הלירה הטורקית

בשלוש השנים האחרונות נחלשה הלירה הטורקית כ 100% לעומת הדולר. לצורך המחשה במספרים, שער החליפין של הלירה מול הדולר בספטמבר 2015 היה 2.6 לירה לדולר, היום השער הינו 5.4 לירה לדולר.

השליטה של הנשיא המכהן בבנק המרכזי מערערת את היציבות של הלירה, במיוחד הצעדים שהוא נוקט מאז משבר הלירה בקיץ האחרון. אז, הלירה נחלשה עד לרמה של 7.2 לירה לדולר. ברבעון האחרון של 2018 התייצבה הלירה סביב ה 5 לירות לדולר, אולם בחודשים האחרונים מתחילה לגלות סימני היחלשות , ורק בשבוע שעבר השער עמד על 5.8 לירות לדולר.

התוצאה הישירה והמשמעותית ביותר שתנודתיות זו מביאה עמה, הינה עליה באינפלציה (בשנה שעברה האינפלציה הייתה 25%, רמת שיא בעשר השנים האחרונות). אינפלציה זו משפיעה על רמת המחירים של מצרכי היסוד שמתייקרים, ולפי מומחים סל הקניות במהלך 2018 התייקר בכ- 60% לעומת 2017.

חברות טורקיות אשר מייבאות חומרי גלם ועיקר הייצור שלהן מופנה לשוק המקומי, נאבקות היום תחת עול העלייה בהוצאות הייצור שלהן. בו בזמן, החברות מוטות היצוא לא הושפעו מההיחלשות של לירה. העלייה במחירים הביאה את הממשלה העכשווית להקים מרכזי מכירה של פירות וירקות שמנוהלות על ידי הרשויות המקומיות במסגרת המאבק שלה ביוקר המחיה, שהתרחבו למוצרים נוספים כמו שמן, דגנים, חמאה ומוצרים נוספים. בנוסף, הממשלה חיבה את הסיטונאים והיצרנים להקפיא מחירים עד סוף מרץ (דבר שלא מבוצע בפועל ברוב המקרים).

משיחות שלי עם מנהלים בכירים בחברות גדולות עולה כי חברות אלו אינן מחזיקות יתרות גדולות בלירה הטורקית, הם מנהלים יתרות אלו בצורה דקדקנית ומחזיקים בלירה לצרכי התפעול השוטף שלהם בלבד. הם שומרים על רזרבות מט”ח.

החודשים הקרובים מתאפיינים באי יציבות גבוהה לגבי עתידה של הלירה. וכצעד הגנתי, הנשיא הורה שלא לבצע המרות של הלירה למט”ח שמטרתן העברת מט”ח זה לחו”ל. צעד זה מופנה כלפי משקיעים במט”ח שהשקיעו בלירה טורקית כדי ליצור רווחים עתידיים.

בתוך כך, ובצל המשבר הכלכלי הצביעו הטורקים בבחירות המקומיות ב 30 למרץ. בעיר אנקרה ארדואן ושותפיו הפסידו את השליטה אחרי כמעט 25 שנה למפלגת האופוזיציה הגדולה ה .CHP

במהלך עצרות הבחירות שקיים ארדואן הוא ניסה להציג את הקשיים הכלכליים של טורקיה ככאלה הנובעים מהתקפות של המערב. הוא הבטיח שטורקיה תתגבר על הקשיים לאחר הבחירות, ואמר שהוא עצמו “הבוס” של הכלכלה. “המטרה מאחורי הגברת ההתקפות על ארצנו לקראת הבחירות היא לחסום את הדרך ליצירת טורקיה גדולה וחזקה”, אמר ארדואן באחת העצרות שלו .

יצוין כי ארדואן חשש מאוד ממערכת בחירות זו ולכן הוא קיים לא פחות מ 100 עצרות בחודשים האחרונים. בעצרות אלו הוא תיאר את הבחירות כבחירה קיומית עבור טורקיה, והציג את מתנגדיו כתומכיהם של טרוריסטים שמטרתם להחריב את המדינה. הוא הזהיר שאם האופוזיציה תנצח באנקרה – התושבים “ישלמו מחיר יקר”. טענה שנדחתה מכל וכל ע”י מפלגות האופוזיציה.

אומנם מפלגת ה AKP, מפלגת השלטון, עדיין שולטת ברוב הרשויות המקומיות אולם כוחן של מפלגות האופוזיציה עלה והן הגבירו את האחיזה שלהן ל 20 ערים לעומת 14 בהשוואה לבחירות הקודמות.

האם לתוצאות הבחירות יהיו השלכות על הכלכלה, לחיוב או לשלילה, רק ימים יגידו.

בברכה

מוניר אגבאריה

צור קשר עם:

מוניר אגבאריה

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל