קריאות בגרמניה וצרפת לשינוי מדיניות ההגבלים העסקיים

קריאות בגרמניה וצרפת לשינוי מדיניות ההגבלים העסקיים כדי להתחרות מול סין בתחום התשתיות

קנצלרית גרמניה, אנגלה מרקל, נשאה השבוע נאום במסגרת “הפסגה האירופית הדיגיטלית 2019” שהתקיימה בברלין ובו אמרה כי ייתכן ואירופה תצטרך לשקול מחדש את כללי התחרות שלה כדי להמשיך לייצר חברות שימלאו תפקיד משמעותי בזירה העולמית.

דבריה של מרקל, מקבלים משנה תוקף באמירתם שבועיים לאחר שנודע כי רשויות ההגבלים העסקיים של האיחוד האירופי חסמו עסקה בתחום תעשיית הרכבות שהייתה עשויה להתחרות בסין.

לפי העסקה שתוכננה, מיזוג של עסקי הרכבת המהירה של חברת אלסטום הצרפתית ושל סימנס הגרמנית נתפס כהזדמנות להתחרות בתאגיד הסיני CRRC אשר נתמך על ידי הממשלה הסיני.

אולם, הנציבות האירופית טענה כי המיזוג היה מזיק לתחרות במערכות השליטה של הרכבות והרכבות מהירות.

מבלי להזכיר במישרין את העסקה שכשלה, ציינה מרקל כי עמדת האיחוד האירופי בנוגע לתחרות “משאירה אותי עם ספק אם באמת נוכל לייצר שחקנים גלובליים”, והוסיפה כי “בשביל זה נצטרך קודם כל לקבל נכונות אירופית לשנות את חוק התחרות”.

החלטת הנציבות עוררה הדים גם בצרפת. ברונו לה מאייר, שר הכלכלה הצרפתי, אמר כי ההחלטה “תשרת את האינטרסים של סין” וקרא לרפורמה בכללי התחרות של האיחוד האירופי.

הוא הוסיף: “לצערנו יש צורך לבחון את העתיד ולהשפיע על כללי תחרות אירופיים. יחד עם עמיתי הגרמני, פיטר אלטמאייר, נביא הצעות לרפורמה בכללים אלה וליצירת מדיניות תעשייתית אירופית שאפתנית יותר”.

גם מנכ”ל סימנס,  ג’ו קסר, הגיב בצער להחלטת הנציבות ואמר: “אירופה זקוקה בדחיפות לרפורמה מבנית… הגנה על האינטרסים של לקוחות מקומיים אינה צריכה למנוע מאירופה להיכנס למגרש משחקים עם מדינות מובילות כמו סין, ארה”ב ועוד”.

 

 

צור קשר עם:

דורון אברהמי

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל