טרור מחירי המזון

בתקופה האחרונה ובעקבות משבר הלירה בקיץ האחרון, טורקיה חווה עליות מתמשכות במחירי מוצרי המזון ובעיקר עליות במחירי הפירות והירקות.

בשנת 2018 מחירים אלו עלו ב 64% במונחים שנתיים עפ”י הנתונים הרשמיים. עליות חדות אלו הביאו להתערבותה הישירה של ממשלה אשר בתורה מתחילה להציע פתרונות כדי להילחם בעליות אלו.

“טרור מזון” זהו התיאור שנתן הנשיא ארדואן לעליות אלו והשווה אותו לטרור רגיל כשהוא מאשים גורמים זרים בגרימת העליות האלו כדי לפגוע בכלכלה של טורקיה.

הממשלה מצידה הציעה פתרונות שונים כדי להילחם בעליות אלו, ביניהן – מכירת פירות וירקות על ידי העיריות בערים הגדולות במחירים שמגיעים עד כדי מחצית המחירים למוצרים אלו בשוק, לדוגמה – בצל מוצע ע”י העיריות במחיר של 2 לירות כשמחירו הממוצע בינואר הגיע כ 5 לירות. באיסטנבול יהיו 50 נקודות מכירה כאלו ובאנקרה 15 נקודות בנוסף לערים אחרות כמו אנטאליה, מרסין, אדנה ואחרות.

בנוסף, הממשלה הכריזה על הגברת מנגנוני הפיקוח והטלת קנסות כבדים על הסיטונאים שמנצלים את המצב לטובתם האישית, כהגדת השלטונות.

בחודש האחרון 76 חברות נקנסו בסכום של 810,000 לירות אשר נמצאו מוכרים מוצרים בצורה לא חוקית.

האינפלציה הינה גורם מרכזי בעליית המחירים, האינפלציה השנתית לשנת 2018 הגיעה לכדי 21%. למרות שהממשלה מנסה להטיל את האשמה על גורמים חיצוניים עלומים למיניהם, מומחים קובעים כי לאינפלציה יש תרומה גדולה על עלית מחירים אלו הרבה מעבר לאחוזי העלייה השנתיים שלה, בעיקר באותם מוצרים אשר ייצורם מחייב יבוא מוצרי גלם מחו”ל שעלותם נסקה בגלל היחלשות הלירה.

יחד עם זאת, שוק הנדל”ן נהנה מעליה בביקוש בחודשים האחרונים.

אחד האמצעים הינו ארגון תערוכות לענף מחוץ לטורקיה.

בשבוע שעבר ובתערוכה מסוג זה בגרמניה במכרו דירות בסך של 20 מיליון דולר (מחיר ממוצע לדירה 100 מטר מרובע נע בסביבות ה 25,000 דולר). עליה זו בביקוש באה בעיקר מהקהילות הטורקיות בחו”ל ומדינות המפרץ.

 

 

 

 

צור קשר עם:

מוניר אגבאריה

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל