מדוע התקשורת המקומית חיונית לקידום היצוא הישראלי?

גם אם מעולם לא חלמתם להפוך לכוכבי טלוויזיה או לסנסציית רשת – הפוסט הבא מיועד לכם. בניית אסטרטגיית פריצה בשוק יעד או העמקת האחיזה בו צריכה לקחת בחשבון גם את הפוטנציאל הרב הטמון בכלי התקשורת המקומיים.

למרות השנים (הלא מעטות) שחלפו, אני זוכרת היטב את אותו השיעור בקורס העיתונאים של גלי צה”ל שבו נחשפתי לראשונה ל”שילוש הקדוש”: חדש, חשוב ומעניין. “לא כל ידיעה ראויה לעלות לאוויר” – הדגישו בפנינו. “והמבחן הרדיופוני מחמיר שבעתיים: אירועים שהתרחשו אך לפני מספר שעות עלולים להיחשב לחדשות האתמול, התחרות על חשיבות האייטם היא עזה ולעתים אף מרה ובשבריר שנייה נמהר אחד עלולים המאזינים לשנות תדר (לרוב לתחנות המספקות אסקפיזם טהור בדמות מוסיקה נטולת דיבורים).

בזמן שעבר מאז אותו השיעור נכנסו לתמונה הרשתות החברתיות ומושגים כמו “קליק בייט” (Clickbait), “משפיענים” ו”פייק-ניוז” (“חדשות כזב” אליבא דאקדמיה העברית ללשון) שינו דרמטית את הלקסיקון התקשורתי. הם גם קראו תיגר על השילוש הקדוש באופנים שספק אם ניתן היה לחזותם או אז בכיתת הלימוד הצנועה ונטולת הסמארטפונים ביפו.

עם זאת, מהר מאוד למדתי במהלך כהונתי כראש המשלחת הכלכלית ברומניה כי גם כאשר משנים את אזור החיוג – ישנם דברים שאינם משתנים. ככל שכלי התקשורת נהנים יותר מחופש מקצועי כך גדלה יכולתם למלא את תפקיד כלב השמירה המקומי: כזה היודע לנבוח ולהתריע, אך גם לנשוך כשצריך. ואכן, התקשורת הרומנית מאופיינת בעצמאות רבה ובהתאמה זוכות תכניות התחקירים למקום נכבד בה ונהנות מאמון ציבורי גבוה.

מצב זה, מבורך כמובן כשלעצמו, מחדד את האתגרים הניצבים בפני מי שעומדים בחזית שירות החוץ הכלכלי-מסחרי של מדינת ישראל. אלה נדרשים לחדש, לעניין ולנמק מדוע הכלכלה הישראלית ככלל ופתרונות כחול-לבן בפרט הם בכלל חשובים בנוף המקומי?

הצד השני של המטבע הוא כי הצלחה להיכנס לליינאפ התקשורתי המקומי צפויה להיות מתורגמת למידת חשיפה גבוהה במיוחד בקרב קהל יעד רלוונטי – מקבלי החלטות במגזרים הציבורי והפרטי. העלאת המודעות הציבורית באמצעות כלי תקשורת הנתפס כנטול פניות, יכולה אף היא בתורה להיות מתורגמת לשיפור האקלים העסקי עבור חברות ישראליות ולהוביל לחיפוש יזום של חברות מקומיות אחר שותפויות ופתרונות ישראלים ובתקווה ליצירת סיפורי הצלחה משותפים.

 

מדוע התקשורת המקומית ברומניה חיונית לקידום היצוא הישראלי?

עדות ראשונה לכוח האדיר של התקשורת המקומית לקדם את יחסי הסחר הבילטרליים (ישראל-רומניה) מצאתי כבר בימיי הראשונים בתפקיד. שידור תכנית תחקירים טלוויזיונית פופולארית על “הנס החקלאי של מדינת ישראל” הוביל בקיץ האחרון לפניות רבות למשלחת הכלכלית מצד חברות רומניות, אנשי עסקים ונציגי ציבור בכירים בתחום. הבאזז הגדול שליווה את השידור הביא גם לכך שמדינת ישראל זכתה בנובמבר אשתקד למעמד ייחודי בתערוכת החקלאות הגדולה ברומניה – INDAGARA. כבר עתה אנו קוצרים יבול משובח של סיפורי הצלחה מסחריים מהפעילות שהובילה המשלחת הכלכלית בתערוכה. אנו מקווים להמשיך רצף הצלחות זה ברודשואו בתחום החקלאות שנערוך בחודש הבא באזור קלוז’ נפוקה.   

עיתונאי BIZ MAGAZINE מבקרים בתעשייה הישראלית – תמונות באדיבות דף הפייסבוק של העיתונאית Ionela Voinea

מתוך תפישה זו, נרתמה המשלחת הכלכלית לסיוע צמוד למשלחת עיתונאים ייחודית שהגיעה לתל אביב בינואר השנה (2019) מטעם כתב העת העסקי המוביל ברומניה, BIZ MAGAZINE. לאורך שבוע שלם ערכו 10 העיתונאים 52 ראיונות וביקורים מקצועיים בתיאום המשלחת הכלכלית וצילמו אלפי תמונות בכל רחבי ישראל. בחודש פברואר הוציא המגזין מהדורה מיוחדת העוסקת בתל אביב ובאקו-סיסטם הייחודי לה – כבוד לו זכו בעבר בירות כלכליות דוגמת לונדון וטוקיו. כתב העת הילל את הפתרונות הישראלים והקדיש עמודים עמוסי מלל ותמונות לחברות ישראליות, בתי חולים, מתקני הדגמה, מתחמי עבודה משותפים ומוסדות כלכליים ישראליים. גם במקרה זה, קהל הקוראים הממוקד של כתב העת העסקי, גילה מידת עניין רבה בפתרונות הספציפיים שהוצגו ובהזדמנויות המסחריות שמציעה אומת הסטארט-אפ במגוון רחב של תחומים.

ראיון עם ראש המשלחת הכלכלית ברומניה, ברקת קנפו, בנושא “סוד ההצלחה של הכלכלה הישראלית” (באדיבות BIZ MAGAZINE)

לתרגום הריאיון לאנגלית בקרו בבלוג המקומי של המשלחת הכלכלית לרומניה: https://itrade.gov.il/romania/?p=1549

כחלק מהתפישה האסטרטגית ההוליסטית של המשלחת הכלכלית, אנחנו ממליצים לחברות ישראליות לשלב את הפעילות העסקית ברומניה עם השתתפות באירועים הנהנים מתהודה תקשורתית. נשמח לעמוד לרשות חברות ישראליות המעוניינות לפרוץ ברומניה או להרחיב את אחיזתן בשוק הרומני – בייעוץ ובחיבור לגורמים רלוונטיים בשוק המקומי.  

 

 

צור קשר עם:

ברקת קנפו

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל