מי הם העשירים ביותר באיטליה ומה אפשר ללמוד מהם כדי להצליח באיטליה?

ההצלחה של משפחות העשירות באיטליה החלה לאחר מלחמת העולם השנייה עם יזמים נמרצים שרובם התחילו מלמטה והצליחו לכבוש את העולם.

bowtie

12% מהעושר באיטליה הגיע מירושה בלבד ועוד 42% הם יורשים שהגדילו את הפעילות המשפחתית, אבל החלק הגדול ביותר 46% הם אנשי עסקים שהקדישו את חייהם לעסק שלהם ובנו אותו במו ידיהם.

היזמים האלה מיקמו את איטליה כמדינה השנייה בעולם במדד התחרותיות העולמי של ארגון הסחר העולמי עם מוצרים מעולים ויכולות שיווק בינ”ל מעולות.

שני התחומים בהם הצליחו האיטלקים בעיקר הם: אופנה ומזון.

57 מתוך 100 המשפחות העשירות באיטליה פעילות בתחומים האלה. ריכוז קטן יותר של משפחות עשירות אפשר למצוא בתשתיות, רכב ובתחום הבריאות.

כמעט כל המשפחות העשירות מרוכזות בשלושת המחוזות הצפוניים של איטליה לומברדיה, פיאמונטה ואמליה רומנה.

אחוז אחד מהמשפחות העשירות באיטליה (כ -240 אלף משפחות), מחזיק ב 13% מהעושר באיטליה ששווה 1.1 ביליון יורו כלומר קצת פחות מ  500 מיליון יורו לכל משפחה.

את סיפור ההצלחה של המשפחות האיטלקיות וחלקן בהצלחת הכלכלה האיטלקית אפשר ללמוד ממספר דוגמאות של המשפחות המוצלחות ביותר:

משפחת פרארו (Ferrero) שבראשה עומד ג’יאובני פרארו Giovanni Ferrero)) היא המשפחה העשירה באיטליה, מגיעה ממחוז פיאמונטה והצליחה ליצר הון של 23 מיליארד יורו מאימפריית השוקולד שבנו.

פיטרו פרארו Pietro Ferrero, הסבא של המשפחה, פתח בשנות הארבעים של המאה העשרים חנות שוקולד קטנה באלבה במחוז פיאמונטה. בחוכמה רבה ניצל את העובדה שעלות ק”ג אגוזי לוז שיוצרו במקום עלו 0.3 יורו במקום 1.5 יורו לשוקולד. הוא שילב את האגוזים בשוקולד שלו וכבר ב- 1946 הקים מפעל עם 1000 עובדים.
בנו, מיקלה, שלקח את ניהול העסק המשפחתי ב 1949 אחרי מותו בגיל צעיר של פיאטרו והוא זה שהפך את המוצרים של פרארו לסיפור הצלחה עולמי עם מוצרי הדגל של החברה נוטלה וקינדר.

בשנות ה 70 ניצל את כניסת הפרסום לטלוויזיה והפך את המוצרים למובילים עולמיים.

בבעלות המשפחה יש היום 23 מפעלים ברחבי העולם עם 22,000 עובדים ורווחיות גבוהה לאורך השנים.

האיש השני בעושרו באיטליה הוא לאונרדו דל וקיו Leonardo Del Vecchio שייסד את חברת לוקסוטיקה Luxottica בשנת 1961 כיצרנית של חלקים אופטיים. מהר מאוד הבין שהוא לא רוצה להיות תלוי במפיצים ורצה למכור מוצרים מוגמרים לצרכנים.

ב- 1971 ייצר את קולקציית המשקפים הראשונה וב 1974 החברה שלו הייתה אחראית לכל שרשרת הייצור והמכירה. בשנות ה 90 הצליח להעביר את המשקפיים מקטגורית תיקון ראייה לקטגורית של פריט אופנתי וחתם הסכמי שתוף פעולה עם המעצבים הידועים ביותר כמו דולצ’ה וגבנה, שאנל, בולגרי והאחים ברוק. בהמשך החברה גם רכשה מותגים נוספים כמו רייבנד ונכנסה לשוק האמריקאי והסיני.

ב 2018 התמזגה החברה עם חברת אסילור  Essilor והחברה המאוחדת היא מובילה עולמית בעיצוב, ייצור ומכירה של עדשות אופטיות ומשקפי שמש.

משפחה נוספת היא משפחת דה בנדטי De Benedetti – קרלו דה בנדטי הצליח מאז 1960 להשקיע בתעשיות המוצלחות ביותר באיטליה.

בתחילת הדרך השקיע בנדל”ן ובהמשך השקיע בחברת מתכת שנהפכה תוך שנתיים  לספור הצלחה מה שאיפשר לדה בנדטי למכור את החברה לפיאט, לקבל 5% מפיאט ולהיות מנכ”ל החברה. מאוחר יותר שינה כיוון והשקיע במחשבים בתחילת דרכם ולבסוף היה מהראשונים שהשקיע בתחום  התקשורת.

בנו מרקו מנהל היום את החברה ששולטת בחלק גדול מהעיתונות הכתובה והדיגיטלית באיטליה.

נריו אלסנדרי Nerio Alessandri, המקים של טכנוג’ים הוא עוד דוגמא ליזם שבנה את עצמו. נריו זיהה שיש מחסור בציוד לחדרי כושר והחל לבנות אותם במחסן בביתו. ב 1985 הוא הצליח להשיק קו של מוצרים לחדרי כושר. מה שהביא להצלחה של המוצרים שלו שהוא הוסיף להם עיצוב ואלקטרוניקה.

היום לחברה 2000 עובדים עם 14 סניפים בכל העולם.

אז מה אפשר ללמוד מכל זה על עשיית עסקים באיטליה?

שלמרות הכתבות הרבות בנושא הבעיות של הכלכלה האיטלקית זו עדיין כלכלה חזקה המתבססת על חברות מעולות.

שההצלחות של הכלכלה האיטלקית התחילו בסוף המאה הקודמת ואיטליה יודעת להמשיך וליהנות מהן היום והכי חשוב שהיום הם מחפשים את הדבר הבא שישמור על היתרון התחרותי שלהם וכאן יש לחברות הישראליות הזדמנות מעניינת!

 

 

 

 

צור קשר עם:

יונתן הדר

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל