רומניה צומחת – רודשואו בתחום החקלאות

אחת מהתעלומות הגדולות ברומניה אינה קשורה לדמותו המסתורית של הרוזן דרקולה, אלא דווקא לאדמה שעליה לכאורה שופדו יריביו. כיצד זה שהפוטנציאל האדיר הטמון בשטחים החקלאיים הנרחבים של רומניה כה רחוק ממימוש למרות קיומם של תקציבי ענק (למעלה מ-20 מיליארד יורו) בינלאומיים שרק ממתינים להיקטף?

בחודש הבא תצא לרומניה משלחת חברות ישראליות בתחום החקלאות וגם אתם יכולים להיות שם – רגע לפני כולם.

transylvania
טרנסילבניה, רומניה

גם הרחק מאדמות טרנסילבניה המפורסמות, השטחים החקלאיים הרומנים מאופיינים בכמות ובאיכות יוצאות דופן.

למעלה ממחצית משטחי המדינה מוגדרים כשטחים חקלאיים פוריים ובהם מגוון רחב של גידולים חקלאיים דוגמת תירס, חיטה, חמניות, טבק, קני סוכר, עצי פרי ועוד;

היערות הציוריים של רומניה מכסים לא פחות מ-31% משטחיה;

ושלא במפתיע 45% מכלל תושבי רומניה מתגוררים באזורים כפריים וכ-23% ממשיכים להיות מחוברים לשורשים ועוסקים בתחום החקלאות

– שיעור חסר תקדים בנוף האירופי.

אז מה בדיוק התעלומה כאן, תשאלו?

ובכן, התשובה הקצרה לכך היא שתחום החקלאות ברומניה רחוק (מאוד) מלמצות את הפוטנציאל הרב שהוא טומן בחובו.

אמנם, שנת 2018 הייתה השנה הטובה ביותר בהיסטוריה של החקלאות הרומנית ואכן, הכנסות החוואים מחקלאות שומרות על מגמת עלייה יפה משנת 2012. אולם, הכל יחסי. בשנת 2019 עדיין למעלה ממחצית מהקרקעות המיועדות לשימושים חקלאיים כלל לא בשימוש. שליש מהמיכון החקלאי מושתת עודנו על שימוש בבעלי חיים ובחלקים נרחבים מיושמות שיטות חקלאות מסורתיות. סימני השאלה סביב חוסר מיצוי הפוטנציאל בתחום החקלאות רק גוברים כשנחשפים לנתונים הבאים:

החל משנת 2014, נהנית רומניה מתקציבים ייעודיים של כ-20 מיליארד יורו (!) בתחום החוות והשטחים הכפריים מטעם האיחוד האירופי – גוף שכיום היא משמשת כנשיאתו.

Summer in Romania
Summer in Romania

מבין תקציבים אלה, בחר הממשל הרומני להקצות 112 מיליון יורו להשקעה ישירה בפיתוח השטחים הכפריים.

ביולי 2016 כחלק ממעטפת הסיוע של האיחוד האירופי, הממוענת בעיקר לפיתוח תחום החלב, הוקדשו על ידי האיחוד האירופי כ-7.5 מיליון יורו נוספים עבור רומניה.

מוסדות פיננסיים בינלאומיים דוגמת הבנק העולמי והבנק לשיקום ולפיתוח אירופה (EBRD) כבר מעורבים ומגלים עניין בפרויקטים בתחום החקלאות ברומניה, בהציעם אפשרויות מימון והלוואות בסכומי עתק.

לחלק מהסכומים שצוינו לעיל נלווה תאריך תפוגה – עד סוף שנת 2020.

ברם, חלק ניכר מהתקציבים לא מומש ובפרויקטים רבים עדיין תרים אחר פתרונות במנעד רחב של תחכום טכנולוגי.

הקשר הישראלי

חוסר מיצוי הפוטנציאל הרומני בתחום החקלאות מהווה חלק כה משמעותי מהשיח הציבורי עד כי לפני מספר חודשים הקדישה תכנית התחקירים הנצפית ביותר בטלוויזיה הרומנית שעה שלמה לתעלומה. הדרך בה בחרו העיתונאים להתמודד עמה הייתה להגיע לישראל כדי ללמוד מהניסיון המקומי.

לכל אורך התכנית שבה ועלתה השאלה הבאה: מדוע לא יובאו המודל הישראלי והפתרונות הטכנולוגיים הישראליים לרומניה?

שאלה זו הופנתה אלינו על ידי תחקירני התכנית ובעקבות השידור בשעת השיא התקבלו במשלחת הכלכלית פניות רבות מצד חוואים וגורמים מגוונים בתחום החקלאות.

הבחירה בישראל כמודל שאליו יש לנסות ולהידמות אינה מקרית. מדינת ישראל נהנית מתדמית מצוינת בקרב התעשייה הרומנית והיחסים החמים מאוד עם הממשל הרומני מגדילים את אפשרויות הצמיחה הכלכלית והמסחרית המשותפת. בחודשים האחרונים נרשם מספר שיא של סיפורי הצלחה ישראליים בתחום החקלאות ברומניה ובכך יש ללמד על פתיחות רבה מהצד הרומני להטמעת פתרונות ישראליים.

Beautiful wheat field with blue sky on background

הפתרונות יכולים להיות בקשת רחבה של תתי תחומים.

נמנה אך מקצתם: החל מכלים לניהול חוות, דרך השקיה בטפטוף ומקסום התפוקה החקלאית וכלה בשימוש ברחפנים ובכלי ניטור מתוחכמים.

 

הבנת המומנטום והקריאות מצד התעשייה הרומנית הביאו אותנו להכריז על גיוס משלחת ישראלית לרודשואו שייערך בחודש הבא בבוקרשט ובקלוז’ נפוקה בתאריכים 10.4 ו-11.4 בהתאמה.

רוד שואו “רומניה צומחת”

בשיתוף עם מכון היצוא, תארגן המשלחת הכלכלית במהלך חודש אפריל רודשואו של חברות ישראליות בתחום החקלאות לרומניה. לו”ז המשלחת יכלול שני חלקים:

בחלק הראשון, שייערך בבוקרשט ביום 10.4, תקיים המשלחת הכלכלית סמינר מקצועי ופגישות B2B עבור החברות הישראליות. במסגרת הסמינר תצגנה החברות הישראליות את פתרונותיהן בפני הצמרת הממשלתית והעסקית של רומניה בתחום החקלאות.

החלק השני ייערך יום לאחר מכן (11.4) בעיר קלוז’ נפוקה, הנחשבת למרכז המסחרי-העסקי של רומניה.

ביום זה עתידה להיפתח AGRARIAתערוכת החקלאות הבינלאומית המובילה ברומניה בתחום החקלאות, תעשיית המזון ובעלי החיים.

ישראל תזכה למעמד מיוחד בטקס הפתיחה של התערוכה ובמהלך התערוכה תתואמנה פגישות B2B עם גורמי מפתח בהתאם לצרכים האישיים של כל חברה. בנוסף, ייערכו סיורים מקצועיים באזור בהתאם לפרופיל החברות שתגויסנה למשלחת.

חשוב להדגיש כי לצד צוות הנספחות הכלכלית ילווה את העבודה לקראת המשלחת יועץ מקצועי בתחום החקלאות, שלו קשרים ייחודיים בתחום וסיפורי הצלחה מוכחים של חברות ישראליות ברומניה.

הצטרפות למשלחת תאפשר לנו הזדמנות נדירה ואיכותית למיצוי מקסימלי של הנוכחות של מאות חברות רומניות ובינלאומיות במקום אחד ובעיתוי המשלב פתיחות רבה לפתרונות ישראלים ושעון חול הולך ואוזל למימוש כספים בינלאומיים בתחומי החקלאות ברומניה.

 לפרטים נוספים על המשלחת אנא פנו (באנגלית) לקצינת הסחר רלוקה סורינה גנגאה: Raluca.Ghenghea@israeltrade.gov.il 

 

 

 

צור קשר עם:

ברקת קנפו

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל