מחסור במים בצפון איטליה. יכול להיות?

בחורף האחרון היו בצפון איטליה רק שלושה ימי גשם ואין כמעט שלג בהרים, המשמעות היא שכל האגמים בצפון המדינה יסבלו ממחסור במים וצפויה פגיעה בחקלאות.

מעלות החום בעמק הפה המשתרע מטורינו לונציה עלו ב 2.5 מעלות במאה השנים האחרונות במעלה יותר ממקומות אחרים בעולם מצב המעמיד בסכנה את החקלאות ואת כל הצמחייה באזור.

כדי לטפל בבעיה הקימו באיטליה מערך שמנתר את שנות/חודשי הבצורת ואת השפעתן על האגמים הנחלים ומקורות התת קרקעיים ומציע פתרונות.

בין השאר, מצאו בבדיקות שהזרימה בנהר הפה הייתה בפברואר רק 40% מהממוצע הרב שנתי ובמחוז לומברדיה (המחוז בו נמצאת מילאנו) מתחיל את הקיץ עם 17% פחות מקורות מים משנים אחרות. לא מדובר רק בירידה בכמות המים אלא גם בכך שיש פחות ימי גשם וימים אלה סוערים מאוד וכך נגרמת פגיעה נוספת בצמחיה שסובלת הן מהתייבשות והן משרפות תכופות.

ההערכה לגבי השנה הזו היא שאם לא ירד גשם בחודש הקרוב תיווצר בעיה שתהיה חמורה מהבצורת בשנת 2017 שעלותה לחקלאים בצפון איטליה הייתה מעל 2 מיליארד יורו. הנזקים של המחסור בגשמים מגוונים וכוללים שינויים בזמני הפריחה של הצמחים והמלחה של האדמות שהובילו כבר עכשיו לעליה של 18% במחירי התוצרת החקלאית.

הצרות של איטליה בתחום המים לא מסתיימות כאן.

בשנים האחרונות איטליה משלמת עשרות קנסות לאיחוד האירופי בעלות של מאות מיליוני יורו בשל אי עמידה בהוראות האיחוד בכל הנוגע לטיפול בשפכים עירוניים ותעשייתיים. כדי לשפר את התשתיות ולעמוד בהוראות האיחוד האירופאי הוקם גוף שמטרתו לנהל מכרזים בשווי של חצי מיליארד יורו לטיפול בבעיות. בין ההשקעות שנעשו לאחרונה הייתה השקעה ב- 27 מאגרי מים בעלות של 250 מיליון יורו כדי לנצל את מי הגשמים שרק 10% מהם מנוצלים כיום. כמו כן, מושקעים תקציבים למציאת פתרונות לצרכים של שני ענפי החקלאות המרכזיים כאן תירס ואורז.

הניסיון הישראלי יכול להיות רלוונטי בפתרון הבעיות כאן באיטליה ולזכות באוזן קשבת בעיקר לאור העובדה שהאחראים מטעם הממשלות של המחוזות בצפון וכן הממשלה המרכזית ברומא מחפשים פתרונות מידיים לאור המצב הקשה.

ברוב המקרים לא מדובר במחסור בידע טכנולוגי אלא ביישומו. לדוגמה – יש באיטליה פתרונות של השקיה בטפטוף ושימוש בחקלאות מדייקת אבל הפתרונות מיושמים באופן חלקי בלבד ויש כר נרחב להתפתחות.

אנחנו בנספחות הכלכלית של ישראל במילאנו איטליה יזמנו מספר משלחות בשנת 2018 ו – 2019 שמטרתן לחבר בין פתרונות וידע ישראלים לבעיות העומדות בפני הסקטור החקלאי של איטליה.

בעוד חודשיים יגיע לארץ שר החקלאות של מחוז לומברדיה ל 4.0 Agri Israel המאורגן ע”י מכון היצוא ומשרד החקלאות.

שר החקלאות מוביל מספר תהליכים לטפל בבעיית המים ויחפש פתרונות בישראל. אירוע קרוב ומעניין בתחום החקלאות לענף היין יערך באיטליה ביוני וישים במרכז טכנולוגיות מישראל.

כמו כן מתוכננים למאי ודצמבר אירועים בתחום החקלאות והמים במטרה לחבר את החברות הישראליות להזדמנויות הקשורות למשבר המים באיטליה.

 

צור קשר עם:

יונתן הדר

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל