מחזקים את הקשרים הכלכליים עם אוסטריה ומה זה בכלל כלכלה יצירתית

שר הכלכלה והתעשייה אלי כהן ושרת הכלכלה והדיגיטליזציה האוסטרית ד”ר מרגרט שראמבק חתמו השבוע על מזכר הבנות בנושא כלכלה יצירתית, תחום חדשני אותו מובילה מחלקת אסטרטגיה ותכנון מדיניות במשרד הכלכלה והתעשייה.

מדובר בהסכם ראשון מסוגו שמהותו פתיחת נתיב חדשנות נוסף לצמיחת הכלכלה הישראלית.

ההסכם ממסד שיתוף פעולה בין המדינות שיכלול שיתוף בידע, הפריה הדדית וקידום התחום ומהווה תשתית ראשונית להקמת פורום בינלאומי למינוף הכלכלה היצירתית ומיצוי הפוטנציאל הגלום בה.
ההסכם נחתם בטקס חגיגי במהלך ביקור של נשיא אוסטריה ושרת הכלכלה האוסטרית שהגיעו בראש משלחות עסקים לתחום החדשנות ולתחום התשתיות, במסגרת פורום עסקי ישראלי-אוסטרי ובמעמד נשיא אוסטריה.

 

 

רקע על הכלכלה היצירתית וחשיבותה לצמיחה כלכלית:

הכלכלה היצירתית מתבססת על שילוב מעצבים ואנשי קריאייטיב בשדרת הניהול הבכירה של החברות בכדי ליצור מוצרים פורצי דרך עם פוטנציאל ליצירת חדשנות ומובילות עסקית

בשנים האחרונות הפכה הכלכלה היצירתית לתופעה עולמית הצוברת תאוצה בהשפעתה על כלכלות מודרניות ומתפתחות כאחד והן רושמות מדי שנה צמיחה מרשימה בפרמטרים רבים, בין היתר, הכנסות, תרומה לתל”ג, מספר מקומות עבודה ועוד. תעשיות היצירתיות העומדות בבסיס הכלכלה היצירתית כוללות מגוון סקטורים צומחים ובינהם מקצועות העיצוב, אדריכלות, אופנה, קולנוע, טלוויזיה, מוסיקה, ניו-מדיה, פירסום, גיימינג ועוד.

סקר של ארנסט אנד יאנג לאונסקו מראה כי התעשיות היצירות מייצרות כ-30 מיליון מקומות תעסוקה בכל העולם, שותפות לחדשנות בכל ענפי המשק,  תורמות ל-3% מהתל”ג העולמי, ל-8-12% מהתל”ג באירופה .בישראל מסקר ראשוני שנערך לאחרונה ניתן לראות כי התעשיות היצירתיות מהוות לפחות 4% מהתל”ג והפוטנציאל שלהן בישראל הנו משמעותי.

באוסטריה מפעילה הממשלה תכנית אסטרטגית לקידום כלכלה יצירתית, עם חזון לשנת 2025. במסגרת התכנית, הממשלה הגדירה 22 יעדים בשלושה תחומים עיקריים:

  1. חיזוק התעשייה והתחרותיות  – עידוד יזמות, יצירת תשתית, קידום הדור הצעיר, מיתוג ותמיכה במרחב הבינלאומי,
  2. הובלת שינוי  – יצירת אפקט זליגה לסקטורים אחרים, חברות תעשייתיות, שירותיות, וממשל.
  3. חיזוק החדשנות – העמקת הידע של התעשיה, והעמדת מימון.

במסגרת זו הממשלה מעמידה מערכת של תמיכות כספיות בסכומים שונים לחברות מסורתיות, כדי שישתפו פעולה עם חברות עיצוב – מבלי לדעת מראש מה החיבור הזה יניב. בפרויקט לוקחות חלק בעיקר חברות קטנות שעיצוב ויצירתיות מעולם לא היו באג’נדה שלהן

 

בישראל, בשנים האחרונות, משרד הכלכלה והתעשייה הישראלי, וגורמים שונים בשוק הציבורי והפרטי בישראל החלו להסתכל על תחום זה על מנת לקדמו בתעשייה הישראלית. כך, יש יוזמות של המשרד להוסיף את התחום לקבלת תמיכות מימוניות במסגרת הכלים הקיימים וכלים חדשים. בנוסף, המרכז לחדשנות שנקר פיתח את פרוייקט CLEVER Creative Leadership & Entrepreneurship, Visioning Education Roadmap, לקידום התעשיות היצירתיות בישראל בהיבט החינוכי, המדיני והכלכלי. בפרוייקט 15 שותפים מישראל ומהעולם, לרבות משרד הכלכלה והתעשייה הישראלי. 

 

צור קשר עם:

יפעת ענבר

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל