי מקדמות ואם חייבים אז לדאוג לקבל ערבויות על תשלומי המקדמה, כך שאם העסקה לא הושלמה תוכלו לקבל את כספכם חזרה.

על כן מומלץ לנהוג כלהלן בהתקשרות עסקית:

  1. לנסות לאסוף כמה שיותר אינפורמציה על החברה הטורקית – כמה שנים היא קיימת, האם יש לה לקוחות אחרים בישראל? וכו"
  2. מומלץ מאוד לקבל ייעוץ משפטי מעורך דין מקומי (למחלקה הכלכלית רשימה של משרדי עורכי דין שיתנו חוות דעת ראשונית בחינם)
  3. לחתום על חוזה בליווי עורך דין מקומי
  4. לקבל ערבויות לכל סכום שמועבר לחברה הטורקית לפני קבלת הסחורה/שירות
  5. לקבוע בחוזה שיפוי על נזקים שיכולים להיגרם במידה והחברה הטורקית לא עמדה בהתחייבויותיה
  6. לא להתפתות לרווחים גדולים בזמן קצר שמובטחים ע"י החברה (לדוגמא הצעה למכונה שמוצעת בשליש מהמחיר הממוצע בשוק צריכה להדליק מנורה אדומה)

 

צור קשר עם:

מוניר אגבאריה

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל