הדרך כבר סלולה: התוכנית של אירופה להפוך למובילה עולמית בייצור סוללות

הדרך כבר סלולה: התוכנית של אירופה להפוך למובילה עולמית בייצור סוללות

מאת יבגני גלידר


סוללות נוגעות לתחומי מדיניות רבים, ביניהם אנרגיה, תחבורה ואיכות הסביבה. בהתאם, פיתוח תחום הסוללות באירופה חשוב בשני הקשרים:  זה של ה-Energy Union, וזה של ענף התחבורה האירופי. מטרת ה-Energy Union היא לספק לצרכנים באיחוד – הן משקי הבית והן העסקים – מקורות ברי קיימא, בטוחים, ותחרותיים של אנרגיה במחיר סביר. מהעבר השני, ענף התחבורה האירופי אחראי על יותר מ-30% מצריכת האנרגיה באירופה, וניידות חשמלית עשויה להביא הזדמנויות רבות במונחים של יצירת מקומות עבודה, צמיחה כלכלית, ביטחון אנרגטי, בריאות ואיכות סביבה.
לדעת הנציבות האירופית, על האיחוד האירופי לבנות בסיס ייצור שיתחרה בתעשיית הסוללות באסיה. על פי התחזיות, שוק הסוללות עשוי להגיע לערך של כ-250 מיליארד יורו בשנת 2025. עם זאת, כיום, מרבית קיבולת הייצור העולמית של תאי סוללות נמצא בסין, יפן וקוריאה. לדוגמה, 88% מסך ייצור תאי סוללות ליטיום-יון נמצא במדינות אלו. מדינות אסיאתיות הן גם היצרניות המובילות של חומרים ספציפיים שמשמשים לייצור סוללות: קתודות (85%), אנודות (97%) ואלקטרוליטים (64%). ריכוז זה של קיבולת הייצור מסכן את מעמדו התחרותי של האיחוד האירופי מול אסיה. כמענה על כך, החליט האיחוד האירופי להפוך למוביל עולמי בייצור בר קיימא של סוללות.
לאור יעד שאפתני זה, באוקטובר 2017 השיקה הנציבות את ה-European Battery Alliance, פלטפורמת שיתוף פעולה בנושא סוללות. בפלטפורמה חברים הנציבות, מדינות האיחוד האירופי שמעוניינות בפיתוח התחום, בנק ההשקעות האירופי, ומעל ל-260 גופים בתעשייה. במאי 2018 הציגה הנציבות את “תוכנית הפעולה האסטרטגית בנושא סוללות” (Strategic Action Plan on Batteries) כחלק מחבילת היוזמות Europe on the Move – יוזמות בנושא ניידות בר קיימא. תוכנית הפעולה שואפת להציב את אירופה כמובילה בתחום, לייצור צמיחה ומקומות עבודה, תוך הבטחת ניידות ידידותית לסביבה ואיכות חיים משופרת לאזרחי האיחוד האירופי. הנציבות מקדמת גישה אירופית חוצת-גבולות לייצור סוללות, המתמקדת בכל ה-value chain, החל בהפקת ועיבוד חומרי הגלם לסוללות, ועד לשלבי התכנון, הייצור, השימוש, ומיחזור הסוללות.

מיזמים אלו פועלים לצד חקיקות ופעולות אחרות של האיחוד האירופי. “דירקטיבת הסוללות” (Directive on batteries and accumulators and waste batteries and accumulators 2006/66/EC), החקיקה היחידה של האיחוד האירופי המוקדשת אך ורק לסוללות, שואפת למזער את ההשפעה הסביבתית של סוללות. הדירקטיבה מניחה כי כאשר סוללות מוטמנות או מושלכות בצורה שגויה, החומרים הכלולים בסוללות גורמים לזיהום ולהשפעות שליליות על הסביבה. לנוכח סיכונים אלה, נוקטת הדירקטיבה גישה כפולה: הפחתת השימוש בחומרים מסוכנים בהרכב הסוללות מחד גיסא, ומאידך גיסא, הבטחת טיפול תקין בסוללות בסוף חייהן, לדוגמה, איסור על שריפת סוללות רכב. (את דירקטיבת הסוללות משלימה דירקטיבת “סוף חיי כלי רכב” (End-of-life Vehicles Directive 2000/53/EC)).
פעילות חשובה נוספת היא “התוכנית האסטרטגית האירופית לטכנולוגיות אנרגיה” (The European Strategic Energy Technology Plan), שמגדירה סדרי עדיפויות במחקר ופיתוח בנושא אנרגיה וכוללת פרק ספציפי בנושא סוללות. תוכנית זו מוקדשת לקידום התחרותיות של תעשיית הסוללות של האיחוד האירופי. המטרה מושגת באמצעות תיאום מאמצי מחקר לאומיים. בנוסף, אמנם לא מנגנון מימון לכשעצמו, התוכנית מסייעת במציאת מימון לפרויקטים. בתוכנית חברות מדינות האיחוד האירופי, נורבגיה, איסלנד, שוויץ ותורכיה.
בנושא זה, תוכניות המסגרת למימון מחקר של האיחוד האירופי (כיום – “הורייזן 2020”) תמכו במחקרים רבים בתחום. דו”ח של הנציבות על מימון מחקר סוללות ציין שבשנים 2008-2017, 135 פרויקטי מחקר נתמכו על ידי האיחוד, וקיבלו סך של 555 מיליון יורו מהאיחוד האירופי ומקרנות פרטיות. בינואר 2019, ייפתח קול קורא חדש בהורייזן 2020, עם תקציב כולל של 114 מיליון יורו לטובת מחקרים הקשורים בסוללות. בשנת 2020, יפורסמו נושאים נוספים לפרויקטים הקשורים לסוללות, בתקציב כולל של 70 מיליון יורו. החל מ-2021, הנציבות מתכננת להציע “שותפות” בנושא סוללות תחת תוכנית המסגרת הבאה למימון מחקר – הורייזן יורופ. במקביל, תוקם פלטפורמת טכנולוגיה חדשה בנושא. הפלטפורמה תנוהל על ידי בעלי עניין בתעשייה, קהילת המחקר והמדינות החברות.
 
 
 
 

צור קשר עם:

נטע בר-אל

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל